cappuccino

#özgürler 

zamanında ablam ile ilginç bir diyaloğa sahip olmamızı sağlayan bir ecnebi içkisi.

biri mutfakta diğeri ise odasında olan iki kardeş;

a: humunculiiii..
h: eveeet?
a: bana bi kapiçine yapar mısııın?
h: hemeeen..
a: sağol canıım.
devamını gör...
rivayetlere göre ; viyana bozgunundan sonra osmanlının bıraktığı malların içinde çuval çuval kahveler varmış.o dönemde avrupalılara çok acı gelen kahveyi bal ve krema ile tatlandırmışlar.bu işi ilk yapanlar cappuci manastırının rahipleri olduğu için adı böyle kalmış.bu hikayenin doğruluk ihtimali hakkında hiç bir bilgim yok ama yinede güzel.
devamını gör...
fincan dibinde az bisey birakilan kahvenin ustunu tamamen süt köpüğü ile ortulmesidir.bunu icen insanin aklindan suphe ediyorum.evet kusura bakmayin ama ediyorum.bir dunya para verip sadece süt köpüğü icmekte neyin nesidir.ille de hafif bir kahve icilecekse mocha icilsin efendim, hic olmazsa bardagin buyuk cogunlugu kahveden oluşuyor.
devamını gör...
italyan kökenli bir kahve çeşidi.

almanya'daki akrabalarıma türkiye'ye geldiklerinde büyük kutulu olanlardan getirtiyorum. bir çay veya kahve tadı vermiyor ama arada bir içmesi güzel oluyor.
devamını gör...
cappuccino, bir italyan yapımı kahve türüdür.

2 dk.da evde kendimiz de yapabiliriz. köpürtme işlemi için; 1 kahve fincanına, 1 tatlı kaşığı granül kahve ya da filtre kahve, 1 tatlı kaşığı toz şeker ve 1 yemek kaşığı suyu çırpıcı ile çırpıp, üzerine kaynamış köpüklü sütü döküyoruz. sütü köpürtmek için kavanoza koyup çalkalayabiliriz. üzerine çikolata sosu döküp şekil veriyoruz.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar