çamlıca camii

şu camileri mimar sinan* ın yaptığı muazzam eserlerin kopyaları şeklinde yapmayın yaa azıcık özgün olun!
misal faysal camii
farklılık dedik ama ima ettiğim şey bu değil yanları kaydırak gibi Allah aşkına azıcık güzel tasarlayın şu yapıları..
bunlar da çamlıca camii için atılan başlıklar eğer iddia edildiği gibi 5 mimar bu projeyi aldıysa, final teslimini 1 gün öncesinde yapmaya çalışıpta bir şey bulamayan öğrenciler gibi kalmışsınız..
devamını gör...
sayın recep tayyip erdoğan'ın ben buradan geldim ve geçtim ahanda kanıtı diyerekten dikeceği cami. üç nesil sonra insanlar konuştuğunda ulan bu kadar cami varken niye bu cami yaptırılmış dediğinde cevap veremeyecek. ama sayın recep tayyip erdoğan'ın adını hatırlayacaklar. işte akıllı olanlar bu caminin neden yapıldığını anlayacak.

ideolojinin geçmediği hiç bir yer yoktur. mekanlardan da ideoloji geçer. cami bir mekandır. ondan da ideoloji geçer. çamlıca cami'de akp ideolojisinin simgesi olacaktır. her gördüğünüzde onu hatırlayacaksınız. tıpkı atatürk'ün sınıflarda sizi gözetlediği gibi.
devamını gör...
2016 yılı kadir gecesinde açılmak üzere son sürat inşaatı devam eden camii.
bugün inşaatın ilerleyişi ile ilgili bir habere denk geldim de bir nokta dikkatimi çekti;
50.000 bin kişinin aynı anda ibadet edebileceği camii için 3.500 araçlık otopark yapılıyormuş.
camiiye giden her arabaya 5 kişi binse bile otopark kapasitesi 17.500 kişi oluyor sadece. hadi daha da iyimser oluyorum kalan 2.500 kişi de çevreden gelenler ve aracını camii otoparkı dışında bir yere bırakanlar olsun. geriye kaldı 30.000 kişi.
nasıl bir sorunla karşılaşacaklarını görmek isteyen yetkilileri bir cuma namazı için ataşehir mimar sinan camii ne davet ediyorum.
devamını gör...
ihalelere katılan işadamlarından zoraki bağışlara şahit olan biri demişti:"eğer ölürsem, cenazem bu camide kaldırılmasın" diye vasiyet etmiş. öyle mübarek bir yer yani.
devamını gör...
öğle namazlarında 100 de 99 u boş kalıp cuma namazlarında dolup taşan cami geleneğine tepki olarak doğmuştur bu cumaları da dolmayacakmış.
devamını gör...
ramazan ayı, kandiller ve bayram namazları dışında dolacağına pek ümitvar bakmadığımdır. lakin külliye gibi kullanılıp , aş evi, sübyan okulu ve halka mesleki eğitim verilecek yerler içinde bulundurulursa turistlere gezmelik yer olmaktan kurtarılabilecek ve halkın hem ibadethane hem de bir yaşam merkezi olarak kullanacağı bir yere dönüşebilir.
devamını gör...
hristiyan bir şirket, maliye korkusuyla kendisinden istenilen rüsvet parasından 5 milyon tl'sini yatirildigi cami. simdi soru su; bir hristiyan'dan alinan zoraki parayla yaptirilan camiide namaz kilmak caiz midir?
devamını gör...
inşaatın büyük bölümü tamamlanmış. 1 temmuz günü açılması planlanıyormuş, kadir gecesinde yani. Allah imkan verirse gideceğiz bakalım.

ilk önce çamlıca camini doldurun ondan sonra ayasofya'ya bakacağız!
devamını gör...
cumhuriyet tarihinin en buyuk camii. 60 bin kisi kapasitesi var.
kadir gecesinde acilis hedefliyor.
kubbe yuksekligi 72 m. 72 milleti sembolize ediyor.
minare yuksekligi 107.1 m 1071 malazgirt.
kubbe capi 34m. istanbul.
16 serefeli. 16 turk devleti.

sembolizmaya bayilir ve hakkini veririz vesselam..
devamını gör...
etrafında zaman'ında çamlık olan ama gezi parkına karsı çıkanlar tarafından camları yok edildikten sonra yapılan camidir. nispet olsun diye midir nedir adını da çamlıca koymuslar.
devamını gör...
fox tv'nin sahibi murdoch'un gazetesinin ele aldığı konu. yazının sonunda kim ne tarafta keskin bir şekilde bölmüş. bence bir bakıma hoş olmuş.

the times, "istanbul üsküdar'daki çamlıca camii'nin inşaatında sona gelindi. ankara dev cami inşası programını gücünü en uygunsuz yerlere doğru genişletmenin bir yolu olarak görüyor. çamlıca bir zamanlar osmanlı sultanlarının dinlenmek için en sevdiği yerdi. çamlıca camii, hükümetin, ülkenin özgün islam markasını güçlendirme ve tüm dünyaya ihraç etmesinin en görkemli örneği. ülke dışında, mali'den moskova'ya türkiye'nin finanse ettiği, beşi geçen yıl, 10 camii halihazırda açıldı. altısı yapım aşamasında ve biri cambridge'de olmak üzere 10 tanesi daha planlama aşamasında.türkiye, israil'le çatışmaların yıktığı gazze'de en az dokuz camiyi yeniliyor ediyor veya yeniden inşa ediyor" diye yazdı.

laiklerin cami inşaatından rahatsızlık duyduğunu ifade eden gazete, türkiye'nin ülke dışında da cami planları olduğuna dikkat çekti. times'ın yorumu şöyle: önde gelen müslüman uluslarda camii inşaatları nüfuzun ülke dışına ulaşması için kullanıldı, çoğu zamanda tartışma yaratı. dindar biri için bu ülkenin büyüyen gücünün, dini uyanışının sembolü, laik biri için ise ak parti'nin yalnızca siyasi şovmenlik için yaptığı gösteriş projesi.

http://www.timeturk.com/mur...
devamını gör...
istanbul'un tarihi silüetinin arasına kondurulan ucube yapı. madem bütün istanbul'u gören bir camii yapacaktınız, ne diye mahalle camisi tadında bir beton diktiniz?
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar