muhteşem dünyasözlük adaletinin son perdesi olan uygulama.

okuma yazma bilmeyen cahil bir kürt köylüsü olan (bkz: said-i kürdi) yi "okuma yazma bilmeyen yazar" başlığı altında değerlendirmek "provokatif ve hukuken sakıncalı içerik" olarak addediliyormuş.

sırf okuma yazma bilmeyip matbuat işlerini müritlerine dağıttığı için emek emek kurduğu tarikat örgütlenmesi yazıcı kazıyıcı okuyucu bilmemkimci diye matbaa terminolojisiyle bölük pörçük olmuş adama "kaligrafi üstadı alim" demek gerekiyormuş demek ki.

yalanı kıble bilince,doğruyu tekfir etmek hak oluyor.

o zaman hep bir daha "said-i kürdi okuma yazma bilmez bir adet cahildir."

edit: görüyorsunuz yönetimin prensleri de "adamlık" ölçmeye gelmişler.senin ölçtüğün adamlıkla adam çıkacağıma.neyse.cahile cahil demek okuma yazma bilmeyen radyoyu meleklerin ses taşıdığı kutu zanneden bir zırcahile,cengiz hanı türk zanneden cahile cahil demek suç.birine ağzını doldura doldura "adam değilsin" demek serbest.tam da bundan bahsediyordum*

çeteler kurarak gerçeği değiştiremez sadece sırtlan sürüleri gibi sırıtırsınız.
devamını gör...
kişi kendinden bahsediyorsa provokasyon sayılmaz. başkasına diyorsa biraz ayıp etmiş olur. bahsettiği kişiye göre provokasyon hatta hıyarlık bile olabilir.
devamını gör...
dünyanın muhtelif ülkelerine yayılmış, nice dile çevirisi yapılmış, kişinin imanına son derece katkı yapacak tespitlerle dolu eserlerin sahibi bir zata cahil demek katıksız bir şuursuzluktur. bu körlük öyle bir vaziyettedir ki, ömrünü adadığı yolda yıllarca mapuslarda yatmış yine de vazgeçmemiş kişilere dil uzatacak kadar küçültür insanı. yine bu acizlik bastırılamıyor çünkü düşmanlık ettikleri din ve iman edenleri gün geçtikçe güçleniyor, güçlendikçe de ona karşı koyamayan zavallıların sesi daha fazla çıkıyor. bu ıkınmalar, hadsizlikler çaresizlikten...

(bkz: ben bir söze bakarım söz mü diye bir de söyleyene bakarım adam mı diye)
devamını gör...
mala mal denir dediğim zaman benzer tepkiyi alıyorum ancak mala mal olduğunu söylememek gerek. çünkü zaten mal olduğunu bilse onu toparlamaya çalışır fekat mallıkta ısrarcı olduğu icin farkındalığı kaybolmustur.

cahil nedir? cahilin bende 2 karşılığı var:

1- hakaret anlamı taşıyan ve bireyleri asagilayan ifade olarak kullanımı: mesela anadolu çomarı cahil halk bu sınıftadır. oysa anadolu insanının çoku kadar değeri olmayan adamlar bu sıfatı yakıştırır.
2- farkındalığın olmayışı: cehalet tamamen insanın şuursuz hareket etmesi. cevresini, kavramları insanları hiçbir seyi geniş şekilde ele alamayan salt kendi basit ve yetersiz penceresinden izleyen şuursuz insan.

sonuç olarak cahil cahil konuşma tespit iken Allah'ın cahili hakaret olabiliyor.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar