çalıkuşu

türk toplumunu fransız kalıplarına uygun bir hikaye ile moderenliğe, evropalılığa alıştırma çalışmaları bölüm 1.

o yıllarda, öyle bir kız, öyle tek başına, öyle elalemin minik kızıyla, öyle çıkacak dedikoduları sallamayan, öyle cesur mesur, olacak iş mi? fransa'da mıyız monşer, dedirten bir kitap.

dizisi ise, sarı çiyan kamuran'ı yakışıklı fakat sarı olmayan kenan kalav oynadı diye diziyi de seviyoruz işte. feride mi, aydan şenerden başkası oynamasın.
devamını gör...
daha ilköğŸretim sıralarında tanışŸtığŸım ve muhtelif zamanlarda tekrar okuduğŸum doyumsuz roman .
reşŸat nuri güntekin'in filme alınan kitaplarından en ünlü olanıdır .
devamını gör...
seyretmeye doyamadığım osman f.sedenin yazıp yönettiği aynı isimli romandan uyarlama trt dizisi. öyle bir havası vardır ki bu dizinin her seferinde aynı tadı almak mümkündür. başrollerinde aydan şener(feride), kenan kalav(kamuran), sadri alışık(miralay hayrullah bey), eşref kolçak(şeyh yusuf efendi)vardır. yan rollerde de sinema ve tiyatro dünyasından birçok ünlü isim rol almıştır. (ali şen, jülide kural,tomris oğuzalp, rozet hubeş, sümer tilmaç, mine çayıroğlu, seray gözler yeniay, hayati hamzaoğlu, kaya akarsu, mübeccel vardar ...) bu güzel dizinin güzel ötesi müzikleri ise esin engine aittir. anatema ve dramatik olmak üzere insanın içini titreten iki güzel müziği vardır. dizi her yayınlandığında nefesimi tutup seyrettiğimden olsa gerek diyaloglarına kadar ezberimdedir.

"mis gibi gülbeşeker kokuyor"
ben gülbeşekeri çok sevdim
"ah evropa, neymiş efem.."
"kamran, biz asıl bugün birbirimizden ayrılıyoruz. ben asıl bugün dul kalıyorum. bütün olan geçen şeylere rağmen sen yine bir parça benimdin, bense bütün ruhumla senin"
"bugün git yarın gel"

birde feridenin arka bahçede kamrana hitaben yazdığı ezberlenesi şu dörtlük vardır

pür ateşim, açtırma benim ağzımı zinhar,
zalim beni söyletme derunumda neler var!
bilmez miyim ettiklerini, eyleme inkar,
zalim beni söyletme, derunumda neler var!

of ya ben biraz çalıkuşu seyredeyim en iyisi..
devamını gör...
anadolu’ya bilinçli eğilen ilk romandır, istanbullu genç bir kız feriâ­de’nin anadolu’nun çeşitli yerlerinde öğretmenlik yapması, cumhuriyet kızlarını öğretmenliğe özenâ­dirmiştir. roman günlük konuşma diliyle yazılmıştır.
devamını gör...
içimdeki öğretmenlik tutkusunun mimarı...

öyle istanbulun ukala çocuklarına değil, hala varsa bir yerlerde anadolunun bir köyünde, işte orada bulunan saf, masum köy çocuklarına...tıpkı çalıkuşu gibi..
devamını gör...
edebiyat hocam okutmadan çok önceleri okuduğum harika romandır.
lakin bir hocama verdiğim ve halen almanın nasip olmadığı kitap olduğu da bir gerçektir.
devamını gör...
familyanın bütün üyeleri, 9-15.5 santimetredir. bu kuşların, superciliumunda bir göz-halkası veya çizgisi vardır. erkekler, rengarenk bir taç yamasına sahiptir
devamını gör...
sözlükte mevcuttur bu egitim gönüllülerinden . anadolunun fakir kasabalari dememis , gurbetlik dememis vatan icin , millet icin calismaktadirlar...
Allah yardimcilari olsun..
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar