caner taslaman

bin yıllık "gaye ve nizam delili"ne "tasarım delili" diyerek yeni bir şey söylemiyor. ama tabi bilgisi olmayanlar sayesinde amerika'yı yeniden keşfediyorlar. (eski ve bilinen bir doğruyu bulmak anlamında değil, eski ve bilinen bir argümanı öğrenmek anlamında)

hem bunlarla bir yere varılabilseydi şimdi hadron çarpıştıran müslümanlar olurdu. müslümanlar ancak pozitif bilimin bulguları üzerinden spekülasyonlar, çok yüksek yorumlar yapıyorlar, ahkam kesiyorlar. üstelik bunlar bile orijinal olmuyor.

üstelik tutarsızlıklarını da farkedemiyorlar. mesela einstein'in izafiyet teorisi'ni alıp, bunun üzerinden tanrı'nın zamansızlığı ile ilgili spekülasyon yapıyor, güya tanrı'nın big bang öncesinde ne yapıyor olduğu sorusunun cevabını bir şamar gibi muarızların suratlarına çarpıyorlar. oysa müslümanlar genel olarak evrenden ayrı bir tanrı'ya inanır. yani tanrı için zaman yok demekle, tanrı için evreni yaratmadan öncesi ve evreni yarattıktan sonrasının yok demek olduğunu ve bunun saçma sapan bir şey olduğunu düşünemiyorlar. eğer tanrı evrenden ayrı ise, evren var olmadan önce zaman olmadığına göre, evren var olmadan öncesi yoktur. yani tanrı ancak evrenle beraber vardır, "evrenin öncesinde bir tanrı" da yok demektir. vs.. uzatılabilir ama gerek yok, anlamsız.

caner taslaman için söylemiyorum bunları. müslümanlar bu tip spekülasyonlara çok rağbet ediyorlar. bunların yerine "nasıl deniz suyunu ekonomik olarak arıtıp onu tarla sulamakta kullabiliriz" veya "nasıl kar esasına değil de toplumsal faydaya katkıya motivasyon esasına dayalı bir ekonomik model kurabiliriz" gibi faydalı şeylere kafa yorulsa daha iyi olurdu.


devamını gör...
youtube'da "gizli dosyalar - big bang (büyük patlama) ve izafiyet teorisi - caner taslaman (1/5)" diye aratırsanız katıldığı bir programın 5 parçadan oluşan bir videosunu izleyebilirsiniz. tavsiye ederim.
devamını gör...
yakın zamanda "şimdiki zaman" programına konuk olmuş bilim insanı.

bütün sorulara yüzünde en ufak bir yılgınlık ifadesi belirmeksizin cevap verdi. bir buçuk saat aralıksız anlattı. programın sunucusu gürkan hacır içinse Allah kimseyi cahil bırakmasın diyorum.

caner taslaman aynı zamanda felsefeye, dine ve dinler tarihine, bilim ve sanatın birçok alanına, arapça ve ingilizceye hakim (bu son dediğimden çok emin değilim, ama muhtemelen öyle) ve müthiş bir sabır, hoşgörü, iyi niyet ve diyalektik zekaya sahip.

tez zamanda kitaplarını okumalı. en azından

http://evrim.gen.tr

http://kuantum.gen.tr

http://bigbang.gen.tr

sitelerini gezmeli.
devamını gör...
çok değerli bir bilim insanıdır. bilim ve din arasındaki ilişki konusunda önemli eserleri vardır. kitaplarını ve makalelerini okuyanlra çok şeyler katacak biridir.

küreselleşme sürecinde türkiye ve islam, modern bilim felsefe ve tanrı, kuantum teorisi felsefe ve tanrı, evrim teorisi felsefe ve tanrı, big bang ve tanrı, terör'ün ve cihad'ın retoriği adlı kitapları kişisel web sitesinden ücretsiz olarak indirilebilmektedir.

web sitesi için: http://www.canertaslaman.com/

devamını gör...
kitaplarını internet ortamında pdf formatında indirip okuyabileceğiniz yazar...

bak bu çok güzel oldu işte...

#baglantilar" target="_blank">http://www.canertaslaman.co...
devamını gör...
allah’a düşman olanlar, başkalarını Allah’ın yokluğuna inandırınca Allah’ı yok edeceklerini sanırlar.

diyen müslüman bilim insanıdır.
devamını gör...
gerçekten çok önemli bir müslüman profesör, yaşayan bir efsane adeta. bir konuşmasından aldığım notları paylaşayım;

iyinin ve doğrunun temeli Allah'ın varlığı ile anlamlanır. iyi ve doğrunun satandardı Allah'ın varlığı ile temellenir.
-------
insan iyi doğmaz, ahlaki kavramlarla doğar. örneğin, çocuklar üzerinden bir deney yapılıyor. <1 yaş çocukları> mavi bir kukla, kırmızı kuklaya yardım ediyor. sarı kukla ise kırmızı kuklayı engelliyor. daha sonra bu kuklalar çocuğa sunulduğunda çocuklar maviye yöneliyor. renkler değiştiriliyor ve çocuklar her defasında yardımcı kuklaya yöneliyor. yani çocuklar dil bile öğrenmeden ahlaki bir tercih yapabiliyor.
------
ahlaklı olmak sezgilerle uyum sağlamaktır.
------
ahlaki yasalar bağlayıcılık içerir, tutarlı ve sürekli olması için. maddede bağlayıcı olan hiçbir şey yok. doğanın içinde iyi ve kötü diye bir kavram yok, bu yüzden rasyonel bir temelde yok. bağlayıcılık yukarıdan aşağıya empoze edilen bir şey. materyalist dünyada insanların kendi çıkarları üstüne çıkaracakları hiçbir şey yok.
-----
insan zihni Allah üzerinde düşünmeye hazır bir şekildedir. her insan Allah'ı düşünür ya inanır ya da reddeder. insan kendi amacını ve bu dünyanın amacını sormadan yapamaz.
-----
ellerimizi yıkayıp bakteri ve mikropları öldürüyoruz. peki madem her şey tesadüf, bakterilerin yaşama hakkı yok mu? insanın bakteriden ya da herhangi bir hayvandan daha mı çok yaşamaya hakkı vardır? bizim için bir köpeğin yaşaması bakterilerin yaşamasından neden daha önemlidir, köpek daha mı büyük diye? bunun temeli nedir?

devamını gör...
3 tane kitabını okudum, hakktan başarılı. özellikle akademisyen bağımsızlığını her eserinde korumuştur.

bu aralar eksi'de eleştiriye tutulmaktadır, gördüğüm şu ki bu ülkenin nasıl dincisi yobazsa, aynen ateisitide o kadar yobaz. -hoşt-......

(kast edilen uç örneklerdir, herkes bu cümleye tabii değildir)
devamını gör...
''neden doğa yasaları, evrende gözlenen tasarımları ve tüm çeşitliliği ile canlıların oluşumunu olanaklı kılacak şekildedir?''
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar