cahil

kelime anlamını geçersek yaşayan iki tip cahil var:
1- bilmezlikten cahil,
2- öküzlükten cahil,

http://1.si sorun değil insanlık hali, herkes okuyabileceği oxford bulamıyor malum. http://2.si de fıtrat meselesi ona da bişey diyemiyorsun adamın fıtratı o, istersen damardan 5 kütüphane ver gene nadan gene nadan...
devamını gör...
bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olurlar. bu insanlarla konuşurken iletişim problemi yaşayabilirsiniz , çileden çıkartırlar insanı.

benim burada kastettiğim bilgisiz insanlar değildir , bilgiye ve başka fikirlere kapalı insanlardır.

aman tartışmaya kalkmayın bunlarla.
"
aptallarla tartışma, seni kendi seviyelerine çekerler ve tecrübe ile yenerler"

(bkz: bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak)
devamını gör...
kendi bildiğini ısrarla doğru kabul eden, eleştiriye gelemeyendir. ama kendince bunu asla kabullenmez. burnu yukarılardadır. eleştirilmekten nefret eder. ben de eleştiriliyorum demekki bir şeyler eksik demekten aciz olur.

cahil kişi, kendisini iç dünyasının esiri etmiştir aslında, göremez dışarıyı. görür sanar aslında gerçekleri; ama görmez! duyar sanar iyiyi ve doğruyu; ama duymaz! idrak eder sanar hakaikatı, esası; ama idrak edemez.

dünyada eli silahlı insanlardansa işte bu cahillerden korkmak gerekir. onlardan beklemek gerekir en büyük haksızlıkları yanlışlıkları. imam-ı azam hazretleri öyle güzel buyurmuşlardır ki:

"cahillerle girdiğim bütün tartışmaları kaybettim."

cahillerle tartışma içine girmemek gerekir. çünkü sizin kendisine olan yaklaşımınızı anlamaz, size saldırmaya başlar kendi yollarıyla. ona laf yetiştiremezsiniz.

toplumları da cehalet yakar. cehaleti barındıran bir toplum cehaletle yaşamaya muhtaçdır. cehaletten kurtulmanın yolu ise yanlışlardan arınmak ve doğruyu bulmaktır. bunun da en kolay yolu eleştirilebilmeyi hazmetmektir.

enrtymi bir büyüğümüzün sözleriyle tamamlamak istiyorum:

"cahil, yaşlı dahi olsa küçüktür; alim,küçük de olsa büyüktür."
devamını gör...
cahil bilmediğini bilmeyen ve bunu kabul etmeyen kişidir. sen ne yaparsan yap ona hakikati öğretemezsin. devamlı kendi bildiğini okuduğunu için dış dünyadaki hakikatlerden yoksun olan kişidir.
devamını gör...
bir laf vardır; edebi edebsizden öğrendim diye. cahil de insana sahip olduklarının değerini öğretir.

normalde insan sahip olduğu meziyetlerin pek farkında değildir. ama bir cahille oturup bir meseleyi tartışmaya başladığınızda ondaki kaba sabalığı, anlayış kıtlığını, analiz sığlığını, meseleler karşısında takındığı yüzeysel tavrı gördüğünüzde içinden şükredersiniz sahibinize. bir insan sahip olduğu şeylerin değerini ancak onu kaybedince anlıyor. o nedenle insanlar sağlıklarının değerini anlamak için hastaneleri ziyaret etmeliler. ya da idraklerinin kıymetini anlayabilmek için cahillerle sohbet etmeliler. ama asla onları ikna etmeye çalışmayın. hatta bir tartışma filizlenecek gibi olduğunda hz. isa'nın şu sözünü hatırlayın; "cahilden aslandan kaçarmış gibi kaçın" ya da mevlana'mızın buyurduğu gibi cahillerin yanında kitap gibi sessiz olun.. içiniz harf harf, kelime kelime de kaynasa, dışınız bir seher vakti sessizliğinde sussun..

(bkz: mükafatını Allah tan umarak susmak)*
devamını gör...
islami gelenekte genelde karşıt fikre cahil demek diye bir şey var. bunun en iyi örneği ebu cehil. adam meğerse çok bilgili biriymiş hatta kendisine hakem diyorlarmış ama gel görki adamı 1500 senedir cahil diye anıyoruz. çok düşündürücü.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar