cahit arf

kendi adıyla bilinen matematik kuramları ile dünya çapında tanınmışŸ türk matematikçi.

"matematik de resim, müzik ve heykel gibi bir sanattır." diyerek matematiğŸin sanatsal yönünü ortaya koymuşŸtur.

ayrıca yeni on liraların üzerinde resmi vardır.

1997 yılının aralık ayında geçirdiğŸi kalp rahatsızlığŸı sonucu vefat etmişŸtir.
devamını gör...

--- alıntı ---
1910 yılında Selanik'te doğdu. Yüksek öğrenimini Fransa'da Ecole Normale Superieure'de tamamladı (1932). Bir süre Galatasaray Lisesi'nde matematik öğretmenliği yaptıktan sonra İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi'nde doçent adayı olarak çalıştı. Doktorasını yapmak için Almanya'ya gitti. 1938 yılında Göttingen Üniversitesi'nde doktorasını bitirdi. Yurda döndüğünde İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi'nde profesör ve ordinaryus profersörlüğe yükseldi. Burada 1962 yılına kadar çalıştı. Daha sonra Robert Koleji'nde Matematik dersleri vermeye başladı. 1964 yılında Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) bilim kolu başkanı oldu.

Daha sonra gittiği Amerika Birleşik Devletleri'nde araştırma ve incelemelerde bulundu; Kaliforniya Üniversitesi'nde konuk öğretim üyesi olarak görev yaptı. 1967 yılında yurda dönüşünde Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde öğretim üyeliğine getirildi. 1980 yılında emekli oldu. Emekliye ayrıldıktan sonra TÜBİTAK'a bağlı Gebze Araştırma Merkezi'nde görev aldı. 1985 ve 1989 yılları arasında Türk Matematik Derneği başkanlığını yaptı.

Arf İnönü Armağanı'nı (1948) ve TÜBİTAK Bilim Ödülü'nü kazandı (1974). Cebir ve Sayılar Teorisi üzerine uluslararası bir sempozyum 1990'da 3 ve 7 Eylül tarihleri arasında Arf'in onuruna Silivri'de gerçekleştirilmiştir. Halkalar ve Geometri üzerine ilk konferanslarda 1984'te İstanbul'da yapılmıştır. Arf, matematikte geometri kavramı üzerine bir makale sunmuştur. Cahit Arf 1997 yılının Aralık ayında bir kalp rahatsızlığı nedeniyle aramızdan ayrıldı...
--- alıntı ---

*
devamını gör...
ülkemizde matematigin simgesi haline gelen cahit arf 1910 yilinda selanik'te dogdu. 1932 yilinda galatasaray lisesi'nde matematik ögretmenligi, 1933 yilinda istanbul üniversitesi fen fakültesi'nde profesör yardimcisi (doçent adayi) olmustur. doktorasini 1938 yilinda almanya'da clölting üniversitesi'nde tamamladi. daha sonra istanbul üniversitesi'ne dönen arf. 1943'de profesör. 1955'de ordinaryüs profesör oldu. 1964-1965 yillari arasinda fransa'da bulunan prineiton'daki yüksek arastirma enstitüsü'nde konuk ögretim üyesi olarak görev yapti.

1938 yilindan ben cahit arf cebir, sayilar teorisi, elastisite teorisi, analiz, geometri ve mühendislik matematigi gibi çok çesitli alanlarda yaptigi çalismalarla matematige temel katkilarda bulunmus, yapisal ve kalici sonuçlar elde etmistir.

bütün türk matematikçilerine dolayli veya dolaysiz bir sekilde esin kaynagi olmus, yaptigi uyarilar ve verdigi fikirlerle çevresindeki tüm matematikçilerin ufuklarini genisletmis ve çalismalarini yeni bir bakis açisiyla yönlendirmelerini saklamistir.

cahit arf'in ilk çalismasi, 1939 yilinda almanya'nin ünlü bir matematik dergisi olan crelle journal dergisi'nde yayinlanmistir. cahit arf çözülebilen cebirsel denklemlerin bir listesini yapmak amaciyla göttingen'de ünlü matematikçi hasse'nin doktora ögrencisi oldu. hasse'nin önerisiyle özel hallerle problemini çözdü. cahit arf bu çalismasiyla sayilar teorisinde çok özel bir yeri olan lokal cisimlerde dallanma teorisine çok öneli yapisal bir katkida bulunmustur. burada buldugu sonuçlardan bir bölümü dünya matematik literatüründe "hasse-arf teoremi" olarak geçmektedir.

bundan sonra ugrastigi problem, matematikte "kuadratik formlar" olarak bilinen konudadir. uzayda konisel yüzey denklemleri buna basit bir örnek olarak gösterilebilir. bu konudaki temel problem, kuadratik formlarin bir takim invariantlar, yani degismezler yardimiyla siniflandirilmasidir. bu siniflandirma witt adinda ünlü bir alman matematikçi tarafindan karakteristigi ikiden farkli olan cisimler için 1937'de yapilmistir. karakteristik iki olunca problem çok daha zorlasiyor ve witt'in yöntemi uygulanamiyordu. cahit arf bu problemle ugrastigi ve karakteristigi iki olan cisimler üzerindeki kuadratik formlari çok iyi bir biçimde siniflandirdi. bunlarin invariantlarini, yani degismezlerini insa etti. bu invariantlar dünya literatüründe "arf invariantlan" olarak geçmektedir. bu çalismasi 1944 yilinda crelle dergisinde yayinlandi ve cahit arf'i dünyaya tanitti.

1945'lere gelindiginde düzlem bir egrinin herhangi bir kolundaki çok kat noktalarin çok katliliklarinin yalniz aritmetige ait bir yöntem ile nasil hesaplanacagi iyi bilinmekteydi. düzlem halde algoritmanin basladigi sayilar egri kolunun parametreli denklemlerinden bilinen bir kanuna göre elde ediliyordu. genel durumda ise böyle bir sonuç henüz bulunamamisti.

bu siralarda istanbul'da patrick du val adinda ingiliz bir matematikçi bulunuyordu. du val genel halde algoritmanin basladigi sayilara "karakter" adini vermis ve egrinin tüm geometrik özelliklen bilindigi zaman bu karakterlerin nasil bulunacagini göstermisti. bunun tersi de dogruydu. bu karakter bilinirse, egrinin çok katillik di/isi, yani geometrik özellikleri de bulunabiliyordu. burada açik kalan problem ise bir egrinin parametreli denklemleri verildiginde karakterlerini bulabilmek idi. cevap düzlem egriler için bilinmekte, ama yüksek boyutlu uzaylarda bulunan tekil egriler için bilinmemekte idi. ayrica, yüksek boyutlu bir uzayda tanimlanmis bir tekil egrinin çok katillik özelliklerini, yani geometrik özelliklerini bozmadan en düsük kaç boyutlu uzaya sokulabilecegi de bu problemle beraber düsünülen bir soru idi. bu çesit sorular matematiksel bakis açisinin temel problemi olan siniflandirma probleminin egrilere uygulanmasi bakimindan son derece önemli ve zor sorulardi. cahit arf bu problemi 1945'de tamamiyla çözmüs ve tek boyutlu tekil cebirsel kollarin siniflandirilmasi problemini kapatmistir. bu sonucun zorlugu hakkinda fikir elde edebilmek için düzgün varyetelerin siniflandirilmasi probleminin bugüne kadar yalniz 1. 2 ve kismen 3 boyutlu varyeteler için çözüldügünü tekilliklerinin siniflandirilmasi probleminin ise l boyutlu varyeteler, egriler için cahit arf tarafindan çözüldügünü göz önüne almak gerekir. cahit arf bu problemi çözerken önemini gözledigi ve problemin çözümünde en önemli rolü oynadigini farkettigi bazi halkalara "karakteristik halka" adini vermis ve daha sonra gelen yabanci arastirmacilar bu halkalara "arf halkalari" ve bunlarin kapanislarina "arf kapanislari" adini vermislerdir. cahit arf'in bu çalismasi 1949'da proceedings of london mathematical society dergisinde yayinlanmistir.

cahit arf'in 1940'li yillarda yaptigi bu çalismalarin günümüzde hala kullaniliyor olmasi, onun kaliciligini ispatlamistir.

cahit arf'i ilk taniyan bir kisi onun sadece matematige ilgi duyan bir insan oldugu izlenimini edinebilirdi. cahit arf için. matematik her seyin üzerinde ve ötesindeydi. ancak, onun tübitak'in kurulmasinda ve gelismesinde gösterdigi çabayi ve özeni bilenler cahit arf'in öyle içine kapanik, matematikle ugrasan dis dünyayla ilgilenmeyen bir kisi olmadigini bilirler. mühendisligin günlük hayattan dogan problemlerine her zaman ilgi gösterirdi. ama, bu probleme mutlaka matematiksel bir model bulmaya da çalisirdi. hele bir de pratikten gelen problemi matematik olarak çözüme kavusturursa pek keyiflenirdi. mustafa inan'la böyle bir isbirligi yapmis ve inan'in köprülerde gözlemleyip, arastirdigi bir sorunun matematiksel kesin çözümünü vermistir. bu çalismalari cahit arf'a inönü ödülünü kazandirmistir.

üniversitede rektörlük, dekanlik gibi idari görevler almaktan kaçinmistir. arastirmacilarin bu gibi görevlerden uzak durmalari gerektigi görüsündeydi. ama uzun yillar tübitak bilim kurulu baskanligini da özveriyle yürütmüstür.

ortadogu teknik üniversitesi'nde bulundugu yillarda yeni ve farkli bir üniversite modelinin ve kültürünün ortaya çikmasi için çaba göstermistir. akademik dünyanin yapay hiyerarsik ayrimlariyla alay etmistir. genç ögretim üyeleri ve ögrencilerle çok güzel, yararli ve keyifli bir diyalog içindeydi. her zaman üniversite içi çekismelerden ve politikadan özenle uzak durdugu halde. odtü sistemi tehlikeye düstügünde duyarli ve sorumlu bir bilim adami olarak kendini bir mücadelenin içine atmaktan çekinmemistir. bu onurlu mücadelede bile matematigin aksiyomatik yaklasimini kimseye fark ettirmeden kullanmistir.

cahit arf 1948'de inönü ödülü, 1974'de tübitak bilim ödülü, 1980'de itü ve ktü onur doktorasi, 1981'de de odtü onur doktorasini aldi, genç yasta mainz akademisi muhabir üyeligine seçildi ve türkiye bilimler akademisi onur üyesi olmustur.

cahit arf matematikte kalici izler birakarak 26 aralik 1997'de aramizdan ayrilmistir. türkiye'de ve dünyada her zaman hatirlanacaktir.
devamını gör...
kendi adıyla anılan bir teoremi olmasına rağmen, ülkede serdar ortaçlar, kibariyeler, fazıl saylar, orhan gencebaylar, tarkanlar kadar değer görmemiş bilim adamıdır.

böyle ülkeden neden beyin göçü oluyor diye sormam elbet. kaç kişi bilim adamı olmak ister türkiye de diye sorarım?
devamını gör...
12.
11 ekim 1910, selanik, osmanlı imparatorluğu - ö. 26 aralık 1997, istanbul, türkiye türk matematikçi, tübitak bilim kolu eski başkanı.

cahit arf, cebir konusundaki çalışmalarıyla dünyaca ün kazanmıştır. sentetik geometri problemlerinin cetvel ve pergel yardımıyla çözülebilirliği konusunda yaptığı çalışmalar, cisimlerin kuadratik formlarının sınıflandırılmasında ortaya çıkan değişmezlere ilişkin arf değişmezi ve arf halkaları gibi literatürde adıyla anılan çalışmaların yanı sıra "hasse-arf teoremi" adı ile anılan teoremi matematik bilimine kazandırmıştır.

cahit arf, matematiği bir meslek dalı olarak değil, bir yaşam tarzı olarak görmüştür. öğrencilerine sürekli: "matematiği ezberlemeyin, kendiniz yapın ve anlayın." demiştir.

cahit arf, "matematik esas olarak sabır olayıdır. belleyerek (ezberleyerek) değil keşfederek anlamak gerekir" demiştir.

"matematik de resim, müzik ve heykel gibi bir sanattır" diyerek matematiğin sanatsal yönünü vurgulamıştır.


--- alıntı ---

devamını gör...
matematikçi, bilim adamı.
cebir konusunda çalışmalarıyla ünlenmiş, arf teoremi ile cisimlerin ikinci derece fonksiyonel formlarının sınıflandırılması üzerine yaptığı çalışmalar dünya çapında kabul görmüştür. ordinaryus derecesini almıştır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar