çay house

half english, half turkish. turistik bölgede kahvehanelere turist çekmeye çalışan ecüş bücüş bir girişim kokuyor.
devamını gör...
mekan güzel kötü onu bilemeyiz ama isim ofsayt kardeşim diye bir an düşündüğümüz mekandır.
devamını gör...
nargile de olacaksa tam bir yeni nesil islamcı muhafazakar stereotype larla dolacak mekana benzeyen girişim. islam ve felsefe tartışmaları gibi bi şey de gözüme ilişti. tam olmuş.
devamını gör...
faydalı sayılacak videolar çekip interte yükleyen tiyatro grubu.
devamını gör...
ilhamlarını risale-i nur'dan alan bir grup gencin öncülük ettiği oluşum. anladığım kadarıyla daha sade ve mizahi bir dille anlatıma gidiyorlar. bu şekilde bir yol belirlemişler.

biraz yeni nesil romantik islamcılara da özenmemişler değil. aşk sosuna bulayıp yazdıkları kitaplar ve daha çok kadınlar üzerine konuşmaları hoşuma gitmedi. ayrıca bunları cebinden bozuk para niyetine çıkarmayacak olan nurcu abiler varken bu adamların fazlaca teveccüh görmesi enteresan geliyor.
devamını gör...
Allah niyetlerini halis eylesin denilecek oluşum. beşeri hayata fazla girmeyip, biz sadece risale okuyoruz çizgisinden inşallah ayrılmazlar.
devamını gör...
itici topluluktur.bilemiyorum yanlış bişi var gibi.
devamını gör...
zaman ne olduklarını göstericektir. şimdiden ne pozitif ne negatif bir yorum yapmanı bir manası yoktur. çileden çıkmanın da bir manası yoktur. bu ülkeden bir paralel yapı çıktı, hatırlatmak isterim. temkinli olmak vakar olmak dini konularda elzemdir. çileden çıkacak ne var. neye hizmet ettiği amacıı ne olduğu bilnmeyen bazı şeyleri bazı şeyler perdesi altında kullanan bir ton yapılaşma var. elinde bir kaynakla çıkıyorsan onun düsturlarına göre hareket edresin. kimliğini belirtirsin. nesin sen? çizgin ne kardeşim? elindekiyle uyuşmuyor ama o çizgi derler bir zaman sonra. risalei nur mu yolun o zaman ona göre hareket edersin.
devamını gör...
thug life çılgınlığını takva life olarak değiştirmiş topluluk.. komiklikli sakalikli falan videolar yapmış bununla ilgili..

devamını gör...
çay ocağı falan mı dedim, değilmiş. zaten çay ocağı olsaydı ''çay ocağı'' derdiler, demek değilmiş.
bazı videolarına baktım şimdi; bir kısmı komikli, kapak cevap vermeli şeylerdi. bu tür şeylerin insanların ikna edilmesinde en ufak bir yarar sağlamadığını aksine karşıt düşünceyi tamamen uzaklaştırdığını düşündüğümden, bu konudaki çalışmalarına puanım 10 üzerinden 1'dir. yine bazı sorulara cevap verme amacıyla hazırlanmış videolarını izledim; son derece karmaşık ve etraflıca ele alınması gereken bu sorulara, kendilerinden emin ve oldukça basit cevaplar vermiş olmaları bu konudaki çalışmalarının da yetersiz olduğunu gösteriyor. buradaki puanım 10 üzerinden 3 olur.

son olarak; sadece islama değil de, islama davet niyetiyle yola çıkıp bir cemaate, bir partiye, bir mezhebe, bir hocaya, bir üstada vs. davet eden ve çalışmalarının amacı adete o merkeze adam toplamak olan bütün gruplara karşı bir hoşnutsuzluğum var. bu arkadaşlar da islamla birlikte nurculuğa davet yapıyorlar intibasını uyandırdı bende. dolayısıyla bu konuda ki puanım da 10 üzerinden 3'ü geçmez.

bu arada ben risalei nurlara karşı falan değilim. risalei nur derslerimiz de var. fakat hiç bir müslüman evladının bir cemaatin yahut bir üstadın görüşüne boyun eğmesine gönlümüz razı gelmez.
devamını gör...
popülist bir oluşum. bir yol ve tarikte irşad makamı usulen icazetle, o yolda kıdem sahibi zatlarca kemale erdiği takdirle olur. tabii bunlar şimdi evvel zaman içinde mesabesinde geçmişte kalan mevzular. şimdi bu gençler, gençliğin frekansını yakalıyorsa zaten ülkece kendi üzerimize kibriti çakalım geçelim. içeriğine uslübuna ve yöntemine katılmasamda risalei nur kahır eskeriyeti ile geleneksel islami ilimlere dayanır. bu ilimlerden herhangi birinde üstünkörü bile olsa ilim sahibi olmadan, geçtim o ilimleri, nurculuğun kendi doğal hiyerarşisi içindeki ağabeylerin rahlei tedrisinde dirsek çürütmeden, dernek kuralım youtube video koyalım gençliğe seslenelim gibi amatörce heveslerle, bir kitle edinebilir. hatta dedikleri gibi kimileri imana gelir, ibadete başlar felan. netice irtifa kaybıdır. ha şimdi bu gençleri linç mi edelim, hayır. ama ilim sahiplerinin sedasının gür çıktığı bir ülke olsa idik, kıyıda köşede enteresan bir deneme olacak bu gibi girişimler, ses getiriyorsa, ülkecek kolaya basite, ilme,okumaya gerek duymayan kısa yoldan hap nevinden kısa ve zahmetsiz yollara talip olduğumuzun resmidir.
devamını gör...
türkiyede tahsil oranı yükseldikçe dindarlık azalıyor. bu demektir ki din dilinin üst seviyeye çıkması lazım. gel gör ki bu gibi arkadaşlar işi popülize edip seviyeyi aşağıya çekerek din diline zarar veriyorlar. dikkat edilmeli...
devamını gör...
risale-i nur denen lüzumsuz şeylerin insanları düşürdüğü rezilliklerden bir tanesi daha.
devamını gör...
kalitesiz mizah, iyi montaj. bilgisayar işlerinde başarılılar da espriler tırt. isminin "çay"lı olup islammerlara çakmaya çalışmaları ayrı bir ironi. mizah seviyesi düşük genç güruhta iş yapabilir. gerisi için sadece itici.
devamını gör...
videolarını beğenmediğim oluşum.
arkasından kovalayan varmışcasına hızlı seslendirmeleri sevmiyorum yani.

ey çayhaneci kardeşlerim...
adam olun oturaklı olun.
komik olucam diye maskara olmayın yani.
devamını gör...
sorsan tek davam islam diyecek birçok insanın yapamadığını yapmak kendilerine nasip olmuş genç topluluk. vahşice eleştirilmeyeydi iyiydi.

hazırladıkları vidyoları birkaç gündür izliyorum. öne çıkan gençlerden adını hatırlamadığım gözlüklü olanı henüz 22 yaşında, serkan aktaş ise 27 imiş. bu arkadaşlar birçoğumuzun aklından geçirip yapmaya cesaret edemediklerini yapabilmiş, gençliğin damarını yakalamış, sosyal medyada hatırı sayılır bir takipçi sayısı elde etmiş, youtube kanalları yüz bin aboneye ulaşmış, thug life a takke tespih giydirip takva life yapmış üç beş delikanlıdan ibaret. giyim tarzları biraz irrite edici ama romantik islamcı eleştirilerine maruz kalmayı hak etmeyecek kadar aklı başında gençler. Allah doğru yola hidayetle yollarını açık etsin.
devamını gör...
bu fotoğrafı görünce aklıma ilk bu elemanlar geldi. cidden benzemiyor mu?saçma sapan video yapan, saçma sapan kılıklı muhafazakar erkeklerin oluşturduğu oluşum.
kız gibi romantik romantik hareketler yapıyolar içlerinden birisiyle karşılaşsam tokadı yapıştırıp az delikanlı gibi davranın lan! dicem. söz sizin için de derim.
devamını gör...
gece gece bir yerde yine enteresan bir videolarına rastlayıp izledim. ne zaman görsem bunları, bir bakayım bu sefer nasıl bir şey hazırlamışlar acaba, deyip tıklıyorum içeriği fakat her seferinde sinirleri gereksiz yere geren, samimiyetsiz insanlarla karşılaşıyorum. bunlar bir yana bilgisizlik de var maalesef.
geçenlerde dışarıdan birinin yani konuya yabancı birinin bu kişileri izlediği zamanki tepkisini aktarayım, abi dedi bu çocuklar ya çok saf ya da birileri kandırıyor bunları, pek zannetmiyorum bilerek böyle davrandıklarını. daha sonra bana böyle hassas dini konuların bu tür itici kişiler tarafından harala gürele anlatılmaması gerektiğinden bahsetti, hak verdim.

hülasa değişik bir topluluktur. olmasaydı da olurdu. yerine göre daha iyi olurdu.

kemal hikmet edit: topluma salınmaması gereken patalojik vakalardır. ayrıca hepsi birbirinden dayaklık kaba saba tiplerdir.
devamını gör...
yukarıda bahsedilen ekipler, dayandıkları risalelerin manevi mirasçısı olan abilerden biri tarafından uyarı almış olmalarına rağmen tutumlarını değiştirmediler. uyarılar fazla laubali olunması, kadın erkek karışık konferans verilmesi, risale dışında kendi kitaplarını da çıkarmaları ve hatta bu kitapların daha fazla satılması, sosyal medya hesaplarında boy boy fotoğraflarını yayınlamaları gibi konular üzerine birleşiyor. bu uyarıya yalnız bir tanesi uymuş idi, konferansları felan iptal etti idi ama hangisi olduğunu hatırlamıyorum affedin.

edit: sanırım o kişi uğur akkafa idi.
devamını gör...
(bkz: #1924367)*
belki niyetleri halis ancak yöntemleri risale-i nur'a aykırıdır. iman hizmeti yapıyorsun ancak bunu risale kubbesi altında yapıyorsan onun düsturlarına riayet etmek zorundasın. çünkü şahsa veya cemaate gelen leke risale-i nurdan uzaklaştırabilir, insanlar önüne perde olur. bu yüzden bediüzzaman hazretleri insanalra minnetten şan ve şöhretten, hubbu cahtan yılandan kaçar gibi kaçmış, talebelerine bunu tembihlemiştir. kemiyete değil keyfiyete değer vermiştir.bu mesele çok hassastır. buna riayet eden iki üç cemaat var zaten bilen bilir. Allah'tan onlardan ebeden razı olsun.
devamını gör...
iman hizmetinden ziyade, bu işlere karı kız düşürmek için girmiş gibi bir havaları var..muş'a da geldiler. gittim. izledim. gram feyz almadım. can sıkıntısından angry birds'te kendimi aştım. nirvanaya ulaştım.

tanım: işi şova dökmemesi gereken bir oluşum.
devamını gör...
süper bir oluşum Allah yardımcıları olsun. şu video altı yorumları ne kadar güzel iş yaptıklarını tasdik ediyor.

devamını gör...
boylarından büyük laflar etmelerine bakılırsa, laflarının anlamını bilmiyorlar. zaten büyük konuşanların ekseri, ne söylediklerini bilmezler. yoksa büyük konuşmaktan utanırlardı.
acizane tavsiyem; anlamını bilmediğiniz lafları etmeyin!
devamını gör...
güzel, anlamlı, esprili bir dille anlatmak istediklerini çok güzel anlatan ve yönlendirmelerini çok iyi bir şekilde yapan grup.. bir çok kişinin islama, namaza bakış açısını değiştirmiştir..

ayrıca zor bir imtihandan da geçiyorlar bence.. kendileri ne kadar haramdan kaçsalarda, bunu dile getirseler de genç kızların kendilerine aşık olup orada burada "ya çok tatlı" "aşığım buna" gibi söylemlerine engel olamıyorlar.. Allah yardımcıları olsun..
devamını gör...
güzel kanal ama isminin neden yarısının ingilizce olduğunu anlayamadığım kanal.

bildiğim kadarıyla sohbetlerde ingilizce altyazı yok.
devamını gör...
berbat kanal. adından belli. kesinlikle domatesli kusmuk gibi bir kanal bu. risale gençlik muhabbeti falandı galiba değil mi... çok net menemen istifrası.
devamını gör...
ben bu soruyu bu abilere canlı canlı sordum. hayırdır abi niye çay house yarı ingilizce yarı türkçe dedim. cevaben çay evi mahalle kıraathanesini andıracağı için biz de biraz entelektüel olsun diye böyle bişiy yaptık dediler. ben de peki abiler dedim.
tanım: romantik müslüman abilerin sohbet kanalı.
devamını gör...
youtube'da bir kaç videolarını izledim de. haklarında söylenecek ve söylenmesi gereken çok söz var. ama gidip bir çaylarını içmeden hüküm koymayacağım.

yinede acizane bir eleştiri sunmadan ayrılmam bu başlıktan.

müridi oldukları said nursi'nin hayatını adadığı iman çalışmasından çok uzaktalar. çalışmaları genelde ateizmi çökertme üzerine ki bu fazlaca anlamsız ve yersiz. imansızlara iman kazandırma çabası yerine iman sahiplerinin imanını sağlamlaştırmak daha mantıklı değil mi sizce de?

delilen sunayım; "şu muhakkak ki inkar edenleri uyarsan da, uyarmasan da onlar için birdir. onlar inanmazlar." bakara 6.

yani inkarcıları halt etmek yerine iman sahibi ancak islam'ı yaşama konusunda acze düşen insalara davetçi olmak daha eftaldır. keza nursi'nin eserleride taklid-i imandan tahkik-i imana geçiş üzeredir.

çay evlerinde hararetli tartışmalar umuyorum. rabbim hak yolunda mücadele verenlerin ecrini eksik bırakmasın.
devamını gör...
--- alıntı ---

hüsnü ağabey'den sözler köşkü gençlerine uyarı
son zamanlarda sosyal medyada "risale-i nur hizmeti yapıyoruz " diye ortaya çıkan sözler köşkü, çay house, çınar altı ve hayalhanem isimli mekanlardaki gençlerin said nursi ve risale-i nur ismini kullanarak yaptıkları risale-i nur meslek ve meşrebine uymayan şımarık videoları, lakayt sohbet ve faaliyetleri başta hüsnü bayramoğlu ve abdullah yeğin ağabey olmak üzere bu davaya gönül vermiş bir çok nur talebesini rahatsız etti.


--- alıntı ---
http://www.risaleajans.com/...
devamını gör...
az önce youtube kanallarında rastladığım bir youtuberını gördüm. ahvali dehşetül vahşetti. bilmem kaç cc gücünde motoruyla gazlarken arkasında kendisine sarılmış sarışın manitayla bursa gecelerinin feyzli çocuğu olarak yol alıyordu. o olduğuna eminim çünkü geceler nerede hızlı bilirim, önceden denk gelmişliğimiz var buralarda.

evet mümin müminin ayıbını örter ama bunların yoluda yol değil be kardeşim. iman hakikatlerinden başlayıp gecelerin yargıcı olma hususu maalesef içimizdeki spesifik boyu ortaya çıkarıyor, biz ne yapalım?
devamını gör...
muhafazakar ailelerin ergen ve kalitesiz kızları kendilerini çok seviyor. bir nouman ali bir de bu ekip.
devamını gör...
şekilci çok bunlarda hem cool hem imanlı olayım diye çok takla atıyorlar.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar