o kadar çok söyleniyor ki bu, özellikle değinme ihtiyacı hissettim. kemalizmi bitirdiklerini sananlar aynılarının yeşilini sardılar başımıza. nasıl etkilemişler bunları ?

bunlara göre; evlenince evinin işini yapan ve çocuk sahibi olanlar hizmetçi ve ''doğurma makinası.'' şu kafaya bak ya, böyle görüyorlar. erkeği de kadınını eziyor hep. ona muhtaç görüyor filan.
okuyup sonra çalışmaya başlayacaksın. patron müdür bilmem ne, 50 tane adamın ağız kokusunu çekeceksin, tahammül edeceksin, kocana karşı en ufak bir tahammül göstermeyeceksin.
zihniyetine tüküreyim senin. lafa geldi mi en müslüman sensin ama örnek aldığın hz. fatımalar değil batılı karılar.
devamını gör...
lafa gelince en müslüman kendisi olup çalışan kadın denince aklına hz hatice değil de batılı kadınlar gelen sığlığı leğenle yarışacak tiplerin zorunda giden gerçek. sen erişemediğin, evine eş diye almaya cesaret edemediğin kadına daha şimdiden karı de aşağılamaya çalış , sonra biz kadınları ezmiyos yaaa de.

ya bi gidin allasen. şimdi bi balkona çıkıp derin nefes alın biraz oksijen çözünsün kanınızda sonra hz hatice ve hz muhammed efendimizin evliliğini düşünün. ama yemez di mi. kolay değil .

bu arada iş yerinde 40 tane adamın ağzının kokusunu çekip eve gelince dünyayı eşine çocuklarına dar eden beylere de selamlar.
devamını gör...
çalışan ve okuyan veya bu zihniyette olan anaların, kızları için duydukları endişelerinden doğan iddia. tabi böyle ananın yetiştridiği erkek evlat da okumayan kızı ezer.
devamını gör...
kimi zaman çalışmayan ve okumayan kadınların da gerçekleştirdiği davranış...
hiç mi gördüğü genç kızlara "aman evladım okuyun, bir mesleğiniz olsun" diye tavsiyede bulunan kadın görmediniz? ben gördüm. gördüklerimin hiçbiri de "batılı karılar"ı örnek alan insanlar değildi.
(u: bu bir genelleme değildir)
devamını gör...
''çalışmazsan ezilirsin, kocan seni ezer'' gibi düşünce-fikirler islami çıkışlı değil batı çıkışlıdır evet. türkiye'deki teyzelerin bunu dillendirmesi tersi anlamına gelmez. giyim kuşam olarak örnek almıyorlarsa da, tv vs. yoluyla o fikirlerin beyinlerine sokulduğu ortada.

ayrıca görüyorum ki çalışan kadına yönelik olarak algılayıp tepki verenler var. şu, ''çalışmayan ve okumayan kadınların ezileceğini iddia etmek'' bunu diyorum. meselem bu idi. hedefim de bu iddia sahipleri.
devamını gör...
var olan bir seyi iddia etmektir. kizina "oku benim gibi olma" diye annelerden bahsedilmis. bu annelerin cani sikildigi icin filan olmuyor bunlar. "calis da benim gibi kocanin eline bakma". her seferinde bahsediyoruz, bahsetmeye devam edelim; bu tip bir yonelimin olmasinin primer sebebi kocalarin tavridir. adam karisina saygi duysa, evin alisverisini yapip temel ihtiyaclar icin ariza cikarmasa, ev kadinlari cocuklarini boyle yetistirmezler emin olun. cok fazla gordum, kendi karisinin dedigini "lise mezunu" oldugu icin takmayan, baskasi soyleyince amerika'yi yeniden kesfeden aile babalarini. kimse kusura bakmasin. etkiye tepki bunlar. batinin reklami istedigi kadar yapilsin, eger turkiye'de buna uygun zemin olmasaydi, hicbir sey olmazdi.

dipnot: kadinlardan hz fatima olmasini beklerken hz ali olabiliyor musunuz?
devamını gör...
Allah'ın ''oku'' dediği; bugünkü müfredattan çok farklı olduğu kesin evet.
siz evrim teorisini ya da bilmem hangi saçmalıkları öğrenirken birileri çok daha faydalı şeyler okuyor olabilir.

yine de, okumayın demiyorum, çalışmayın demiyorum, şu yukarıda bahsettiğim beyninize sokulan şeylerden kurtulun.
devamını gör...
olan bir şeydir. ama yapanlar yine okumayan cahil kafalı insanlardır. akıllı kadın çalışmasada kendini ezdirmez. amma velakin akıllı kadınları da öğüten bir güruh yok değil, var. bunlar hem cahil, hem beceriksiz, hem dinidar, hem acımasız. örnekleri her yerde var. görmedim diyen kraliyet mensubu çıkmasın şimdi.
devamını gör...
koskoca islam peygamberinin, ücreti mukabilinde kervanını çektiği kişiyle daha sonrasında evlendiği düşünüldüğünde gerçek islam bu değil şeklinde düşüncelere gark ettiren yazarımsı sorunsalatası.
devamını gör...
mesleki tecrübelerime sayanarak söylüyorum ki; malesef doğru olan iddia. öyle ki; vatandaş gelir acil servise, yanında hanımı vardır. yeni sigara içip gelmiştir doktorun yanına. öyle ya erkek tabi içecek sigara. başlar adam konuşmaya: "bunun garnı ağrıyeo" bakın dikkat edin bunun karnı ağrıyor. o esnada gariban bacım eğilir bükülür ezilir, ağzını açıp tek laf edemez yanındaki ayının korkusuna. adamın yaptığından ben bu adamla hemcins olduğum için utanırım. derim ki" sen bi dur hanım anlatsın" kadın başını yerden kaldırmadan utana sıkıla neresinin ağrıdığını utana sıkıla bana söyler. ç muhtemelen erkek doktorla konuştuğu için evde o ayıdan dayak yiyecektir ve akibetini düşünür. bunlarla o kadar çok karşılaştım ki.
babamla 8-9 sene önce bir gün konuşurken dedim ki" baba bu kızlar niye okuyup çalışıyorlar? kendilerine eziyet değil mi nasıl olsa eşleri çalışacak. bn kız kardeşimin yerinde olsam çalışmazdım" babam bana şöyle demişti hiç unutmam: "oğlum şimdiki adamalr senin benim gibi değil, millet it, o yüzden okumalı ve çalışmalılar"
devamını gör...
çalışan ama okumamış;
çalışan ve okumuş;
çalışmayan ve okumuş;
bilcümle nisa taifesini dahil ederek olaya baktığımızda, ezilmenin okumak ya da okumamakla alakalı olmadığı bunu tamamen kişilik, ahlak, karakter, sosyal statü, arkadaş ve akraba çevresiyle alakalı olduğu yani hasılı insani değerlerle alakalı olduğunu görürüz. dolayısıyla iddia sahibinin çok da objektif olmadığını belli bir kışkırtma amacı güttüğünü söyleyebileceğimiz savdır. burada şunu da göz ardı etmeyiniz istirham edeceğim; yazdıklarımdan "aman kadınlar okumasın, çalışmasın" gibi bir sonuca vardığımı düşünen olursa lütfen bu düşüncesinden kurtulsun. artık lavmanla mı olur, diyare yaptırıcı ilaçlarla mı olur bu kurtuluş bilemem. kadın olmak zor zanaat sözlük! o kadar duygu yoğunluğu ve karmaşasının üstüne bir de dünyevi ve sözde modernizm hunharca saldırılarına maruz kalıyorlar. bırak onu bir de üstesinden gelip mücadele edebiliyorlar. boşuna değil cennetin annelerin ayakları altında olması herhalde!!!
devamını gör...
kadını ezme teşebbüsünde bulunan hayasız ile kocası ile arasına sınır koyamayan bir geyşanın anılarından ibaret. adam gibi adam karısını ezmez ona olabildiğince adil davranır, tabi bunu perdesiz kadınları kiralık daireye benzeten zihniyet bilmez he ama dişi de iş hayatına atılıp kendini özgür kız olmaya adıyor ise pervasız bir ilişki vardır orta da bu durumda bana kalırsa ikisi de birbirinden aptaldır biri kontrol biri ise hep bana hep bana demek problemleri yaşıyordur. ya o değil de neden hz. fatıma azıcık anlatsanıza.
devamını gör...
çalışan ve okumuş kadınların ezilmeyeceği iddiasıyla temellendirilebilseydi doğru olabilirdi. ama var mı çalışanın garantisi yok o zaman yanlış önerme. ezmek ve ezilmekten ne anladığınızda önemlidir tabii. ayrıca hanım kızlara önemli not "sen izin vermedikçe kimse seni ezemez."
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar