maddi durumları fazlasıyla iyi olan bir ailenin ferdi olan annedir. kimse sabahlara kadar uyumamaya ağlaya ağlaya yedirilen yemeklere bayılmıyor sonuçta. bu yorucu kısımları başkası halletse biz sadece sevsek fena mı olur?*
devamını gör...
çocuğu ve anneliği tam benimsemiştir. çocuğun ihtiyaçlarından ziyade kendi ihtiyaçlarını göz önünde bulundurduğu aşikar.
devamını gör...
bir çocuğun dünyayı değiştirebiliyor olduğu gerçeğini gözetirsek anne olmak hayattaki en mühim sorumluluk. bebeğin ihtiyaçları baştan sona sadece annenin bedeni ve ruhu sayesinde doyurulabiliyor. ileriki gelişim dönemlerinde bu bağlanım seyrelse de yaklaşık 30 yaşına kadar ebeveynlerin hatrı sayılır bi etkisi oluyor. çünkü beynin dürtüsel davranışları kontrol eden merkezi aşağı yukarı bu yaşlarda fonksiyonel gelişimini tam olarak tamamlamış hale geliyor. dürtüsel davranışları beraberinde getiren otomatik düşünceler yani zihninde ilk anda oluşan fikirler ergenlik ve genç yetişkinlik gibi psikolojik olarak çalkantılı geçen dönemlerde her zaman fiziksel veya meta olarak olumsuz sonuçlar doğurmasa da kişinin içinde kimseye açılamamış ve belkide bilinçdışında kalmış düşünceler olarak yer ediniyor. hayata uyum sağlama sürecinde çocuğun kendine bile açamadığı bu ne idüğü belirsiz olumsuz duyguların yaşam boyu arka planda çalışırken etkilerini en aza indirmek için tüm bilimsel kaynaklı çocuk yetiştirme tekniklerinden yoksun olsanız bile minik yavrunuzu sınırsız maruz bırakabileceğiniz o süper olgu kalıyor; anne sinesi. Allahın emaneti, bu konuda bencilliği hak etmiyor şartlar ne olursa olsun mahrum kalmasın.
devamını gör...
islam dininde annenin çocuğuna bakmasını zorlama babında hüküm olmadığı ifade edilir.
belki buradaki annne şeri yasal hakkını kullanmak istiyordur. kimbilir.

bu durumda kocanın bir bakıcı tutması zorunluluğu ortaya çıkıyor.
devamını gör...
yukarıdaki tanıma binaen,
islam dininde değil, islam hukukunda böyle bir sorumluluk bulunmuyor.
diyanet ile muamelat arasındaki farkı bilelim.
bir ara genç islamcı kızlar, çocuk emzirme zorunluluğumuz yok, kaynana ile şöyle yapmak zorunluluğumuz yok deyu dolaşıp dururlardı.

islam hukukunda gıybet yasak değildir, çünkü kişi bir başkasındaki var olan bir özelliğini bir başkasına söylüyor. gıyabında konuşuyor. özellik yoksa iftiraya girer o zaman suç teşkil eder. ama islam dininde gıybet büyük günahlardandır, yapılması yasaktır. kardeşine manevi işkence yapmak ve kul hakkına girmektir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar