cahil halkın gülen cemaatini anlamaması

zaman gazetesi köşe yazarı sevgi akarçeşme hanımefendinin dünkü yazısının ana fikri.

gerçekten de katılmamak mümkün değil. gülen cemaati mefkure anlamında türk halkına birkaç gömlek büyük geliyor. zaten cemaat türkiye'nin muhayyilesini aşan bir yapı. düşünün ki gündüzleri müge anlı izleyip akşamları o ses türkiye izlerken çekirdek çitleyen insanlardan oluşan bir toplum, cemaat mensubu gönül insanlarının gecesini gündüzüne katıp tüm insanlığa insanlığını, barış içinde birlikte yaşama idealini eğitim ve diyalog yoluyla hatırlatma misyonunu anlayabilir mi? anlayamaz tabii ve gider akp'ye oy verir.

http://www.zaman.com.tr/yaz...
devamını gör...
ülke dışındakilerin buraya laf söylemesi doğru değildir. adamın abuk sabuk kitaplarını okuyayım derken bir gün dünyamı şaşırıyordum. az sade yazayım demiyor. burası türkiye. türkçe kelime isteriz anlamak için. arap fars iran bilmem kim dili bizi ilgilendirmez. o kadar istiyorsa gelsin türkiye'ye de öğretsin. daha havada yakalayıp içeri tıkıyorlar mı tıkmıyorlar mı?
devamını gör...
ayni fikirde olmadigim hede*.

bir kere halk ne kadar avam da olsa anlar. ıcerige tam vakif
olamazsa da niyeti anlat ve o niyete gore olumlu ve olumsuz
kosullanir.

adil anlamayanlar asiri okumus dusunce fasisti kisilerdr. yani kendi fikrini
Allah gondermis gibi savunan ve digerleri cok afedersiniz bir yigin
aldanmislik olarak goren kimselerdir.

ısin bir diger boyutu cemaatin tam da anlatildigi gibi olmamasindan
ileri gelebilir. yani bir iki soylem kisiyi ikna eder ama uygulamada halka ters dusen
uygulamalari degil avam halk okumus kisi bile kabullenemez.
kendi adamlarini bir yerlere sokma veya usulsuzluk gibi.
ıkincisi yapildi mi bilmiyorum. hak yemek istemiyorum. ama kendi adamini bir yerlere yerlestiren hic bir kurum kurulusa guvenemiyorum.

ayrica okuma dili agir falan da degil gulen hocanin. abartmayin o kadar. sadece biraz zaman tanimak ve duzenli okumak gerek o kadar.

bunlaru (bkz: ağır halk) olarak yaziyorum.
devamını gör...
başlığın doğrusu, "halkın gülen cemaatini anlamaması"... zaten yazıyı da okuduğunuzda göreceğiniz gibi bir cahillik vurgusu yok. anlamamasına sebep gösterilen durumunda cehaletle ilgisi yok.

özeti şu: cemaatin dünyada yaptığı iş, halkın mevcut haliyle tasavvurunun çok üzerinde. ki bu cemaat içinde de tartışma konusu olmuş hususlardan biri. aynı konu dini meselelerin anlatımında da yaşanıyor: efsane ve gerçeklik...

bu kısaca şu demek: sen adama namazın farziyetini, faziletini vb. anlatırken Allah dostlarınını harikulade hallerinden, Allah rasülü sav'in gece sabahlara kadar namaz kılmasını örnekleyerek anlatıyorsun ama karşıdaki muhatabın için bunlar efsanevi şeyler... gerçeklikle bir bağ kuramıyor çünkü adam bırak o velilerin kerametlerine yaklaşacak bir durumu, bazen sünnetini bile terkederek sadece farzını ancak kılıyor.

sen oruç ibadetinden bahsediyorsun ama karşındaki kişi kaç saat aç kalacağının, neyin tok tuttuğunu; susuzluğu, uykusuzluğu nasıl aşacağını düşünüyor. hatta hocaefendi kalkıp son 10 günde itikafın çok kuvvetli bir sünnet olduğunu, efendimiz (as)'ın bunu hayatından sadece bir kere terkettiğini ve onu da daha sonra kaza ettiğini anlatıyor.

bunun cahillikle bir ilgisi yok. mesela türkçe olimpiyatları gibi organizasyonlar işte o efsanenin gerçeklikle kurduğu ve o efsaneyi anlaşılır kılmaya çalışan bir bağ sadece... 40 yılda yapılan hizmete dair anlatılan hikayeler normal değil. hacı kemal erimez mesela. kitabını okuduğunda adamla aramızda bir illiyet bağı kurmamın imkansız olduğunu net görüyorsun. ve bunun gibi sayısız örnek var.

halk dediği sen, ben... ee durumumuzda ortada. vaktiyle star gazetesinin o meşhur manşetinde resmi olanlardan biri benim tanıdığım. yakinen tanıyorum. adam afrika'nın en fakir ülkelerinden birinin sorumlusu. halen daha orada. çoluk-çocuk orada yaşıyorlar.

şöyle bir şey söyledi muhabbet arasında: kaç yıldır hergün ne yiyeceksek onu alıyoruz. mesela ev halkı 5 kişiyiz ve pazara gidip 5 tane alıyoruz. yarın canın yine elma yemek isterse yine gider ve 5 tane alırsın. ve buna alıştık. türkiye'ye geldiğimizde markete gidince afallayıp kalıyoruz. biz hanımla yine az-çok biliyoruz ama çocuklar resmen hipnotize oluyor milleti izlerken...
devamını gör...
son birkaç yıl öncesi için yerinde tespit. ama son birkaç yılda çok şey değişti.
herkes neyin ne olduğunu anladı. hala anlayamayanları cahillikle tanımlamak
ise onlara büyük iltifattır...
devamını gör...
halk ne bilsin azizim dubaide tatil yapıp bir yemeğe 70 bin tl vermeyi nereden bilsin karıyla kızla köpük partisi yapmayı, ne bilsin kumar masasında milyon dolar himmeti bırakıp kalkmayı. gayet doğal olandır.
devamını gör...
gülen cemaatinin ana teması hem dinine bağlı hem de güzel ahlıklı ayrıca modern bilinçli bir toplum olusturmak ama bazı konularda cok baskıcı olabiliyor
devamını gör...
çok doğaldır.o ses türkiyeyi seyreden biz cahil halk ailelerimiz tarafından dinimize göre beddua etmenin günah,kötü bir şey olduğu bilgisiyle terbiye edildik.aynı şekilde kibirli olmak başkalarının hakkına girmek de büyük günahlardandı.çok şükür ki o ses türkiyeyi seyretsek bile değerlerimizden ödün vermiyoruz.
devamını gör...
tüm diğer islami cemaatlerin de anlamaması ile paralel'lik arzeder.
devamını gör...
anladı, anladı merak etmeyin. ne halt olduklarını çok iyi anladı.
tanım: tamamen gülenci avuntusudur.
devamını gör...
cemaati anlamak için fethullah gülen'in erzurum medresesinde eğitim gördüğü yıllarına ve babasının ank emniyet mdr.terörle mücadele daire başkanlığına verdiği ifadeleri okumak yeterlidir. medrese arkadaşlarından diyanet işleri eski başkanlarından lütfü doğan hocaya ulaşabilirseniz ulaşın ve kendisinden dinleyin.
devamını gör...
hala gerçekten böyle düşünen var mı merak ediyorum...

tamam hakikaten anlamadık...

dine ihaneti...

ümmete ihaneti...

vatana ihaneti...

şeytan ile aynı safta olmayı...

demem o değil hala hakikaten güloş un yolunu benimseyen ve o kibirle bizi hakir gören hala var mı...
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar