çalışan anne çocuğu olmak

hayata 1-0 geride başlamaktır. birçok şeyden mahrum olmaktır. sabah kalkınca anne eli değmiş mis gibi bir kahvaltıdan yoksun olmaktır. yaşıtları çizgi film izleyip yaramazlık yaparken yemek yapmak, bulaşık yıkamak gibi işlerle uğraşmaktır. kimi zaman başkalarının yanında kalmak ve annenin işten çıkacağı saati hasretle beklemektir. kısacası çocukluk evresini pas geçip hemen büyümektir.
devamını gör...
büyüyünce yea koca adam olmuş bi yumurta kırıp yiyemiyor yea gibi sözlerle muhattap olmanızı engelliyor. seve seve kendi yemeğinizi hazırlamayı öğreniyorsunuz.

annenin çalışma saatlerine bağlı olarak hayata 1-0 geride değil, 1-0 önde de başlayabilirsiniz.
devamını gör...
anne var anne var dedirten durum...

bazı anneler vardır işinden çok ailesine zaman ayırmak için uğraşır. bazı anneler de vardır ki işim her şeyim bitince eve giderim diye düşünür.. fark tabi ki var..

bence; anne dediğin tabi çalışacak ama işinden önce çocuğu ve eşi gelmeli... çocuğunun gelişimi, bakımı, hayatı işinden önemli olmalı.. çocuğu bakıcıdan çok annesini görmeli.. boşuna demiyorlar anne şefkati diye.. onun yeri çok başka...

(bkz: burdan değerli annelerimize sesleniyoruz)
devamını gör...
evin anahtarını kolye niyetine boynunda taşımaktır. mesai bitimine kadar oynayıp annenin eve gelme vakti yaklaştığında kitapları açıp ders çalışıyor numarası yapmaktır.

hele ki babanızı kaybetmişseniz ve anneniz de çalışıyorsa, yanlızlığı hatmetmektir. hafız olmaktır. ezberlemektir.
devamını gör...
gün ortası haberlerinden sonraki çizgi filmleri izleyemezsiniz. çünkü yapılacak yemeğiniz, yıkayacak bulaşığınız vardır.
kömür sobasına plastik atılınca nasıl koktuğunu yaşıtlarınızdan daha çabuk öğrenirsiniz.
bazen annenizin yüzünü unutursunuz, mesai kalınacak bir işte çalışıyorsa.
sırf anneyle birlikte kahvaltı yapmak adına, sabahın köründe kalkarsınız.
okulunuzun ilk günü yanınızda kimse olmaz, andımızın ne olduğunu çok sonra anlarsınız.
akşama kadar atari oynarsınız, sıkılsanız da yapacak bir şeyiniz yoktur.
binaya girdiğinizde yemek kokuları alamazsınız.

hayatı herkesten daha çabuk öğrenir, daha önde başlarsınız.
annenizin değerini daha iyi anlarsınız.
madem okuyorum ille de çalışcam demez, çocuğunuzu düşünürsünüz.
çocuk da yaparım kariyer de zırvalıklarını bir kenara atarsınız.
devamını gör...
erken yaşta yemek yapmayı, kardeşe bakmayı , kapıyı hep kilitli tutmayı ,anne ve babanın cep telefonu ve iş yeri numaralarını ezberlemeyi , arada sırada sizi kontrole gelen komşu teyzeyi kapıyı açmadan sesinden tanımayı öğretir çalışan bir anneye sahip olmak.
devamını gör...
çalışan annenin bir çocuğu değilim çok şükür daima üzüldüğüm bireylerdir. zorunlu olarak bakıcı elinde büyüyen ve anne ilgisini anne şevkatini kimden alacağını bilemeyen garipler dücanenin bir benzetmesi vardı bununla ilgili: diri diri kreşe gömülen bebekler..
devamını gör...
duygusal ihtiyaçlarını farklı yönlere meğil ederek tamamlayacak çocuktur.

çocuk annesinden şefkat alacaklı doğar. annenin çalışması bu şefkati vermesinin önüne geçerse ikili arasındaki duygusal bağ hiçbir zaman oturmayacak şekilde bozulacaktır. çocuk sadece verilen hedefleri yerine getiren bir mekanizma haline dönüşecektir.

özellikle ikinci çocuktan sonra annenin çalışma hayatına devam etmesi kesinlikle hakka girmektir. aslında kadının çalışması o kadar da elzem bir iş değil, çalışmak zorunda değildir. asli vazifesinin yanında bir vazife daha edinmesi hayat içersinde kendini konumlandırırken kaydırma yapma riskiyle karşı karşıya getirir.

devamını gör...
baslarda biraz sikintili olsa ortaokul ve lise caglarinda okulun en populer insani yapabilir sizi.
okul cikisi yuksek sesle muzik dinlemek ve bi sigarayi 10 paylasmak isteyen kocaman bi loser grubu yalakaliginizi yapar.
siz de az biraz uyaniksaniz, "ya annem kizio ama evi temizleyip gideceksiniz" ya da " kolayi siz alirsaniz gelin" gibi sartlar kosarak hayati daha bi yasanilir kilabilirsiniz.

imza: annesi hic calismamis olan gamsiz yazar.
devamını gör...
ya anneanne, ya babaanne ya da bakiciyla buyumek demektir. anneanne ve babaanne ile buyuyen cocuk sevgi, ilgi vs. yonunden sorun yasamaz ama burada anne icin cok sorun vardir, zira cocuk haddinden fazla simarabilir. bakiciyla buyuyen cocukta cok fazla sorun yasanabilir, bakicisina bagil bu cok ama ben ki ozbekinden, azerisine, turkunden kurdune 3637389 tane bakici degistirmis biri olarak iyisine rastlayamadim. bi kere ilgi bekliyor cocuk, isten yorgun argin gelip onun ilgiye ilan acligini doyurmak zorundasiniz, zamanla alissa da ilk asamalarda cok cok zor. ve egerki calisiyorum cocumun yaninda olamiyorum bari her istedigini alayimda diye bi yanilgiya duserseniz cocuk doyumsuz olur amman diyim. zor yani, cocugun yani annesinin yani, ama sartlar va. calismaya mecbur tutuyor. zaliiiimsin hayat.
devamını gör...
üstteki ve daha benzeri tanımlardan okuduğum kadarıyla psikolojisi biraz daha bozuk bir çocuk olmaktır. annenin çalışması zaruri bir durumdan dolayı değilse tabi. hiçbir meslek annelikten yüce ve kutsal değil. ancak ne yazık ki sistematik olarak bunun tam tersi aşılanıyor.
devamını gör...
iyi yetiştirilememektir. kadının ilk mesleği evladını adam gibi yetiştirmektir.

bakıcıya bırakılan çocuktan bir halt olmaz. 0 ile 7 yaş arası eğitimin önemini bilen anne çocuğunun dünya ve ahiretini riske almaz, oturup adam gibi çocuğunu yetiştirir. çocuk bozulduktan sonra ,kadın çalışarak ettiği kârın 10 katını da ortaya koysa o çocuktaki kötü karakteri düzeltemez.
devamını gör...
zaruret halinde elbette çalışmalarına karşı değilim ancak şu bir gerçek ki bu zamanın trendi annelerin para kazanacağım hırsıyla çocuklarının onlara en çok ihtiyaç duyduğu anlarda onları derin yalnızlıklara hapsetmesi, kötü alışkanlıklar çocukta zuhur etmeye başlayınca neyini eksik ettik sorularıyla pişkin pişkin bir de çocuğa baskı uygularlar. yazık çocukta diyemez ki benim en çok sana ihtiyacım vardı ama sen yoktun.günümüzün en acı gerçeği annelerin evlerini ve çocuklarını terkidir ne derseniz deyin.
devamını gör...
zaman kontrolünü beceremeyen bir anne ve babaya sahipse teknik olarak orada burada, rastgele büyüyecek çocuktur.

çocuk bakımı anne ve babanın ortaklığıyla gerçekleşen bir şey. çocuğun sorunlu olması sorumluluğu sadece anneye yüklenemez. günümüzde bile birden fazla çocuğu olduğu halde çocuk bakımına dair bilgisi olmayan babaların sayısı aşırıyken çocuğun problemli olması konusunda en çok sorgulanan şeyin annenin çalışması olmamalı. çalışan anne, işten arta kalan vakitlerini çocuğun bakımı, evin durumuyla geçirirken evdeki varlığı sadece yemek yiyip televizyonda zap yapmaktan ibaret babanın sorumluluğunu yapıyor oluşundan bahsetmek şöyle kalsın çocuğa karşı giderlerini karşılamak üzere para kaynağı sağlamak dışında bir görevi olduğundan haberi bile olmuyor çocukta bir problem çıkana kadar. 24 saat gibi kısıtlı bir döngüde bir insanın her şeye yetmesini beklemek de acımasızca. günümüzde çocukların en büyük yokluğu baba figürü olması dolayısıyla yanlış sevgili ve eş seçimleriyle, sevgi kavramındaki yoksunluklarıyla yanlış yerlere sapmalarını annenin çalışması ya da çalışmamasıyla değil anne ve babanın bilinçsizliğiyle açıklayabiliriz. bir çocuk varsa ortada anne ve babanın işbirliğiyle büyür. zaman yönetimini doğru yapamayan bilinçsiz insanların ellerinde yetişen çocukların problemli olmasından doğru bir şey yok.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar