calibre

kindleınız var ise çokça işinize yarayacak e-kitap düzenleyicisi, dönüştürücüsü, okuyucusu, herbişeycisi program. hele az biraz kurcalarsanız netten makale çekip-indirip kendi içinde özümseyerek kindleınıza gönderen ve buradan okumanızı sağlayan program. e-kütüphaneci!
devamını gör...
cap olarak bakarsak atesli silahlarda namlu olcusune atif yapmak icin kullanilan birimdir ama buradan insanlara da uyarlanarak donanima.da.bir atif olabilir ki en guzeli chapsiz abidindir.
devamını gör...
biraz kurcalayınca herkesin anlayabileceği bir program.

hâmiş: (#5903486) nolu tanıma binaen.

linkin park:

hakkında faideli bir yazı:

--- alıntı ---

merhaba
sizlere bedava olan açık kaynak (open source) "calibre" programını tanıtmak istiyorum.

hepimizin belli sayıda e-kitabı var, ister çizgi roman, ister akademik, ister okumalık vs... belli bir sayıdan sonra bu kitapların sayısının artmasından dolayı karıştığını, bulmanın zorluğunu biliriz ve içeriklerinin ne olduğunu kolayca görebilmek sanıyorum hepimizin istediği bir şeydir.
bu programla bir kitap sitesinde (örneğin kitapyurdu, idefix veya amazon gibi) olduğu gibi kitaplarımızı düzenlemek hiç zor değil. yani yazarına göre, konusu, kategorisi, isbn numarası, kitabın değeri, puanı vs.. gibi tüm bilgiler bu programla sağlanabilir. muhakkak herkesin kendine göre beğendiği bir ekitap programı vardır veya yoktur, benim tercihim kesinlikle calibredir. benim tercihime güvenmenizi isterim, çünkü profesyonel olarak bir projede e-kütüphane kurmak amacıyla onlarca ekitap programı inceledim (paralı parasız). kütüphane hem gerçek bir kütüphane idi hemde bilgisayarlar kurularak bu bilgisayarlarda edöküman okuyabileceklerdi kütüphane kullanıcıları. hem de kütüphanedeki gerçek kitapları kataloglama yoluyla tarayabileceklerdi. bu projede dediğim gibi çok program inceledim. kurdum denedim. bazıları büyük üniversitelerin (bilkent, bdü, gibi) kullandığı kütüphane programları idi. isterseniz şu an girip bakabilirsiniz http://tara.sdu.edu.tr/bliss/. bu sistemler çok büyüktü. onun için daha küçük programlara yöneldim, ağ içerisinde de kullanılabilecek olan ekitap programlarına. sadede gelelim, en iyisi kesinlikle calibredir. bunu kurdum o kütüphaneye ve kesinlikle mükemmel olarak kullanılıyor...

bunları neden yazdım: bu programı hepimizin kullanmasını istiyorum, öylesine kullanıpta beğendiğim bir program değil, profesyonel olarak tercihimdir.

programımızın genel görüntüsü:


programımız, şu mantıkla çalışıyor: ilk olarak kurduğumuzda bize kitapların nerede saklanacağını soruyor, yerini gösteriyoruz (ben e\dehamuhtar\deneme\ olarak gösterdim) (kurulum aşamasını yazmadım, yapamayan olursa yardımcı olurum, bildiğimiz program kurma, setup etme). yukarıdaki ekran gibi karşımıza çıkacak. ekitaplarımızı içine sürükleyip bırakıyoruz, eğer, yazar adı - kitap adı şeklinde ise kitabımız, program otomatik olarak yazarın ve kitabın ismini ayırıyor ve kitabı kendi içine kopyalıyor (başta belirttiğimiz yere). eğer toplu olarak yükleyeceksek hepsini içine bırakıyoruz, klasörler içinde ise, sol üsttü görülen kitaplar ekle kısmından. benim önerim kitapları toplu işaretleyip içine bırakmaktır. hemen örnek olarak bir kaç kitap ekliyorum.


gördüğünüz bir kaç değişik formattaki kitapları calibrenin içine sürükleyip bırakıyorum.


evet kitaplarımız eklendi. ekitap formatında olupta kapağı olanların hepsinin kapağını tanır ve programa otomatik ekler. her türlü ekitap formatını destekler ve içerisinde okuyabilir. örneğin lit uzantılı hedef türkiyeyi açıyorum:


kütüphanemizin bulunduğu klasöre bakalım:


dikkat ettiyseniz eric j. hobsbawm ın 2 kitabı vardı, calibre yazarlar üzerinden kataloglama yapıyor. eric j. hobsbawm klasörüne girelim:

evet iki kitabı da burda. artık kitapları eklediğimiz ilk yerden silebiliriz çünkü calibre kitabı kataloglayarak kendi içine aldı (daha doğrusu kendi kütüphanemize)

şimdi de kitaplarımızı düzenleyelim:
örnek olarak yönetenlerin yönetimi kitabını ele alıyorum:
kitaba sağ tıkla edit metadata yı tıklıyoruz (veya kısayol e tuşu)


karşımıza şu şekilde çıkıyor:


buradaki bilgileri doldurabiliriz artık. kitapyurdunu (veya istediğiniz bir kitap sitesi) açıyorum, yönetenlerin yönetimi kitabını arıyorum bilgilerini kopyalayıp yapıştırıyorum ilgili yerlere:


burada istediğimiz yerleri dolduruyoruz. tamam deyip çıkıyoruz yada sonraki kitaba geçebiliyoruz. ben şahsım adına isbn numaralarına dikkat edip yazıyorum çünkü programın özelliğinden biri, kitaba sağ tıklayıp "download metadata and covers" deyince kitabın bütün özelliklerini internetten çekmesidir. ancak bu yabancı yayınlarda çok aktif olarak kullanılıyor, türkçe eserler şu an o kadar gelişmiş değil, ilerde, bu kitabın bilgilerini (örneğin) kitapyurdundan otomatik çek seçenekleri çıkacaktır, amazon gibi büyük kitap sitelerinde geçerli bu (türkiyede şu ana kadar yapılmadı ama çok basit bir şekilde yapılacaktır). isbn numarası çok önemli rol oynuyor. eğer türkçe kitap amazonda satılıyorsa da bilgi çekme işi yine yapılabiliyor.
kitapyurdunda bu kitap siyaset, idare kısmında bulunduğundan etiket (tags) bölümüne bunları yazdım (aralarına virgül koyarak). kitaba puan olarak 4 puan verdim. vs..

bu şekilde düzenlenen kitaplar paylaşılırsa calibre kullanan herkes sadece kitabı calibreye atarak tüm bu işlemler kendiliğinden olacaktır. nasıl yapılacak:
düzenlediğimiz kitaba sağ tıklıyoruz ve "içeren dizini aç" diyoruz, o klasördekileri zipliyoruz, paylaşıyoruz, bu kadar (klasörde 3 dosya var, 1-kitap, 2-kapak resmi, 3-meta bilgileri).
kitabı kendisine ekleyecek kişide, sol üstteki kitaplar ekle seçeneğinden kitabı ekliyor.

program çok basit, biraz kullandıkça daha başka özelliklerini keşfedeceksiniz, eğer yapamadığınız bir şey olursa bu konuyu takip edeceğim, cevap yazarım.

(tabi bu program, kindle vb. gibi ekitap okuyucularına kitap gönderme, formatlar arası convert (epub-mobi-html-rtf-txt-lit-pdf gibi tüm formotları birbirine çevirebilir) özelliklerini de ihtiyaç oldukça paylaşırım nasıl yapıldıklarını.

ek 1: belirtmem gereken bir konu: bu program e-kitaplara kaydedilmiş olan yazar, kitap ismi ve anahtar kelimeleri de okur. bazı pdfler wordden çevrilmiştir ve word otomatik olarak kitap ismini başlıklardan vs.. alır. böylece bir pdf dosyasının içindeki isim ve yazar adı yanlış olursa calibre de yanlış okur. eğer boşsa bu bilgiler, dosyanın adını "yazar adı - kitap ismi" veya tersi olarak kabul eder otomatik olarak dosyanın isminden yazar kitap ismini alır.

--- alıntı ---
devamını gör...
kariyer ve yetenek yönetimi derneği.
hay Allah ben de kalibre sanarak silah hakkında engin bilgilerimi yazmaya gelmiştim.
nasip değil imiş.
devamını gör...
düzenlediğiniz kitapların içine envayi türlü gereksiz kod atar onun yerine direk herhangi bir text programında düzenleme yapılması elzemdir. ha o ayrıntılar size görünür mü yok ama işte ne bileyim. hastaların gözüne batar. simetri hastalarının...
devamını gör...
netflix yapımı bir ingiliz filmi. karakterlerin psikolojik tahliline odaklanan filmleri sevenler için tavsiye ederim.

--! spoiler !--

iskoçya ormanlarında geyik avına çıkan iki genç arkadaşın av sırasında yaşanan bir kaza sonrası yaşadıklarını konu ediniyor. kazara yapılan bir atışta ölen bir çocuk ve sonrasında ‘mecburi’ işlenen bir cinayet. ortada var olan can sıkıcı iki ceset. filmde karakterlerin yaşadığı derin vicdanı muhasebeyi çok iyi yansıtmışlar. izlerken üzülmekle beraber yeri geliyor sinirden geriliyorsunuz. yazık lan. bir hata nelere mal oldu. adamların yerinde olmak istemezdim.

oldukça gerçekçi ve saf dram içeren film.

--! spoiler !--
devamını gör...
e kitap arşivi tutanlar için birebir program. hem okuma hem de düzenleme bakımından oldukça kullanışlı. insanın ciddi ciddi bir kütüphanesi varmış gibi oluyor. teşekkürler calibre.
devamını gör...
david koyal adlı bir geliştirici tarafından ücretsiz üretilen ve güncel tutulan e-kitap düzenleme ve yönetme programı. güncellemelerin her cuma bütün yazılımı baştan indirme şeklinde yapılması başka bir yazılımda görmediğim komik bir metoddur*
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.