çankaya

ankara'da sağ partilerin asla alamayacağı ilçe olup, 864 rakımlı tepe kinayesi yapılan cumhurbaşkanlığı köşkünü de barındırır. ayrıca anayasa mahkemesi de orada unutmadan.
devamını gör...
ankara'nın ve türkiye'nin en elit yerlerinden biri.rahat insanlar yaşar.çarşafla da dolaşsanız,çıplak da dolaşsanız kendinizi rahat hissedersiniz.ayrıca burada yaşayan insanlar adayın ismini bilmeden chp'ye oy verirler.
devamını gör...
çankaya, yüz çiçekli bahçe ankara'nın en güzel çiçeği, o çok yönlü yaşamıyla, yediveren gülüdür. çankaya, bir yerleşim olarak, bir parçası olduğu başkent ankara'nın siyasal, kamusal ve sosyo-ekonomik, kültürel kuruluşlarının en önemlilerini içinde bulunduran ilçesidir.
cumhuriyet döneminden hemen önceki haliyle çankaya, bağlık bahçelik kırsal bir alan görünümündeydi. bu bağlardan birinin içindeki köşke mustafa kemal paşa'nın yerleşmesi, çankaya'nın önemini birdenbire artırdı. bu köşk bugün bir müze olarak korunuyor. bugünkü çankaya köşkü ise, alman mimar clemens holzmeister tarafından projelendirilerek daha sonra yapıldı.
kale çevresinde oluşmuş eski kente tepeden bakan, güney yöndeki bu bağlık bahçelik alan zaman içinde gelişerek 1936 yılında ilçe durumuna geldi. çankaya bu konumu ve hızlı gelişimi ile, "başkent içinde başkent" niteliği kazandı. bugünkü çankaya, ülkenin en önemli kamusal karar organlarını, üniversitelerini, çeşitli ülkelerin büyükelçiliklerini, iş alanlarını, ticaret merkezlerini, bankaları, büyük otelleri, kültür ve sanat kuruluşlarını, restoranları, eğlence ve dinlenme yerlerini barındıran bir yerleşim alanı. yeni türk devletinin kuruluşundaki güç günleri yakından yaşamış olan bu ilçe, sağlığında atatürk'ün konutuna, ölümünde anıtkabirine mekan oldu.
çankayaâ’da 116 mahalle vardır. ilçenin nüfusu 2009 yılı adrese dayalı nüfus kayıt sistemine göre 794.288 (erkek:385.989 kadın:408.299)'dir. günlük nüfus hareketlerine bağlı olarak çankayaâ’nın nüfusu, gün boyunca 2 milyona ulaşmaktadır. ilçem bu özelliğiyle kent içinde ayrı bir kent merkezi özelliğine sahiptir.
ilçe aynı zamanda, uluslararası kültürel ve sanatsal etkinliklerin de merkezi durumundadır. bu özelliği, onu ankaraâ’nın en gözde ilçesi haline getirmektedir.
çankaya, bütün bu özellikleriyle, tüm yerli ve yabancı turistlerin en çok ziyaret etmek istediği nadir ilçeler arasında yer almaktadır.
devamını gör...
çankaya laiktir laik kalacak
çankaya yolları şeriata kapalı
çankayayı imamlara bırakmayacağız şeklinde sloganların elitist kemalist kitlelerce atıldığı, hiç gitmediğim muhtemelen de reis-i cumhur olmadan da gitmeyeceğim yerdir.
devamını gör...
kosku'nun eski sahibinin kasapyan - ermeni - ailesi oldugu soylenir.

ki en iyi olasılıkla satın alma, en kotusuyle el koyma gerceklesmistir.

modern zamanlarda tarihle oynanmaz ' kemalist ' muhterem.
devamını gör...
çankaya, mutlak surette okunması gereken kitaplardandır. gazi'nin yakın çevresini tanımak, cumhuriyet inkılaplarına yön veren zihniyetle tanışmak adına ciddi malzeme taşır. kadro ekibi, muhalifler, demokrasi denemeleri, izmir suikastı, ilk meclisin kuruluş süreci, kongreler, istiklâl mahkemeleri ve daha bir yığın yakın tarih malzemesine, karşı taraftan bir bakıştır. ayrıca insan olan gazi'yi, hataları ve sevaplarıyla gözler önüne serer. tabii bunu siz metin altından çıkartacaksınız. falih rıfkı atay'ya bakarsan pek öyle değil çünkü.
devamını gör...
sakinleri olan yaşı geçkin amca ve teyzeler herkese her türlü şeyi söyleme hakkına sahiptirler, hakaret, aşağılama, hakir görme doğal haklarıdır. onlardan başka düşünen, yaşayan, giyinen insanların nefes almaya hakları yoktur.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar