hüsnüzan kavramına karşı üretilmiş bir söz olsa gerektir. amelleri değerlendirmede en başta niyete bakılıyorsa ve niyet esas alınıyorsa ya o niyet iyi niyet değildir ya da o yol cehenneme çıkmıyordur. iyi niyet hiçbir zaman cehennem yoluna parke taşı olmamıştır.
devamını gör...
hala burada kaldım, acaba diyorum "riya" buna bir örnek olabilir mi! yani adam kendince ibadet ediyor ama asıl amacı gösteriş ise bu gösteri onu nereye götürebilir!
devamını gör...
niyet kişinin yapacağını aklına koyması,tasarlamasıdır.harekete geçip bunu eyleme dökerse onunla amel etmiş olur.ameller niyetlere göredir derler.iyi birşey için niyet edersen gerçekleştiremesen bile sevap, gerçekleştirdiğinde ise misliyle sevap yazılacağı bildirilir.tabi ki niyet hakkın rızası,umumun hakkı,insanlığın, yaradılmışların iyiliği yönünde olmalı.bu doğrultuda ki niyet cehennemden uzak eder cennete göz kırpar.
devamını gör...
kime ait olduğu konusu blr kenara bırakırsak katıldığım önermedir. akılları pazara çıkarmışlar, herkes kendi aklını satın almış. siz iyi niyetle de yaklaşsanız nasihat ettiğiniz kişi, sizin onu küçük gördüğünüzü düşünüyorsa onun iyiliği için uğraşıyor olmanın önemi kalmıyor. aranız açılıyor, araya soğukluk giriyor ve o işin sonu kötüye gidiyor. kimseye artık tavsiye vermiyorum. herkesin kendi hayatını yaşaması, kendi hatalarını yapması ve yaptığı hataların sonuçları ile yüzleşmesi gerekiyor. bu hatalar çok ağır da olsa, geri dönüşü olmayan sonuçlar da yaratsa, siz ne anlatırsanız anlatın anlattıklarınız karşıdakinin anladığı kadar oluyor.

kraldan çok kralcı olmakla itham ediliyorsunuz.

bir kitapta okumuştum. kitap tırt bir kitaptı ama birini düzeltmek ile ilgili verilen örneği hatırlıyorum. bir insan elinde içi şeffaf bir sıvı ile dolu olan bir tüp ile yanınıza geldiğinde, içindekinin su olduğunu söylediği sırada siz tüpte su değil de nitrogliserin ( çok kararsız patlayıcı) olduğunu biliyorsanız onu düzeltin yoksa karışmayın.
devamını gör...
"cennet nefse hoş gelmeyen şeylerle, cehennem de nefsin hoşlandığı şeylerle kuşatılmıştır."

nefis insanı aldatabiliyor. iyi niyet diye düşündüğümüz şey aslında nefsin bizi aldatması olabilir.

Allah bize gerçek iyiyi ve kötüyü ayırabilecek ilim ve feraset versin. amin.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar