cami vs cemevi

bir süredir ülkenin gündemini işgal eden versüs.

alevilerin iddiası ve isteğine göre cemevi ibadethanedir. bizim cenahta ise bu kabul görmeyen bir durum. aslında defakto olarak yıllardır bizim alevilerin sürdüre geldikleri geleneklerinde caminin dini ritüller açısından hiç bir öneme haiz olmaması onlar açısından bunu haklı çıkartır. vur sazın teline dön baba erenler türü bir ibadet anlayışını ben anlamıyorum ama saygı duyarım. lakin alevilerin kendilerini tam olarak konumlandırmaları gerekmekte. alevilik islam dairesinde bir şeyse cemevinin ibadethane olması kabul edilemez. zira islam dairesinde mabed mesciddir. yok biz islam dairesinde değiliz diyorlarsa eyvallah. diyanet işlerinde yahudiik ve hristiynlık masası olmadığı gibi alevilik masası da olmamalı ve cemevleri de bir kilise, bir havra muamelesi görmelidir.

şayet hem islam dairesindeyiz deyip, hem de cemevinin yasal statüsü hakkında ibadethanedir ibaresi kabul görürse, ben itiraz ediyorum.
çünkü islam meşrebi içinde mescid dışında mabed tanımıyorum. cemevinin statüsü zaviyedir. buna binaen mevlevi, bektaşi, cerrahi, nakşi, kadiri vs. tekkelerinin ve zaviyelerinin de faaliyetlerinin resmen tanınmasını istiyorum.

cemevini ibadethane olarak tanımak müslümanların kahir ekseriyesine hakarettir. alevilere karşı antipatim, düşmanlığım yok. burada anlattığım şey eşitlik ilkesidir. ve cemevinin ibadethane olması durumu anayasaya aykırıdır.
herşey bir yana güzel türkü çığırıyorlar.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar