carl sagan

abdli 96 da kaybettiğŸimiz ünlü astrobiolog ve gökbilimci. cosmos adlı bir dönem trt'de de yayınlanan ileri bir akıl, sunum ve araşŸtırmanın ürünü belgesel dizinin de hazırlayıcısı idi. şžimdiki gençler bilmez o zaman trt2 , samanyolu tv nin çakması değŸildi.
devamını gör...
abdli 96 da kaybettiğimiz ünlü astrobiolog ve gökbilimci. cosmos adlı bir dönem trt'de de yayınlanan ileri bir akıl, sunum ve araştırmanın ürünü belgesel dizinin de hazırlayıcısı idi. åžimdiki gençler bilmez o zaman trt2 , samanyolu tv nin çakması değildi.
devamını gör...
"ı would love to believe that when ı die ı will live again, that some thinking, feeling, remembering part of me will continue.but as much as ı want to believe that and despite the ancient and worldwide cultural traditions that assert an afterlife, ı know of nothing to suggest that it is more than wishful thinking."

carl sagan
devamını gör...
kimseyi ilgilendirmez ama ateist mi agnostik mi olduğu çok da iyi bilinir.

"an agnostic is somebody who doesn't believe in something until there is evidence for it, so ı'm agnostic."

ne olursa olsun büyük bir bilim adamı olduğu kesindir. ki öne çıkması gereken özelliği de budur.
devamını gör...


--- alıntı ---

ABD'li gökbilimci, astrobiyolog. Bilimin popülerleşmesi için yaptığı çalışmalarla da tanınır. Astrobiyolojinin öncülerindendir ve Dünya Dışı Akıllı Varlık Araştırması'nın (SETI) ilerlemesinde büyük katkıları olmuştur. Popüler bilim kitaplarıyla ve yazımında yer alıp sunduğu ödüllü televizyon dizisi Cosmos-Kozmos ile dünya çapında tanınmıştır. Ayrıca, 1997 yılında aynı adla beyaz perdeye aktarılan Contact-Temas romanının yazarıdır. Çalışmalarında her zaman bilimsel yöntemi savunmuştur.
http://tr.wikipedia.org/wiki/Carl_Sagan
--- alıntı ---

devamını gör...
çevreci ve hümanist bilimadamı, düşünür. nükleer silahsızlanma kampanyalarında öncü görevler almış, sovyetler ve abd yönetimi arasında ara buluculuk görevi üstlenmiştir. ömrü boyunca iki ülkeye de, "durun artık, dünyanın sonunu getireceksiniz" mesajı vermiştir.

defalarca atlattığı kanserden ölmüş. hasta yatağındayken, rahipler, hahamlar, imamlar ve binlerce insan kendisi için kendi inançlarınca dua etmişlerdir. böyle de sevilen bir adamdır.
devamını gör...
--- alıntı ---

carl sagan, büyük çaptaki bir nükleer savaşın, nükleer kış denilen iklimsel değişikliklere sebep olması tehdidine karşı bir bildirinin altına da imzasını atmıştır. kuveyt'te saddam hüseyin'in askerleri tarafından kurulmuş olan tüten petrol ateşlerinin, oluşturdukları kara bulutlarla, ekolojik bir felakete yol açabileceğini öne sürmüştür. emekli atmosfer fizikçisi fred singer, sagan'ın bu önermesini saçma bulduğunu belirtmiş, bu dumanların birkaç gün içinde dağılacağını söyleyerek reddetmiştir.

sagan, karanlık bir dünya'da bilimin mum işığı adıyla yayımlanan kitabında, bilimsel bir önermenin hiçbir zaman kesin olmadığına örnek olarak, yaptığı hataların (kuvety ile ilgili önermesi de dahil) bir listesine yer vermiştir.


--- alıntı ---

http://tr.wikipedia.org/wik...
devamını gör...
geçtiğimiz yüzyılın en önemli bilim adamlarından biri olmasının yanında çok iyi bir yazardır. pulitzer ödülünü 1978 yılında "the dragons of eden" eseriyle kazanmıştır.
devamını gör...
"ne yapalım da insanları dinden uzak tutalım" fikrinden hareketle, bir sürü allı-pullu kelimeler-cümlelerle milleti kendine hayran bıraktıran kişi. "doğa yaptı, uzaylılar geldi...vs" gibi palavralar savurur durur. "yahu sakın yaratıcı yapmış olmasın" dersen de kini kulaklarından fışkırır. severim ben böyle bilim adamını!
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar