canbaz

cambaz far.
a. 1. yerde ve tel, at, bisiklet, ip vb. üzerinde dengeye dayanan, tehlikeli, heyecan verici gösteriler yapan kimse, akrobat.
önüne getirilen ata bir cambaz çevikliğiyle atladı. -ö. seyfettin.
2. at alıp satan veya yetiştiren kimse. bitişik komşumuz cambaz ibrahim -bizde at alıp satanlara cambaz derler- hacca gitti, geldi. m. åž. esendal.
3. usta, becerikli kimse. söz cambazı.
4. tar. osmanlı devleti'nde atlı olan ve savaşlarda padişahın önünde düşmana karşı ilk saldırıya geçen birlik.
5. sf. mec. kurnaz, hileci, hilekâr. o cambaz adamdır, güvenilmez.

(kaynak:tdk)

söz söylemek güzeldir, bir de güzel söylemek vardır. artık doğru bilip doğru yazmak nedir, diye başlayıp kimseyi utandırmak da istemem.
devamını gör...
iç anadolu ve doğu anadolu'da geçimini hayvan alıp satarak sağlayan kişilere denir. günümüzde hala kullanılmaktadır.

canbaz'ın biri bir gün çok iyi iş yapmış. çok hayvan satmış. bir günde 1000 tl kazanmış. kazandığı paradan mutlu, ağzı kulaklarında köyüne dönmüş. kahvede en yakın arkadaşını görmüş. arkadaşı bu mutluluğun sebebini sorunca. "yaa ahretliğim, bugün ben 1000 tl kazandım" demiş. bunun üzerine arkadaşı, "yapma yav. 1000 tl mi? iyi de bin tl, bir canbaz'ın bir günde kazanabileceğine göre çok değil mi?" demiş. canbaz da demiş ki, "öyle deme. bunun yemini var, yalanı var"
devamını gör...
evliya çelebi yaşadığı dönemde (1611 – 1682) en ünlülerinin üsküdarlı mehmet çelebi, bursalı kubadî, mağripli hacı nasır, iskenderiyeli hacı ali, harputlu şaşı hüsam, arapkirli kara secah, kamberoğlu, kız pehlivan olduğunu yazmış.

imparatorluk tarafından düzenlenen şenliklerde, ip üzerinde yürüyerek, bir direğin tepesindeki çil parayı almak için yağla ve sabunla kayganlaştırılmış direğe tırmanarak ya da ayaklarında upuzun değneklerle yürüyerek ve hatta dans ederek canları pahasına maharetlerini sergileyen canbazlar istanbul’da koca mustafa paşa camii civarında canbaziye mahallesi'nde otururlarmış.

devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar