canan karatay

#tıp/sağlık 

sağolsun tv'deki kadın programları, ana haber bültenleri ve gazetelerde gözümüzün içine sokulmaktan usanılmayan, "karatay diyeti"nin mucidi. aslında kendisi "iç hastalıkları ve kardiyoloji uzmanı prof. dr." titri taşımakta. bu titri taşımasına rağmen, diyetisyenlikten vazgeçememiş.
devamını gör...
ülkemizde ilaç tekellerinin tekerine çomak sokabilen saygın bir kaç tıpçıdan biridir. ahmet rasim küçükusta, yavuz dizdar, ahmet aydın gibi meslektaşları ile beraber insan vücudu üzerinde oynanan oyunu ortaya çıkarmıştır. yıllardır uyduruk diyetlerle veremediğim fazla kiloları (110 kilo idim) 6 ayda vermemi sağlamış beni sağlıma kavuşturmuş kişidir.
devamını gör...
--- karatay diyeti ---

prof. dr. m. canan efendigil karatay


1943 yılında elazığ'da doğdu. 1961 yılında üsküdar amerikan kız lisesi'nden,
1967 yılında da istanbul üniversitesi tıp fakültesi'nden mezun oldu.
1972 yılında istanbul üniversitesi tedavi kliniği'nde iç hastalıkları uzmanlık
eğitimini tamamladıktan sonra, ingiliz hükümeti bursu ile liverpool regional
cardiac center'da kardiyoloji alanında uzmanlık eğitimine başladı. 1974-1976
yılları arasında istanbul üniversitesi tedavi kliniği'nde baş asistan olarak çalıştı.
bu sırada türkiye'de bir kardiyolog olarak (cerrahi yardım almaksızın) bir ilki
gerçekleştirdi. kalıcı ve geçici kalp pili implantasyonu tekniğini başarıyla uyguladı.
koroner yoğun bakım'da 'vena subklavya ponksiyon' tekniğini yerleştirdi.
1976-1978 yılları arasında, güney afrika cape town üniversitesi groote
schuur hastanesi'nde, dünyada ilk kez kalp nakli ameliyatını gerçekleştirmiş olan
christian barnarnd'ın ekibinde çalışarak, doçentlik tezini kalp nakli yapılmış olan
hastalar üzerinde gerçekleştirdi ve 1979 yılında doçent oldu.
istanbul üniversitesi kardiyoloji enstitüsü'nde, cape town'da eğitimini
görmüş olduğu (şu anda ülkemizde yaygın bir şekilde uygulanmakta olan) 'femoral
arter' yolu kullanılarak yapılan koroner anjiyografi tekniğini (judgkin tekniği)
yine ilk kez ülkemizde uyguladı ve bu uygulamayı ülkemize yerleştirdi.
1987-1995 yılları arasında state university ofnew york health science'de kalp
hastalıkları alanlarında araştırmalar yaptı.
1995-1997 yılları arasında gaziantep ve istanbul'daki birçok özel hastanede,
'koroner yoğun bakım' ve 'koroner anjiyografi laboratuvarları'nı kurdu.
1997-2002 yılları arasında yeditepe üniversitesi tıp fakültesi, 2002-2006 yılları
arasında da kadir has üniversitesi tıp fakültesi'nde öğretim üyesi olarak
görev yaptı.
2006-2010 yılları arasında türkiye'de ilk ve tek sağlık üniversitesi olan istanbul
bilim üniversitesi'nde rektörlük yaptı. halen istanbul bilim üniversitesi tıp
fakültesi'nde, iç hastalıkları ve kardiyoloji ana bilim dalları'nda öğretim üyesi
olarak çalışmaktadır.
m. canan efendigil karatay, ali başak karatay ile evlidir ve çiftin mehmet
rahmi karatay adında bir oğulları bulunmaktadır.
--- karatay diyeti ---
devamını gör...
çok delikanlı kadındır. apla beni bir tokatla ne olur, aplaaa.

çağla şıkeli terslediğinden beridir de içimin yağlarını eritmiş, üç kilo zayıflatmıştır.
devamını gör...
bir uzman doktor olarak beslenmenin insan hayatındaki önemini herkesten iyi bildiği için, yaptığı iş "diyetisyenlikten vazgeçememek" değil, mesleği gereği insanlara olabildiğince yardımcı olmaya çalışmaktır. paraya ve şöhrete ihtiyacı olmayacak bir mesleği vardır. televizyon kanallarının, ilaç firmalarının yalakalığını yapmayarak, bilimsel çerçeveden çıkmadan, akıl ve mantık ile gerekçelerini izah ederek insana uygun bir beslenme tarzı sunmaktadır. önerdiklerini bir "diyet" veya "rejim" olarak değil, "beslenme tarzı" olarak benimserseniz çok faydasını görürsünüz.

isteyenler, ana haber kanallarında çıkan çıtı pıtı bol makyajlı diyetisyenleri veya kiralık tıp soytarılarını izlemeye devam edebilir.
devamını gör...
karatay diyeti isimli kitabını okurken fark ettim ki kadının esas olarak söylediği önemli olan sağlıklı olmak. beslenmek 1700 lerden günümüze değişmiş. 1700 lerde bir insan yıllık ortalama 10 kg şeker tüketirken bu rakam günümüzde 60 kg ya çıkmış. ayrıca eskimolar gibi iklim nedeniyle tamamen hareketsiz olan bir halk sadece balina yağı yediği halde hastalıktan değil soğuktan ve vahşi hayvan saldırısından ölüyormuş. batı toplumları ise kalp ve damar hastalıkları,yüksek tansiyon,şeker vs vs.
devamını gör...
mantığıma yatan açıklamaları bulunan doktor hanımdır. özellikle kuzunun kuyruk yağında bulunan c vitamini kısmı çok hoşuma gitmiştir.
devamını gör...
atarlı doktor. kafasını bozmayın! tereyağı yiyin diyorsa yiyiniz lütfen. ''tereyağı yiyerek nasıl kilo verebilirim?'' diye soran bir seyirciye ''inekler ne yiyor bütün gün? ot di mi neden şişmanlar hiç düşündün mü'' diye atar yapabiliyor. aman ha dikkat!
devamını gör...
kendilerini telefonda polis süsü veren dolandırıcılara 50 bin dolar ve 10 bin lirasını kaptırmış, tesadüf sonucu dolandırıcılar yakalanırken, prof. dr. canan karatay’ın parası da kurtarılmış,

ah sen de mi be hocam, sen de mi?
devamını gör...
diet ve kalp sağlığı konularında makineli tüfek gibi konuşan zat. daha fazla dinleyemedim yoksa kalpten götürecekti beni.
devamını gör...
ters ters konuşmalarına, her şeyi en iyi en çok ne mükemmel ben biliyorum havalarına dayanamıyorum. dinlemeye tahammülüm yok bu kadını. insan biraz karşısındakine müsaade etmeli.

mesela dolandırıldığında çok sevinmiştim, demek ki insan bazen bir şeyleri bilemeyebiliyor. karşındakini sürekli terslemene gerek yok.
devamını gör...
iddialarını hiçbir şekilde delillerle ispatlamayan kişi. halbuki bu türden ciddi iddialar, objektif koşullarda yapılan bilimsel deneylerle doğruluğu test edildikten sonra halkın bilgisine sunulur. aksi halde ciddi bir bilgi kirliliği ile karşılaşılır.
şayet unvanı profesör ise bunu yapmakla yükümlü. git televizyonlarda şov yap, halkın kafasını karıştır diye verilmedi o unvan veya bilemiyorum belki de o yüzden verildi.
devamını gör...
canan karataya göre sabahları paso terereyağı bir başka doktora göre yeşillik bir diğerine göre çavdar yada kepek ekmeği bunların hepsini yiyebilmek için sabah erkenden kalkıp çavdar unundan börek yapıp aralara tereyağını döküp iç olarakta öbürkünün yeşilliğini koymak lazım çavdar unlu yeşillikli tereyağı böreğini yiyince 3 doktorun tavsiye ettiği kahvaltıya ulaşmış olabiliyoruz.
devamını gör...
ekmeğe karbonhidrata düşman olmasının yanısıra şu telefon dolandırıcılarına 300000 ytl sini kaptıran ama hemen akabinde parası bulunan hanım pröfesör. diyetinde tereyağ, protein başköşede.
devamını gör...
ogtt hakkinda atip tuttugu icin hamilelik diyabeti olup, bu kadini dinledigi icin tahlil yaptirmayip tanisi konmayan hastalarin vebali uzerindedir.
devamını gör...
öeah ya, "tereyağına yumurta kırın, turp batırıp yiyin" diyen kadın.
sağlıklı bi şeyler diyor olabilir ama bence ağız tadını aldırmış kendisi. aksi takdirde böyle bi tavsiyede bulunmaz insan.
devamını gör...
koskoca profesör olmuş hala mahalledeki altın günlerinde kuru pasta yiyen kadınlar gibi sağlık yorumları yapan şahıs. evidence based medicine oldu mu sana rectum based medicine? sonra bu ülkede niye bilim ilerlemiyor.
devamını gör...
geçen yaz bodrum akyarlarda çokca karşılaşdığım ve 70 kusür yaşına rağmen değme delikanlıdan daha fazla yüzebilen aşmış hatun profesör. ekranda farklı görünmek olgusunu kendi şahsında birebir tecrübe ettiğim, gerçek hayatta ablak yüzlü sevimli bir nine iken ekranda hafiften cazgır sevimsiz bir teyze olarak görünmesi de kaderin cilvesi. bazı tıfıllar başlık altında iddiaları ispatlanmamış nevinden kelam eylemişler. kitaplarını okuyup dipnotlarını yabancı kaynaklarda aradıklarında, söylemlerinin yüzlerce çalışma ile desteklendiğini görürler. ülkemiz dizini kırıp, iki gıdım bilgiyi araştırma zahmetinde bulunmadan işkembe-i kübradan sallayanlar için söyleyelim, vebali kimsenin üzerinde değildir. temel biyoloji ve metabolizma bilgilerine aşina olmayanların kesinlikle uzak durması gereken kişidir.
devamını gör...
akdeniz akşamları ile kendinden geçen bazı arkadaşlar altın günlerinde yediği kuru pastaların etkisinden kurtulamayıp hala farklı olma arzusunda olabilir, bu senin değil canikomun suçu.
karatay'ın hamile kadınlara ogtt testi hakkındaki yorumunu tek bir yurt içi ve yurt dışı çalışma, dipnot, olimpik yüzme havuzu, temel ve klinik biyoloji bilgisi ile açıklasın, ben de artık altın gününe katılmazsam namerdim.
karatay'ın mantığı şu (mantık diyorum çünkü ortalıkta bir çalışma yok): boşuna şeker testi yaptırmayın, nasıl olsa gebelik diyabeti çıkarsa diet vereceksin, baştan herkese diet verin gitsin. baştan niye düşünemedik bunu yahu? mesela belin mi ağrıyor, hiç hastaneye gelip tahlil, röntgen çektirme kardeşim. ne gerek var? sen baştan şu ilacı kullan, geçmezse ameliyat ol gitsin.
tüm dünya who kriterlerine göre bu işi senelerin tecrübesiyle standardize etmiş, adam nasıl işkembe çorbası içtiyse hala yurt dışı çalışmada dip not geçiyor diyor.
bir git bak yayınlara makrozomi nedir, önlenmezse neler olur, anne ve bebek sağkalımı konusunda etkisi nedir? önlenebilecek nitelikte bir hastalık ihmalinden bebek sakat kalınca 'canan karatay didiydi' diye kendimizi savunuruz artık.
bir şeyi de bilmeyin yahu. tamam hem dahiliye hem kardiyoloji hem kadın doğum konusunda dünyanın en bilgili insanı olabilirsiniz, dünyada bunca insan her alt dalı başlı başına ayrı bir alem olan bu konularda asırlardır boşuna araştırma yapıyor, gerek yok bunlara ama azıcık mütevazi olun, mütevazi olmaktan kimse ölmez diyor canan karatay.
devamını gör...
nebahat çehre ile arasında sadece bir yaş olması tiye alınmış insan..bende tiye alındığını az önce öğrendim..

tabi benim dikkatimi çeken insanların tiye alması değil bu tiye çok olgun bir cevap vermiş olmasıdır..

--- alıntı ---
Nebahat Çehre en sevdiğim artistlerden biri. Kendisine saygılarımı sunuyor, buradan sevgilerimi gönderiyorum. Benimle onu kıyas etmeleri hiç doğru değil. 17 yaşında Türkiye güzeli olmuş, bizi Avrupa'da temsil etmiş. 1960'larda bu büyük ve korkunç bir başarıdır. Önemli sanatkardır. Beni sanatçılarla karşılaştırmasınlar. Ben bilim kadınıyım, hekimim o kadar!'

--- alıntı ---

tabi bu karşılaştırma aklıma en yorgun insan beyin yorgunu insandır söylemini getirdi..
devamını gör...
az önce "bi insanın bacağını kesince de kilo kaybetmiş olur onda ne var" diyerek kendine has trollingde yeni bir boyuta geçti.
devamını gör...
değerinin sözlükçüler tarafından anlaşılmasını beklemediğim hoca. ilaç firmalarının finanse ettiği doktorlar yanlış söylüyor da bu kadın mı doğrusunu biliyor?

kendisine bu kadar saldırılmasının arkasında iki sebep vardır: bunlardan birincisi ilaç sektörüdür, ikincisi tavsiye ettiği besinler hiç ama hiç ucuz olmamasıdır.

1 liraya ekmekle doymak varken, et, badem, ceviz tavsiye eden bir hoca insanların fakirliğine isyan etmesine yol açar. işte karatay'ın en çok korkuttuğu kişiler "fakir ama mutlu ve sağlıklı" palavrasını yaymaya çalışanlar ve bu yalandan nemalanan düzendir.

hoca kapasitesi yetmeyecek insanlara bu gerçekleri izah etmeye çalışıyor. Allah yardımcısı olsun. kendisine de naçizane tavsiyem "hocam boşverin ne yerlerse yesinler, kıymetinizi bilmeyen insanların sağlığını bu kadar düşünmeyin" olacaktır.

http://ahmetrasimkucukusta....

devamını gör...
çobanın yapmayacağını yapmış çöp kutusuna para bırakmıştır...
devamını gör...
gülümsemesine hasta olduğum kadın. haberlerde denk gelirsem kesinlikle izliyorum kendisini.

yolda görseniz hiç tereddüt etmeden paranızı emanet edebilirsiniz kendisine.
devamını gör...
50 yaşındayken tacize uğradığını anlatmış. çok üzüldüm, normal zamanda anlatsa alay konusu olurdu ama şimdi kimse buna cesaret edemez...
devamını gör...
kendisini gebelikte şeker yüklemesi tartışmasında izledim ve haksız buldum.

bir uzun su bardağını küp şekerlerle doldurmuş ve eliyle sallayarak ana karnındaki bebeğe bu kadar şeker yüklenir mi diye soruyor.

cevap: iyi de o şeker sırf bebeğe gitmiyor ki. kaslar tutuyor, karaciğer tutuyor. tamamının bebeğe ulaşması mümkün değil. yani burada bariz bir hata yapıyor.

soruyorlar. tamam, diyelim şeker yüklemesi yapmayalım, o zaman gebeler baklava da yemesin sorusuna ''aynı şey mi? baklavada un var, fındık/fıstık var, yağ var, tek başına şeker yok'' diyor.

cevap: böyle demesine rağmen baklava gibi ürünlerde normal küp şekerden çok daha riskli sıvı şeker, glikoz şurupları varken, baklava ile tıbbi olmayan yoldan, kendi mantığıyla, bebeğe şeker yüklemesi yapılabilir. ancak bunu reddediyor.

kendisini savunmak için gelen maillerden çıktı almış, sonu kötü biten şeker yüklemesi tecrübelerini paylaşıyor. iyi de sen doktorsun, vakayı bilmiyorsun etmiyorsun, sana aktarılan kadarından çıkarımda bulunuyorsun.

sonuç olarak bu hanımefendinin dediklerine şüpheci yaklaşmak halk sağlığı bakımından faydalı olacaktır.
devamını gör...
dün kendisine tweet atıp sözlüğün sağlık durumu hakkında bilgi verdim.

çok beğenmiş tutumumuzu sözlüğe gelecekmiş.
devamını gör...
an itibariyle yardırıyor trt1 de. mesleksel kelimelerle etkilemeye çalışıyor sunucuyu. du bakalım.
devamını gör...
annemin tüm kitaplarını almasına rağmen her gün lop lop ekmek yemeye devam etmekteyiz. haklıdır ama bu milletle ekmek etle tırnak gibidir dolayısıyla onca kitabı boşa yazmış gibi duruyor.
devamını gör...
maranki, küçükusta gibi bir başka doktor titrli sağlık teröristi. hayatını bu hanfendinin dediklerine göre yaşamaya çalışanlara acıyorum.

bir de diyet kitabı var. endokrinologmuş. şunu söyleyelim o halde. bir doktor diyet öneremez, ancak tedavisine paralel bir perhiz önerebilir veya sağlıklı yaşam tüyoları verebilir. diyet, beslenme ve diyetetik uzmanlarının işidir.
devamını gör...
diyet kitabı olmayan saygıdeğer hoca. sadece insanların sağlıklı kalabilmesi için ilgi çekmek amacıyla diyet ifadesini kapağa yerleştirmiştir. kimsenin de bir kitaba göre hayatını yaşadığını zannetmem. içindeki tavsiyeleri alırsın. kendi sağlık durumuna göre. maranki gibi çok değerli hizmetleri olmuş olan bu ihtiyardan Allah razı olsun. sırf şeker yemeyin demesi bile yeter.
devamını gör...
ekşi sözlük'te bir entryye göre adında diyet geçen kitabı diyet kitabı değilmiş. bu durumda dobra kadın olmuyor, sahtekar oluyor. o daha fena.

--- alıntı ---

canan hanım: diyet kitabı değil bu
cüneyt özdemir: ama kitabın adını "karatay diyeti".
canan hanım: satsın diye öyle koyduk zaten.


--- #25745351 14.10.2011 20:37 acilin ben jinekologum">#25745351 14.10.2011 20:37 acilin ben jinekologum ---
devamını gör...
bu ülkede ne idüğü belirsiz ilaç sanayii,* yapay gıda sanayii gibi insanlık düşmanlarının ve gıdayı değiştiren firavun şerefsizlerinin karşısına çıkabilmiş insanlardan biridir. bazı gerizekalılar bunu ancak hastalanıncaya kadar anlayabiliyor maalesef.
devamını gör...
sosyal medya ve tv den gördüğüm kadarıyla şahsına dair gözlemlerim,
sağlık bakanlığı tekelinde ilaç şirketlerinin işini götürdüğü sisteme çomak sokan saygıdeğer bir hocadır.
üslubu ve fevri çıkışları onu birilerinin gözünde antipatik kılsa da ben onu seyrederken -bilhassa sunuculara verdiği ayarlarla- gayet eğleniyorum. *

hamilelere uygulanan şeker yüklemesine karşı çıkışıyla son günlerde gündeme geldi ki, sanıyorum haklı, sermayenin uşağı olmamış hekim eş dosta dayanan bilgilerimle..

kendisini severek seyrediyoruz efendim, bence kendi adına program bile yapmalı. konuklarını da şöyle ayar manyağı yapsa bilgisiyle ezse de terapi görsek. *


devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar