*
çağın getirdiği iyi veya kötü gelişmelerin siyasi argüman olarak kullanılması durumu.

mesela dünyada bir ekonomik kriz olur. tabiki bu her devleti de etkiler. muhalefet de bunu hükümete yükleyerek siyasi çıkar elde etmeye çalışır. burada hükümetin görevi krizi minimum şekilde atlamaktır. buna önceden hazırlıklı olmak, gerekli aksiyonları almak vb. ama hükümet yüzünden kriz çıktı, ülkeyi batırdılar söylemi bence yanlıştır.

veya dünyada teknolojik gelişmeler olur. tüm devletler bunu kullanmak ister. bunu hükümetten bilmek abestir. çünkü çağın getirmiş olduğu yeniliktir. burada sanayide ve teknolojide gelişim gösteremeyip bunları ithal eden bir ülke olduğumuz sorgulanmalıdır.

tabi bu teknoloji konusunda gerçekçi de olmak gerekir. bunun için geçmiş bir yatırımımızın olamaması o teknolojiyi ithal etmeyeceğimiz anlamına gelmez. zaten insanların atladığı nokta da bu bence. mesela bir teknolojiyi üretememiş olsak da dünya ile eşzamanlı kullanabilmek bizim için başarı olmuştur. çünkü teknoloji hem pahalı hem de gerekli önem verilmediği için ulaşımı zor bir hizmet olmuştur. benim en çok zoruma giden durumlardan birisi; şimdi için basit olan metrodan yol yapmaya, tost makinesinden kamuda kullanılan teknolojilere kadar olan yeniliklerin ülkemize geç gelmesidir. metro dünyada yıllarca kullanıldı, yol yapımında kullanılan araç gereçler hep vardı. yani bir tost makinesi üretmek bu kadar mı zordu?

türkiye`den sonra savaştan çıkmış almanya şu an sanayide lider ülke konumunda. bizde olmayan gelişmeler nasıl onlarda oldu? çünkü biz kendi içimizde sağ-sol, türk-kürt gibi suni gündemlerle uğraştırıldık.. o nedenle günümüzde dünyaya entegre olmamız benim gözlemlerime göre başarıdır. ama entegre olma sürecini geride bırakıp teknolojide öncü olma yolunda ilerlemiz de elzemdir.
devamını gör...
örneğin, dünyada olan ekonomik krizleri hükümete yüklemek haksızlıktır.
ancak dünyada olduğu söylenen ekonomik kriz esnasında, gürcü larisi, romanya leyi, bulgar levası, rus rublesi türk lirası karşısında 2-3 kat aralığında değer kazanmışsa, bu asıl krizin dünyada değil bizde olduğunu gösterir ve hükümeti bundan sorumlu tutmak herkese anasının ak sütü gibi helaldir.
devamını gör...
başlıkta 2009 yaşanan küresel ekonomik kriz ve kriz teğet geçti söylemine atıf yapılmıştır. o zamanlarda yaşanan durum hükümete mal edilmişti. ekonomiyi kurla değerlendirmeyi yanlış bulsam da böyle değerlendirenler için o zamanki dolar kuru 2nin altındaydı. ve türkiye`nin yaklaşık 10 senedir tekraren battığı söyleniyordu. ve tüm bu gelişmeler abd`nin ekonomik yaptırımları olmadan önceydi. ayrıca başka bir başlığın konusu olan gezi, 17-25 ve darbe, halkbank - zarrab olaylarının lira-dolar üzerindeki etkisi atlanmamalıdır.
devamını gör...
basmakalıp muhaliflik.
bilinçli bir muhalif olarak gelişmeleri kaynanamdan biliyorum. zaten kendisi küçük bir amerika gibi. hükümet gibi kadın. yani o dururken kabine de neymiş, reisicumhur da af buyrun, kimmiş? çokomelli bakan kabineden sayılmaz zaten, o ehli beyt balkonundan. balkonu bilir misiniz? balkon geniştir.
devamını gör...
çağın getirdiği gelişmeleri açmak lazım. mesela virüs doğal afettir. buna halkı her anlamda koruyacak her türlü önlemi almamak, hızlı olmamak hükümettendir. virüsten değildir mesela.

israili, ingilizi, rusyası gibi her fırsatta ülkemizin jeopolitik konumunu değerlendirmek, fırsatçılık yaparak ülkeyi zora sokan eylemleri olan onca dış etken varken bunların kucaklarına atlamak hükümetten olur. bu etkenlere hazırlı olmak için elzem gelen önlemlerin olmaması hükemetten olur, alenen bilinen onca etkene hazır olmak devlet idaresinde olur halkta olmaz. idare bunu yapamıyorsa yetersizdir, idare bunu görmezden gelerek önemsemiyorsa idare amacı farklıdır. nereden bakarsan. o etken bu etken şu etken olayı değil hepsini herkes biliyor.

mesela küresel ekonomide çin ve amerika savaşında avrupa ve diğer ülkelerin değer kaybedeceği önceden bilinen bir şey, uzmanların açıklaması, amerika-rusya, amerika-çin, amerika-avrupa, çin-ingiltere gibi ikililerin sürekli ekonomik güç savaşında olduğunu şiddetlerini artırdıklarında ülkemizin değer kaybedeceğini bas bas bağırıyorlar ki gerek yok bağırmalarına ortada olan bir şey ülkenin bu dalgalanmalara dayanacak ekonomik gücünün var gibi gösterilip sürekli olarak gerilememiz hükümettendir. bu savaşı verenlerin amacı zaten diğer ülkelere karşı güçlü olmayı hedeflemek bu aleni. o zaman çağın getirdiği sıkıntı virüsten başka birşey değil son 50 yılın ülke düşmanları ve etkenleri sabit. bu durumda her dönemde bu duruma hazırlık yapmayan her hükümet suçludur.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar