çalışan hanım bulma zorunluluğu

sistemin biz erkekleri getirdiği durum. eskiden erkekler çalışan kadın istemezdi. çünkü erkeğin aldığı maaş öyle böyle çorbayı kaynatırdı. zaten çorbanın kaynaması da yeterdi. artık yetmiyor. yetmediği için de çalışan kadın bulma zorunluluğu hasıl oluyor.

çalışan kadın da söz hakkına sahip oluyor. sözünün üstüne söz söylüyor falan filan. erkeğin hakimiyeti böylece son bulmaya doğru gidiyor.

(bkz: erkek egemen toplumdan erkeğin kendini egemen zannettiği topluma evrilmemiz)
devamını gör...
böyle bir zorunluluk yoktur, evini geçindiremeyen veya paragöz erkek vardır.

zorunlu edit: "geçindiremeyen" hakaret veya küçümseme maksatlı kullanılmadı. yanlış anlaşılmasın.
devamını gör...
erkeğin kadın üzerindeki egemenliği, maddi varlıklar üzerindeki sahipliğe dayanır. bu süreç ilkel toplumun çözülüşüyle başlamıştır; av aletlerine, tarlalara, hayvanlara sahip olan erkek; evdeki kadın üzerinde de hakimiyet kurmuştur.

günümüz proleter ailesinde ise bu durum tersine çözülmeye başlamıştır. kapitalizmin krizleri, kadınları da çalışma yaşamına dahil etmekte, erkek tek başına evi geçindirememektedir. kadın, geçim araçlarının kazanılmasında erkekle aynı emeği harcadığı için, tahakküm ilişkileri de bulanıklaşmaya başlamaktadır.

yani insanları toplumsal bir güç olarak bir araya getiren kapitalizmin sömürüsü, ironik bir şekilde, kadın erkek ilişkilerini eşitlikçi bir yapıya döndürmektedir. sınıfların ortadan kalktığı komünist toplumda ise, bu tahakküm ilişkilerinin çözülüşü tamamlanacak, kadın üzerindeki otorite de ortadan kalkacaktır.

tanım: kapitalizmin doğal bir sonucu.

edit: suçu geçinememeye zorlayan sistemde değil de, geçindiremeyen insanda bulanlar da ortaya çıkmıştır.

kapitalizmin 10 yılda bir tekrarlanan krizlerinden, işsizlik oranlarından, pahalılıktan; değil eşi, kendini geçindiremeyen insanlardan habersiz olmak bir tarafa; ''evini geçindirememe'' durumunu salt insan becerisine, iradesine, yeteneğine bağlayıp yaşanılan sömürü düzenini gözardı etmek, hatta olumlamak ayrı bir süper zekanın ürünü. mevcut düzende refahı kural, yoksulluğu istisna zanneden, fildişi kulelerde oturup ahkam kesen insanlara ayrıca sevgilerimi sunuyorum.
devamını gör...
çok da zor değil aslında. gidin kırsal bir yerlere, tarlada birçok çalışan köylü güzelleri bulursunuz. ama baştan söyleyeyim, paris menşeili parfümleri yoktur, ya da fantastik topuklu ayakkabıları, ya da sırt dekolteli abiye elbiseleri ya da diye uzar gider bu. çalışan hanım niye arıyordunuz bu arada? benim bildiğim; erkek dediğin taşı sıksa suyunu çıkarır. bir de şey diyecektim; çalışan hanım arayanlar bence sevgi/saygı ana düstur değilse hiç evlenmesinler. atm ile aile arasında nikah kıyabilirler.
devamını gör...
bu kadınlara "çalışma, evde otur" desen "kaçıncı yüzyılda yaşıyoruz, biz de toplumun eşit bireyleriyiz" derler; "çalış" desen "erkek değil misin git evine ekmek getir" derler. boşuna dememişler dünyaları kadının önüne sersen keşke şu tarafa serseydin der.

keşke sistem erkeğe müreffeh bir yaşam standardı sağlama hakkı verse de kadın hiç çalışmak zorunda kalmasa. ama insanların iş bulmadığı için evlenip barklanamadığı şu lanet çağda tepeden konuşmak bazı insanlar için ne kadar kolay. gerekirse taş taşırım diyen zihniyet mensupları, umarım bir gün taş taşımak zorunda kalmazlar. zira taş taşısan dahi karının istediği o ayakkabıyı alamayacak, çocuğuna üç kuruştan fazla harçlık veremeyeceksin.

sınanmadığınız durumlar hakkında atıp tutmayın. Allah öyle bir çarpar ki adamı tarlası yanmış emmi gibi çöküp kalırsınız.
devamını gör...
ah bi de öğretmen olursa var ya...

neyse konu bu değil elbette. erkeklerin gözü açıldı filan da değil. erkekler çalışan kadınla evlenmek istemesin de napsın? durum ortada. bir ülke oluşturabilecek kadar kadının evde oturasının kimseye yararı yok. bunu kabul etmeliyiz.
sanırım artık her yükü paylaşma zamanı.
devamını gör...
hanım? çalışan? muhafazakâr ?
cuma günleri izin var benim iş yerinde ama kadın çalıştırmıyorum yengeniz müsade etmiyor.
üzgünüm.
devamını gör...
(1970 yılında bir memur maaşıyla alınabilen cumhuriyet altını sayısı)- (2019 yılında bir memur maaşıyla alınabilen cumhuriyet altını sayısı) işleminin sonucu olan gerçeklik.
devamını gör...
akp ye hiç sektirmeden oy verenlerin şikayet etmeye kesinlikle hakkı olmayan düzenin sonucu . oh olsun size reisimizin kadem'i sağolsun kadının fendi herkesi yenecek muhafazakar dinimiz amin. *
devamını gör...
erkek adama yakışmaz, evet. delikanlı adam avrat parası yemez, düğününde avrat tarafından gelen eşyaları almaz, evlendikten sonra da avrat tarafının burnunu yuvasına sokmaz.
devamını gör...
çalışmayan, hiçbir sosyal güvencesi ya da aileden desteği olmayan bir kadın, ileride siz elden ayaktan düşerseniz nasıl idare edecek kendisini bunu da düşünmek lazım. en azından çalışabileceği bir mesleği olup da, çalışmamayı seçen birisi olursa insanın içine daha çok siner. hem sizden başka bir güvencesi olmuş olur hayatında, ayrıca istediği zaman sizi bırakıp gidebilir ki bu da yalnızca kalmak istediği için yanınızda olduğunu gösterir. kendi ayakları üzerinde durabilen hatun güzeldir. severiz.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar