bir tuhaf hezeyan..

her gün çeşitli provokasyonlarla dolu gazete müsveddeleri çarşaf çarşaf menfi haber yaparken, darbeye zemin hazırlarken 'modernlik' oluyor da, tesettür mü modernliğe engel oluyor??

asıl insanların giyim kuşam ve inanç özgürlüğünü kısıtlamak ise 'insanlaşmaya' atılmış bir darbedir..
devamını gör...
kesinlikle katıldığım önermedir. çarşaf modernleşmeye atılmış bir darbedir ayrıca.. sabah kalkıyorsun saç baş dağınık bir de çarşaf var ortada.. en güzeli alıcan bir pike hafif cam açık tiril tiril demlenicen uykunun son tahvilinde. giyim kuşak olarak diyorsan moderniteye ters bence şöyle yapalım. sen önce bab-ı ali yokuşuna doğru bir yol al - valiliğin sokağının köşesinde bir masa çektir, iki de demli çay - bir gelelim oturalım konuşalım. bab-ı ali isyanından bahsedelim.. . dünya ne idi, ne oldu - biz ne idik nereye geldik diye. birkaç istanbul fotoğrafı paylaşalım birbirimize sen şimdi çekilenlerden bir de ben eskilerden grift bir kaç sahne.. medeniyeti ölçen durumları tahlil edelim edeplice. arsızlık yapmadan , kırmadan , böbürlenmeden. sonra çarşaf dediğin şeyin aslında başka bir durum olduğunu göreceksin. diline pelesenk ettiğin "çarşaf" sadece çarşaf mı yoksa korku cumhuriyeti restorasyonu'nda son demde takılı kalmış bir kat mı? inan korku yok sadece fikirleri mapus etmiş gardiyanlar var..
devamını gör...
modernleşmenin batılılaşma oldugunu göz önünde bulunduracak olursak dogrudur ve olması gerekendir.bırakında her şeyin batılılaştıgı şu dönemlerde kadınların çarşafı islami yaşantıdan kopmayan bir simge olarak kalsın.yoksa bıraksakta bu olayada ala dergisi bi el mi atsa.
devamını gör...
türk modernleşmesi diye bir şey mi var yahu. modernleşmek evrensel bir tabir değil midir. ne zamandan beridir türklerin oldu. çarşaf giyene saygı duyulmalıdır, korkmaya gerek yoktur.konu her ne kadar çarşaf olsa da başörtü ile ilgili şu söz aklıma geldi:
-alıntı-
başörtüsü bilime engelmiş! siz uzaya mekik gönderdiniz de başörtüsüne mi takıldı.*
he bir de akifimiz var bizim. o da şöyle demiş:
-alıntı-
"medeniyet dediğin açmaksa bedeni,
desenize hayvanlar sizden daha medeni."
devamını gör...
modernleşmekten kasıt giyilen kıyafet ise kusura bakmasın kimse ama bu ne saçma bir söylemdir.
modern diye örnek verebileceğiniz bütün ülkelerin çoğunluğunun hristiyan olduğu varsayılırsa rahibeler olmasına rağmen nasıl modern olabiliyorlar onu da açıklayın bir zahmet.
ne zaman modernleşmiş oluruz; karşımızdaki insanın kılık kıyafetine bakmadığımız zaman.
devamını gör...
insanlar ne zaman başkalarının tarzlarına, kararlarına, görüşlerine, dinlerine saygı duymayı, hakaret etmemeyi, üstlerine vazife edinmemeleri gerektiğini öğrenecek sorusunu akla getiren saçmalık.
devamını gör...
düşündüm de başlık yanlış olmuş. türk modernleşmesi çarşaftan sonra olduğuna göre başlık şöyle olmalıydı: türk modernleşmesi çarşafa vurulmuş bir darbedir. ayrıca entrylerden anladığım kadarıyla modernizmi olumlu bir şey olarak anlayan arkadaşlarımız var.
devamını gör...
bazı sol kesimlerin fikir zehirlenmesine sebep olmuştur.
hatta bazıları öyle bir hale gelmiştir ki dünya üzerindeki profesörler toplansa ne dediklerini anlayamaz.
ömrü boyunca hiç gülmeyen padişah kızını bile güldürebilecek hale gelmişlerdir. bu tür söylemlere kulak asılmamalıdır. sebebi ise zerre kadar mantık bulunmayan cümlelerdir.

-çarşaflı kadının resmi çizilemez diyen bile var- http://www.cogitosozluk.net...
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar