cari açık

1. (Tematik)
bir ülkenin ihraç ettiğŸi mal ve hizmetlerden elde ettiğŸi gelirin, ülkenin yurt dışŸından ithal ettiğŸi mal ve hizmetlere yaptığŸı ödemelerden az olmasıdır.
devamını gör...
3. (Tematik)
gözü kara bir şekide açılmanın sonucunda meydana gelen, rakiplere fazlası ile boş alan bırakılması sonucunda içine düşülen mağduriyet halidir.
devamını gör...
4. (Tematik)
dış alımın, dış satıştan fazla olması hali.

cari açık da kendi içinde tüketim mallarının alımından oluşan cari açık ile yatırım mallarının alımından kaynaklanan cari açık olarak ikiye ayrılır. yatırım mallarından kaynaklanan cari açık iyidir. çünkü yatırımın sonucunda üretime ve oradan da belki de dış satışa etki edecektir. ancak tüketim mallarının ithalinden kaynaklanan cari açık genel olarak kanalizasyon hattından denize ulaşacağı için tehlikelidir.

örneğin; iphone 4 alımı ile ihracaat yapmak üzere üretimde kullanılacak tekstil makinesinin alımı gibi...
devamını gör...
5. (Tematik)
hükümetin en çok eleştirildiği konu. hatta açık konuşalım, en çok sıkıştırılmaya çalışıldığı konu.

fakat, bu eleştiriler ne derece haklı? ve daha önemlisi, ne kadar samimi?

***

önce şunu söylemeliyim ki, türkiye'nin ithalat/ihracat paritesi artmıyor, azalıyor. yani, büyüyen ekonomiyle birlikte artan cari açık, bir kötüye gidişin işareti değil. basitçe şöyle izah edebiliriz; dün 1000 lira borcu olan bir bakkaldıysak, bugün 10.000 lira borc olan bir süpermarketler zinciriyiz. zannediyorum, akıl sahipleri için bu kadarı yeter.

***

ülkemizin dış ticaretiyle ilgili bilinmesi gereken şey şu: bizim ithalat ve ihracat rakamlarımız arasındaki uçurumun en büyük müsebbibi, yapılan enerji harcamalarıdır. bir başka deyişle, "enerjide dışa bağımlılık"tır. ülke olarak her yıl 10 milyarlarca doları bu alanda harcıyoruz. harcamak zorundayız da.

dış ticaret rakamlarını bilen herkes kabul eder ki, bu sorunun çözümünde en etkili yöntem, iç enerji kaynaklarının arttırılması ve çeşitliliğin sağlanmasıdır. ne edip edip, bize ait enerji kaynakları oluşturmalı, bulmalıyız. hükümet de, 9 yıldır bu noktada yapılabilecek her şeyi araştırdı; birçoğunu da hayata geçirdi.

özellikle karadeniz'de yapılan çalışmalardan büyük fayda sağlanması bekleniyor. kalite ve rezerv miktarı açısından çok umut verici olan karadeniz petrol yatakları, doğal olarak, en büyük ithalat kalemimizi minimize edecek gibi.

ayrıca, yapılması artık neredeyse kesinleşen nükleer tesis de, hem enerjide dışa bağımlılığı azaltacak, hem de enerji kaynaklarımızı çeşitlendirecek. belki, çevresel faktörlerle bundan hoşnutsuz olanlar vardır(ki buna ben de dahilim). ama, çevre hassasiyeti olanlar hatırlamalı ki, türkiye zaten nükleer tesislerle çevrilmiş durumda ve içerde inşa edilecek bir nükleer tesis, var olan riski çok da büyütmeyecek. dışardaki olası radyasyonun, ülke sınırlarına takılacağını sananlar varsa, o ayrı tabii:)

bir de, eskiden avrupalıların dediği "su akar, türk bakar." sözünün aksine, artık her akarsu değerlendirilmeye çalışılıyor. uygun olan her noktada, hes kuruluyor. her işte olduğu gibi, buna da karşı çıkanlar var tabii. bu "istemezük"çü kitlenin makul tek bir sebebi olmasa da, dillendirdikleri "doğaya zarar verecekler" sözüne değinmek gerek. bir nehir üstüne baraj kurulmasının, doğaya zarar verdiğini söyleyen tek bir bilimsel çalışma bulunmamakta. barajların, inşa edildiği yerleri değiştirdiği bir gerçek. fakat, değişen habitat, zamanla yine kendi düzenini buluyor ve canlı hayatı zarar görmeden devam ediyor. zaten, doğa ile en barışık enerji kaynaklarından olan hes'e karşı çıkan insanlar, çok da müzakereye açık olmadığını, daha baştan ortaya koymuş olmuyor mu? yani, biz enerji üretmek için hes dahi kurmayacaksak, ne yapacağız?

enerji üretimi üzerine yeterli miktarda okuma yapmayan birileri tüm güneydoğu'yu güneş panelleriyle kaplamaktan bahsediyor. fakat, bu enerjinin en pahalı, en verimsiz ve en istikrarsız enerji kaynağı olduğunu bilmiyorlar. hele, dünya'nın hiçbir yerinde olmayan, kilometrekarelerce alanları kaplayacak güneş panelleri tam bir ütopya. güneş enerjisi, dezavantajlarına rağmen, desteklenmeli ve kaynak çeşitliliği adına, kullanılmalı. fakat, aynı paralelde olduğumuz, gelişmiş italya ve ispanya örneklerine bakıp, fantazilerden de uzak durmalıyız.

***

cari açıktan bahsediyorduk, değil mi?

dikkatli bakanlar görecek ki, cari açıktan bahsederek hükümeti zora sokmaya çalışanlarla, enerji çözümlerinin karşısındakiler aynı kişiler. bu ilginç denklemi daha da ilginçleştiren şey ise şu: bu elit azınlık, ülkede en çok enerji tüketen grup. bu yönleriyle, zannediyorum dünyadaki en garip populasyon, bu sevimli "jakoben minority".
devamını gör...
6. (Tematik)
ekonomimiz her geçen gün dopingli bir ata benziyor.
burada doping turizm,yabancı sermaye ve tüketim hırsımız. atın dörtnala gitmesi de büyüme.
bu at ya finişe varacak ya da nalları dikecek..
gerçekçi bakıldığında vazgeçilmez olan hiçbirşey üretmeyen bir ülkeyiz.
demek ki bizi sucuk yapacaklar!
akıllı olup dünyaya katkı sağlayacak projeler bulmazsak tabii!
devamını gör...
7. (Tematik)
büyüklüğü ya da küçüklüğü hakkında yorum yapmak için miktardan ziyade orana bakılması gerekendir.
devamını gör...
8. (Tematik)
bu hızla giderse gelecek günlerde ithal otomotive uygulanacak extra vergiyle yamanmaya çalışılacak olumsuz ekonomik tablo.önemli olan döndürülebilir veya tolere edilebilir olmasıdır.
devamını gör...
9. (Tematik)
genel kanının aksine finase edilmesi gerekmeyen aslında finanse edilmiş olan açıktır. zira aldığın ürünlerin parasını zaten ödemiş ve sattığın ürünlerin parasını da tahsil etmişsindir. ancak buradaki esas sorun ilerleyen dönemlerde ithalatın artmasıo nedeniyle dışarıdan almayı planladığın ürünler için döviz almak istediğinde ihracatın ve turizm gelirlerinin yeteri kadar artmaması sonucunda piyasada yeterli döviz bulunamaması, bunun sonucunda kurların artması ve bununda ithal edilen ürünlerin fiyatında artışa dolayısı ile de enflasyonda artışa neden olmasıdır.
devamını gör...
11. (Tematik)
türkiye'nin cari açığının gittikçe büyümesi hükümetlerin iktisat yöntemlerinden ziyade vatandaşlarımızın harcamalarıyla şekillenir.
geride bıraktığımız 5 ay içinde ihracatta geçen seneye göre rekor kırmış olsak da cari açığımız korkunç şekilde büyüyor. bu yıl geride bıraktığımız 5 ay içinde ithal ettiğimiz ürünleri ve bu ürünlere verdiğimiz para:


kaliteli kürklere ve deri mamüllerine : 40,3 milyon dolar

inci, altın, pırlantaya : 1 milyar 835 milyon dolar

gemilere, yatlara, optimistlere : 515 milyon dolar

parfüm ve kozmetiğe : 449,7 milyon dolar

kırbaç, kamçı, şemsiye : 20,2 milyon dolar

lüks saatlere ve saat çeşitlerine : 129,9 milyon dolar

antikalara : 19 milyon dolar

ikea, mobilya : hoooppp 580 milyon dolar

ben hayatımda hiç karides ve havyar yemedim fakat bu ülkede : 65 milyon dolarlık havyar ve karides yenmiş.

oyuncaklara : 263 milyon dolar

kitap, dergi, gazete ve resimlere : 59 milyon dolar

tütün ve içeceklere : 240 milyon dolar

çiçeklere : 37 milyon dolar

kahve ve çaya : 50 milyon dolar

et ve sakatata : 346 milyon dolar

silahlara : 29 milyon dolar

kalem ve fırçaya : 185 milyon dolar

yılın ilk beş ayında bu ürünlere toplam 5 milyar dolara yakın para verdik. hani açık oturum programlarında ülkenin ekonomisi hiç iyi değil, cari açığımız gittikçe büyüyor diyen kodaman ve andavallar var ya; şu çinçilla kürk giyen, amerikan purosu tüttüren, baştan aşağı marka olan baylar ile birlikte evinde kozmetik ürünlerinden yer kalmayan bayanlarımız bu cari açığı büyüten vatandaşlarımızı teşkil ediyor.

benim yatım yok, pırlantam yok, karides ve havyer hiç yemedim ( tadı nasıl bilmem ) ama ne yalan söyleyeyim birkaç kez kalem ve fırça tutmuşluğum vardır.
devamını gör...
13. (Tematik)
bir ülkenin ihraç ettiği mal ve hizmetlerden elde ettiği gelirin, ülkenin yurt dışından ithal ettiği mal ve hizmetlere yaptığı ödemelerden az olmasıdır.
devamını gör...
14. (Tematik)
ekonomik teoriye göre cari açık artarsa ülkenin para birimi değer kaybeder ve bir süre sonra ülke uluslararası piyasada malları daha ucuz olduğundan daha avantajlı hale gelir. ancak realitede cari açık ile birlikte ülkeye giren yabancı sermaye de ülkenin parasının değerini belirler. bu durumda ülkemizde olduğu gibi cari açık devam ederken yabancı sermaye girişiyle paramız değer kaybetmez. bu hassas bir durum, hem cari açığın zaman içinde altında kalkılamaz hale gelmemesi hem de ülkeye giren sermayenin kalıcı hale getirilmesi gerekir (sıcak para denilen portföy yatırımları yerine direk yatırımlar).
devamını gör...
16. (Tematik)
türkiye'nin cari işlemler hesabı açığı, bu yılın ocak-ağustos döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 102,4 artarak, 54 milyar 261 milyon dolar oldu.
devamını gör...
17. (Tematik)
ithalata dayalı büyüyen ülkemiz için var olan durum.
devamını gör...
19. (Tematik)
dış ticaret açığından kaynaklanır yoksa hizmet dengesi* açısından az da olsa fazla veriyoruz yani sorun ithalat ve ihracat farkı bunun kaynağına indiğimiz zaman ise dışa bağımlı ihracat çıkıyor neyse böyle ekonomik terimler kullanarak olayı karmaşıklaştırmayayım, şahsi fikrim çözümlerinden biri yerli arabadır.*
devamını gör...
20. (Tematik)
türkiyenin en temel problemlerinden biri..bu problemin halledilebilmesi için kısa vadede faizlerin indirilmesi,uzun vadede ise yapısal problemlerin çözülüp enerji meselesinin halledilmesi gerekir..
devamını gör...
21. (Tematik)
2012 yılında önlem alınmazsa ciddi mana da başımızı derde sokacak ekonomik tehlike. günü kurtarma politakasıyla hareket eden merkez bankası ve popülist politika guruları ali babacan / mehmet şimşek bakanlarımız - artık oy kaygısını bir yana bırakıp, hareket etseler iyi olacak.

geri dönüşü olmayan bir yola giriyoruz , kimse olayın ciddiyetinde değil memlekette!
devamını gör...
22. (Tematik)
yılın 8 aylık döneminde geçen yıla nazaran 18 milyar 128 milyon dolar azalmıştır.
devamını gör...
23. (Tematik)
ağustos ayında beklentilerin altında gelmiştir 8 aylık açık 36 milyar dolara geriledi.

--- alıntı ---

ekonominin yumuşak karnı olarak görülen cari açıkta erime devam ediyor.

cari işlemler dengesi ağustos ayında 1.18 milyar dolar ile kasım 2009'dan beri en düşük seviyeye geriledi. cnbc-e anketinde açığın 1.8 milyar dolar olması bekleniyordu.

yılın sekiz ayında kaydedilen cari işlemler açığı, geçen yılın aynı dönemine göre 18.1 milyar dolar azalarak 36.08 milyar dolara geriledi.


--- alıntı ---

*
devamını gör...
24. (Tematik)
2012 yılının ilk 11 ayında 2011'e göre 25 milyar dolar azalmıştır.

--- alıntı ---
cari işlemler açığı 2012’nin ocak-kasım döneminde, 2011’in aynı dönemine göre 25 milyar 135 milyon dolar azalarak 45 milyar 242 milyon dolara geriledi. merkez bankası’nın dün açıkladığı verilere göre dış ticarette dengelenmenin sürmesine paralel olarak düşüşünü sürdüren 12 aylık kümülatif cari açık ise kasımda 51.8 milyar dolara indi. cari açık, kasımda yüzde 17 azalarak 4 milyar 479 milyon dolar olarak gerçekleşti. analistler, merkez bankası’nın faiz indirimleri ve uyguladığı likidite politikaları ile yılın ikinci yarısından itibaren artan risk iştahıyla birlikte iç talepte canlanmanın başladığına işaret ederek, cari açıktaki iyileşmenin sonuna gelindiği görüşünde. ekonomi bakanı zafer çağlayan ise cari açığın ovp öngörülerinin de altında kalacağını belirterek, yıllık cari açığın 50 milyar dolar civarında ve gsyh’nin yüzde
6,2-6,5’i arasında olacağını ileri sürdü. ovp’ye göre cari açığın 2012’de 58.7 milyar dolar olması bekleniyor.
--- alıntı ---
(u: http://radikal.com.tr)
devamını gör...
26. (Tematik)
neden düşmüyor?

geçmişte cari açığını fonlamak zorunda kalan birçok ülke çeşitli yöntemlerle bu sorunu çözmeyi denedi.

en çok kullanılan yöntemlerden biri ülkenin para biriminin değerini düşürmekti. böylelikle ülkede üretilen malların yurt dışı pazarlarında fiyatının azalacağı için talebin artacağı öngörüldü. para birimi değersizleştiği için ithal edilen ürünler pahalılaşacak bu da ithalatı dizginleyecekti.

ancak türkiye gibi enerji olarak yurt dışına bağımlı olan ülkelerde paranın değersizleştirilmesi ya da devalüasyona gidilmesi cari açığın küçülmesine neden olmayabilir. artacak enerji faturası cari dengenin düzelmesinin önünde engel yaratabilir. ülkede enerji fiyatlarının artması enflasyonu da tetikleyerek büyüme önünde engel oluşturur.

cari açığı azaltmasa da cari açığın fonlamasını kolaylaştıran yabancı yatırımcıya kolaylıklar sağlama da ülkelerin tercih ettiği bir yöntem oldu. ülkeye giren sermayeden alınan vergilerin düşürülmesi, düzenlemelerin hafifletilmesi gibi etkenler yabancı fon girişini artırmaya yönelik kullanılan yöntemler. türkiye’de bankacılıktan sanayi sektörüne büyük oligopol yapılar olması, bürokrasinin yavaş işlemesi, politik belirsizlikler ise gelecek yabancı sermayenin önünde mevcut engeller gözüküyor. bu engellerin kısa zamanda kalkması da şu aşamada mümkün gözükmüyor.

türkiye’de milli gelir 2003’ten bu yana dolar bazında 2,5 katına çıkarken büyümenin öncü sektörü inşaat oldu. ancak katma değeri yüksek yurt dışında talep görecek ileri teknoloji ürünlerinde ciddi atılımlar yaşanmadı. ekonomi bakanlığı’nın 15 haziran’da yürürlüğe koyduğu yeni teşvik sisteminin ileri teknoloji ürünlerini destekleyip desteklemeyeceğini ise hep birlikte göreceğiz.

büyümeyi dizginlemenin cari açığın artış hızını azaltacağı öngörüsü ise maalesef çok doğru çıkmadı. 2013’ün ilk çeyreğinde büyüme hızı yüzde 3,3’den 3’e gerilese de cari açıkta ciddi bir azalma göze çarpmadı. 2012’in ilk çeyreğinde toplam cari açık tcmb verilerine göre 16,2 milyarken bu yılın ilk çeyreğinde 16,1 oldu. 2012’de büyüme yüzde 2,2’ye gerilese de cari açık 47,7 milyar dolar seviyesinde seyretti.

özetle, ekonomi verileri birbirinden bağımsız olmadığı için bir konudaki politikayı değiştirmek, diğer dengeleri bozabiliyor. cari açık sorunun çözümü için aynı anda pek çok değişkeni düzeltecek kapsamlı bir program gerekiyor.


wsj
devamını gör...
27. (Tematik)
iş dünyası yüksek kurla mücadele senaryoları yazıyor

dolar 2 tl'ye yaklaşınca yüksek kur iş dünyasını yeni senaryolar üretmeye ve olasılık hesaplarına itti. özellikle ithalatçı kimliğine sahip şirketler kurun bu seviyelerde kalması durumunda fiyat ve üretim stratejilerini nasıl belirleyecekleri konusunda karar anına geldi. düşük iç talep ve yüksek rekabet nedeniyle fiyat artırmayacağını ifade eden şirketler kâr marjlarından yüzde 5'e varan oranlarda kısmaya hazırlanıyor. aralarında, doların yıl sonunu 2 tl'nin üzerine kapatacağı beklentisiyle "üretim tesisi kurup bu kurla avrupa'ya satış yapacağım" diyenlerde var. "kârımdan kısıp ithalata devam edeceğim, nasıl olsa düşecek" diyenler de..
ilgili haberler

beklenti bozuldu çarşıda fiyat artışı yüzde 15'i bulabilir

türkiye'de 1 .6 milyon kredi kartı batığının olmasının talebi olumsuz etkileyecek olmasını da hesaba katan iiş dünyası temsilcilerinin the wall journal'a anlattıkları planları ve beklentileri şöyle:

kur bu seviyede kalirsa üretim tesisi kurarim

ekrem akyiğit (collezione kurucusu) bizim ithalatımız toplam ürünlerin yüzde 10'unu oluşturuyor. ihracatımız ise satışların yüzde 20'si. dolayısıyla çok olumsuz bir etkilenme olmaz. ama iç piyasada enflasyonu tetikleyici bir etkisi olabilir. konu sadece ithalat yapan için ciddi risk. biz kurun uzun vadede buralarda kalması durumunda bir üretim tesisi kurmayı düşünüyoruz. çünkü kur bu seviyedeyken avrupa'ya satış konusunda uzak doğu ile daha kolay mücadele edebiliriz. teşvik kapsamında serbest bölgeler de kuruldu. bunun için şu an kuru izliyoruz.

“kur artışı karşısında borçluluğumuz açısından açık pozisyonda değiliz. ihracatçı olduğumuz için olumsuz bir etki beklemiyoruz. önemli olan kurun dengede kalması ” ahmet nazif zorlu (zorlu grup yön. kur. bşk.)

yurtdişi mağazalarimizin cirodaki payi artti

ismail kutlu (gizia'nın kurucusu) krizin başladığı dönemlerde biz iç pazara ağırlık vermeye başladık. türkiye'deki mağaza sayımız 30'u geçti. yurtdışında 70'in üzerinde mağazamız var ama çoğunluğu franchise. 6-7 tanesi bize ait. kriz ilk başladığında bizim iç piyasada satışlarımız yüzde 5 idi. şimdi yüzde 20'lere çıktı. döviz borcumuz yok. bence doların 2tl olması aslında oldukça dengeli. bu yurtdışındaki satışlar için avantaj. yani o satışlar tl bazında cirodaki payını artırır. biz hep tl-euro ve dolar satışlarımızı dengelemeye çalışıyoruz."

cem şengör (step halı'nın sahibi) yüksek kurun ciromuza olumsuz bir etkisi olmadı. çünkü ihracat arttı. daha önce yüzde 40 olan ciromuzdaki yurtdışı mağaza payı, bugün yüzde 60'ı buluyor. şu an için kurdan dolayı olumsuz bir etki görmedik. borçlu da yakalanmadık.

kâr marjimiz % 3-4 düşecek

semih şeftali (esse'nin kurucusu) bizim ürünlerimizin yüzde 40'ı ithal. bu kurlar tabii ki de bir etkide bulunacak. ama şu an piyasa koşullarından dolayı maliyetlerimizde kur yükselişinden doğan artışı fiyata yansıtamayız diye düşünüyorum. şu ana kadar bir etki hissetmedik. çünkü stoktaki malları eritiyoruz. yeni siparişlerde etkiyi hissedeceğiz. fiyata yansıtamayınca kâr marjlarımızda yüzde 3-4 oranında düşüş olacak. zaten kredi kartları nedeniyle de tüketicinin üzerinde bir baskı oluşacağını düşünerek, fiyatta bir değişiklik yapamayacağız. kendi hesaplarımızı yaparken kuru 2.10 alıyoruz.

süleyman orakçıoğlu (orka group yönetim kurulu başkanı) "dünyada bir likidite sorunu var. böyle bir dönemde doların yükselmesi türkiye'de ihracatın artması, ithalatın düşmesi açısında önemli. bu da büyümeyi ve sanayi üretimini artıracak. olumsuz etkileri enflasyon açısından olabilir. ancak, enflasyondaki 1-2 puanlık hedef sapmasının çok da büyük sorun yaratmayacağını düşünüyorum. önemli olan büyümenin sürmesi."

karlilik 1 yilda %15 geriye gitti

sinan öncel (twigy'nin kurucusu) bizde ürünlerin yüzde 70'i ithal. karlılık geçtiğimiz yıl aynı döneme göre yüzde 15 geriye gitti. bu bilanço karlılığını da yüzde 3-4 etkiler. ama bu benim t,caret hayatımda 30'uncu yılım. 18 yaşımdan beri piyasadayım. o kadar çok şey gördüm ki. bu da geçecektir. işimize odaklanmamız lazım. karlılğı, karı-zarar yıl bazında da 3-5 yıllık zaman dilimleri içinde de değerlendirelim kanaatindeyim. bizim için dövizin yükselme ihtimaline karşı açık pozisyonda yakalanmamak önemli. illa ki biraz açık kalabiliyor ama önemli olan bunu minimize etmek. maliyetteki artışı fiyata yansıtabilmem mümkün değil. zaten 1 milyon 600 bin kredi kartı sahibi batık vaziyette. en büyük sıkıntı bu olacak bizim için. kredi kartımnda limitleri gelirle sınırlandırırlarsa perakendeyi düşünemiyorum. fiyata yansıtabilmen. bizim sektörde zaten arz fazlası var. çare yenilikçilik.

wall street jounal
devamını gör...
28. (Tematik)
insanlar; sohbetin konusu derinleşince yani piyasaya dişe dokunur cümleler dökülünce, hemen "bu ne ciddiyet ayol" türünde hezeyanlarını iletiyorlar.
acaba diyorum kendilerinde zihinsel bir cari açık olur diye mi korkuyorlar..
devamını gör...
29. (Tematik)
adı üstünde 'açık'tır, 'zarar' değildir. bunları zamanla öğrenecekler, zaman gerek! ayrıca bu ayki veriler itibariyle son 13 ayın en düşük seviyesindedir.
devamını gör...
30. (Tematik)
bakın aramızda gerizekalılar var ama ben açığa vurmak istemiyorum. cari açık ekonominin iyi olmasının ahım şahım bir göstergesi değildir. cari açığın yüksek olup olmaması da başlı başına bir şey ifade etmez. cari açığın gsyh ile ilgisi burada devreye girer. bak mesela suudi arabistan zengin doğal kaynakları itibariyle ihracatı hayli yüksek ve bırak cari açığı yüzmilyarlarla ifade edilen cari fazla veriyor. gelgelelim suudi arabistan ekonomisi cari fazla vermesine rağmen dünyanın en iyi ekonomisi falan değil. başka başka örnekler de sıralanabilir. iktisat öyle herkesin ahkam kesemeyeceği bir bilim dalıdır. popüler iktisatçı zırvalarıyla ekonomik okumalara karışıp kendi aptallığınızı bize satmayın. yazık. eğer siz iktisat bilmezseniz abd'nin saatlik borçlanmasının 500 milyon doları geçtiği halde nasıl olur da mevcut müreffeh devlet statüsünü koruduğunu anlayamazsınız. iktisat o kadar basit değil. yani maalesef idiotların anlayabileceği seviyeye indirebilecek bir metod geliştiremedik. siz en iyisi mi gidin milli ekonomi modeli falan okuyun sizi ancak o paklar.
devamını gör...
31. (Tematik)
cari açık ülkeler için risklerin başında gelir. ülkeleride birer şirket gibi düşünelim. ne kadar kaliteli üretim yapan birşirket olsanız dahi finsansal işlemleriniz elle tutulur, gözle görülür değere takabül etmiyorsa yani klndi üretiminizden para kazanmayıp sürekli borc alıyorsanız, bankalarla haşir neşir iseniz, sattığınız maldan çok az mal alıyorsanız bu açıktır ve zamanla deliğe, kara deliğe götürür. cari açığın tek panzehiri kendi orjinal üretiminiz ve o üretimden ne ölçüde gelir elde ettiğinizdir. almanya örneği bu açıdan önemli bir parametredir. çünkü iç tüketimini karşılayacak üretimde yapıyor iç tüketimini karşılayan üretimin mislisinidışarıda satabiliyor. ne abd ne japonya tek örnek almanyadır. türkiyenin hali ise içler acısıdır çünkü her yıl 150 milyar dolarlık satıma karsı 200 milyar dolarlık alım yapıyor. cari açıkla ülkeler işgal edilmez, batmaz ama bütün toplumsal parametrelerin ekonomiye bağımlı olduğu çağımızda o devletin vatandaşı köleleştirilir.
devamını gör...
32. (Tematik)
reza sarrab ya da diğer adıyla rıza sarraf'ın %15'ini kapattığını iddia ettiği açık. 6 tane reza sarrab olursa ülkede açık maçık kalmıyor demek ki. niye bu kadar tartışıyorsunuz ki.
devamını gör...
33. (Tematik)
temmuz ayı itibarı ile türkiye de %34,8 oranında azalmıştır.
devamını gör...
34. (Tematik)
geçen yıl 99,5 milyar dolar iken bu yıl aşağı yukarı 82-83 milyar dolar seviyesine inecek rakamdır. milli gelire oranı bu yıl 5.7 seviyesinde gerçekleşecektir.

devamını gör...
35. (Tematik)
türkiye için çözümü akbil ve kazaktır, evet akbil ve kazak.
öncelikle sahip olduğunuz arabaları bir kenara bırakıyor ve akbillerinize aylık dolum yapıyorsunuz. böylece benzinden ciddi bir tasarruf ettik mi? ettik.
şimdi bir de hava soğuduğu zaman kazak giyiyorsunuz, daha soğuduğu zaman bir kazak daha giyiyorsunuz. daha da mı soğudu? çözüm belli! * zaten sadece yemek yapmak ve sıcak su için gaz kullandın mı aylık fatura 10 lirayı geçmiyor. böylece doğal gaz ithalatını da minimum seviyeye indirdik.
keşke herkes benim gibi olsa cari açık falan kalmaz.
bizim sorunumuz vizyonsuzluk.
devamını gör...
36. (Tematik)
genel olarak şirketler vakıflar ve jazz festivallerine ödenek ayırarak vergiden muaf olmayı bir şekilde başarırlar. biz de ülke olarak daha çok avm yapıp daha çok uçak alarak vergiden muaf olup yıl sonu ödemeler dengesinde bunu vergiden düşebiliriz. asıl soru şu kimin vergisiyle?

ben yine 50 liralık vergi ödüyorum..
devamını gör...
37. (Tematik)
kapatması çok kolay olan açık.

usd/tl'yi bugün 5 tl yapın, bakın kimseler dışarıdan bir kuruşluk mal alabilecek mi? hemi de oluşan devaluasyon neticesinde afedersiniz ama delik çoraplarımıza bile talip olan olur. böylece tl bazında ihracatımız da katlanır.

peki usd/tl nasıl mı 5 tl olacak? eğer kendimiz gibi davranmaya devam edersek yakın zamanda olacaktır merak etmeyin.
devamını gör...
38. (Tematik)
2013 yılında 65 milyar 4 milyon dolar iken 2014 yılında 45 milyar 800 milyon dolar olmuştur. 20 milyar dolar civarında petrol fiyatlarının düşmesi ve ihracat kaynaklı bir düşüş söz konusu.

--- alıntı ---

cari açık = ihracat – ithalat + turizm gelirler – turizm giderleri + hizmet gelirleri – hizmet giderleri + yabancı yatırımlar – dış borç faiz ödemeleri

--- alıntı ---
devamını gör...
39. (Tematik)
kapandı mı ki?

tanım: kimse bu durumdan bahsetmiyor. delik büyük yamalık güççük diyollardı, bilemiyom hacım.
devamını gör...
42. (Tematik)
--- alıntı ---

2016 yıl cari işlemler açığı beklentisi 300 milyon dolar yükselerek 34 milyar doları bulurken 2017 yılı cari işlemler açığı beklentisi 36.7 milyar dolar olarak tahmin ediliyor.

--- alıntı ---
devamını gör...
43. (Tematik)
ülkenin ödemeler dengesi bilançosunda yer alan; mal dengesi, hizmetler dengesi, net faktör gelirleri dengesi ve transfer hesabı dengesi kalemlerinin toplamında, ülkeden çıkan aktiflerin, ülkeye giren aktiflerden fazla olması durumudur.
devamını gör...
--- alıntı ---

cari işlemler açığı, nisanda 5 milyar 426 milyon dolar düzeyinde gerçekleşirken, 12 aylık açık ise 57 milyar 73 milyon dolar oldu.

tüik, yılın birinci çeyreğine ilişkin büyüme rakamlarını açıkladı. gayrisafi yurtiçi hasıla (gsyh) %7,4 arttı.

--- alıntı ---

% 7,4 büyüdük ancak cari açık da büyüdü. biz büyümeye odaklanalım ancak asıl sıkıntı cari açıkta. sadece nisan ayında denge/açık -5 milyar dolar seviyesinde. döviz girdisi lazım, bunun da reçetesi belli.

2005 - 2017 arası dış ticaret istatistiği. en fazla cari açık 2011 yılında -105.935 dolar. 2017 yılında ise -57 milyar dolar. yani sorun hala devam ediyor. bu cari açığa rağmen büyüme de devam ediyor. spekülatif olarak battık, bittik, öldük lafları da anlamsız. böyle olmakla birlikte hiç sorun yok, veriler çok iyi de diyemeyiz.
devamını gör...
"+cari açık'la ilgili 2 önemli tespit:

(1) mayıs itibariyle 57.6 milyar$a ulaşan cari açığın milli gelire oranı %6.5'i geçti. dünyada cari açığı en yüksek 2. ülke türkiye oldu; bu açığı taşımak imkânsız.
(2) mayıs ayında hiç dış kaynak bulunamamış, açık rezervlerden kapatılmış."

-izzet akyol-
devamını gör...
buna istinaden dolar yukseldi deniyor. açığı ben kapatacak değilim ya. az evvel iki arkadasa söyledim ısınız yoksa doları bir düşürüverin diye ama meşgullermis. e benden bu kadar.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar