caporetto muharebesi

birinci dünya savaşı sürerken, italyanların savaştığı kilit cephelerden biri olan isonzo cephesi'nde avusturya-alman birleşik güçleri karşısında italya'nın bozguna uğradığı 24 ekim 1917 tarihli muharebedir.

bu çatışma sonucunda on binlerce italyan askeri ölmekle birlikte, köşeye sıkışan yüz binlerce asker ise teslim olmuş veya savaştan kaçmıştır. ayrıca bu muharebenin ardından italya, düzenlenen rapallo konferansı'nda uluslararası kamuoyuna bir yüksek savaş konseyi kurulması yönünde çağrıda bulunmuş ve versailles barış anlaşması'na giden yol açılmıştır.
devamını gör...
günümüz slovenyasının kobarid şehri civarında yapılmış bir muharebedir.

alman disiplininin http://zaferidir.meşhur erwin rommel'de düşük rütbeli bir subay olarak bu savaşa iştirak etmiştir.

italyan ordusu tem tehçizat hem de kurmay güç olarak zaten acınası bir haldedir o zamanlar.ordu komutanlarının muharebe alanını bile doğru düzgün bilmediği söylenir.bu savaş sonrası italya savunmasını diğer itilaf devleti orduları üstlenmiştir.

devamını gör...
24 ekim 1917'de trieste'nin kuzeybatısında ısonzo cephesi'nde avusturya-alman saldırısı karşısında 600 bin aşkın italyan askerinin ya kaçtığı ya da teslim olduğu, italyan birliklerinin ı. dünya savaşı'nda uğradığı en büyük yenilgidir.

ısonzo çarpışmaları, italya cephesi’nde ısonzo ırmağı boyunca yapılan 12 çarpışmadır.

devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar