cari oran

bir firmanın kısa vadeli borç ödeme gücünü gösteren değŸerlerden biri. dönen varlıkların kısa vadeli yabancı kaynaklara bölünmesi ile bulunur. ãœlkeye ve sektöre bağŸlı olarak değŸişŸkenlik göstermekle beraber 1,5 ve üzeri rakamlar firma likidetisi hakkında olumlu fikir verir. tek başŸına sağŸlıklı bir anlam ifade etmez.
devamını gör...
bir firmanın kısa vadeli borç ödeme gücünü gösteren değerlerden biri. dönen varlıkların kısa vadeli yabancı kaynaklara bölünmesi ile bulunur. ülkeye ve sektöre bağlı olarak değişkenlik göstermekle beraber 1,5 ve üzeri rakamlar firma likidetisi hakkında olumlu fikir verir. tek başına sağlıklı bir anlam ifade etmez.
devamını gör...
paraya çevrilebilir değerlerin, kısa süreli borçlara bölünmesi ile ortaya çıkan orandır. cari oranın yükselmesi, ödeme gücünün arttığını gösterir. bu oran, işletmenin kısa vadeli borçları ile ödeme kapasitesini ölçmek ve net işletme sermayesinin yeterlilik düzeyini saptamak için kullanılır.
devamını gör...
[isl.] işletmenin kısa vadeli borçlarını karşılama gücünü gösteren, geçerli varlıkların cari borçlara oranı.

(alm. verhältnis vermögen zu verbindlichkeiten, n; ing. current ratio) *
devamını gör...
bankaların işletmelere kredi açarken dikkate aldıkları orandır. şirketin likit değerlerinin kısa vadeli borçlarına bölünmesi ile bulunur. genel kabul gören oran 2 olmasına rağmen türkiye'de dahil olmak üzere gelişmekte olan ülkelerde 1,5 da kabul görür. yani bankalar şirketlerin kasadaki para, bankadaki para ve hisse senetleri gibi likit değerleri toplamını kısa vadeli borçlarına böler, sonuç 1,5 ve üstünde ise kredi açar, aksi halde açmaz. çünkü verilen kredinin geri ödenmeme durumu vardır. kısacası ne kaa yüksek cari oran o kaa yüksek kredi.
devamını gör...
10. (Tematik)
firmanın kısa sürede borç ödeme gücünü gösteren orandır. oranın büyümesi firmanın cari borç ödeme gücünün yükseldiği anlamına gelir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar