cehennemin işkence yeri olması

gerek hadisler, gerekse kuran ayetleri bağlamında bakılınca sadistçe bir iskence yeri olduğu net olarak ortaya çıkıyor. asli akat krali sargon’un hinnom vadisindeki tapinagi yıktırıp orayı lanetlemesi ile başlayan mezopotamya sıcağına verilen isim olan cehennem tanrı’nın sözleriyle insanlara eziyet edilen, turlu iskenceler yapılan bir yer olarak karşımıza çıkıyor. dünyada cehennemdeki seyleri sej yapsan cani derler ama?
devamını gör...
cehennem ve cennet sembolleri insanın o anki aklı ile anlayabileceği sembollere göre betimlenmiştir. ortadoğu da çöl sıcağında yaşayan insanları en mutlu edecek şey neyse cennet o sembollerle anlatılmış keza en nefret edeceği en korkucağı şeylerle de cehennem betimlenmiş zerdüşlük ile diğer dinlerin içerisine etki eden dualite iyi ve kötünün savaşı anlatıları da insanın içinde yaşadığı ikiliği sembolize eder. eğer hz muhammet kanada ya da izlanda da dünyaya gelseydi o zaman cennet sıcak cehennem ise soğuktan kanın donduğu buzun can yaktığı bir yer olarak betimlenirdi çünkü ilahi dinler indiği yerdeki insanların algıları ölçüsünde onlara tanrının varlığı ve sorumlulukları hatırlatmak için, nasıl ki insan ile devlet arasında bir sözleşme varsa biz buna vatandaşlık diyorsak, insan ile yaratıcısı arasında da bir sözleşme yani kulluk var ve bu sözleşmenin cezai şartları o anki durum ve insan algısı esas alınarak belirlenmiş ve bu cezai şartların gerçekte ne içerdiğini yalnızca Allah bilir. belkide cehennem olarak sembolize edilen yer dünyamızdır belki biz cehennemde yaşıyoruzdur belki sözleşmenin şartları eğer biz yükümlülüklerimizi yerine getirirsek değişir.
devamını gör...
hava durumunda 40 derece sıcak olacak dediği halde sen hiçbir önlem almadan yola çıkmış ve sıcaktan kavrulmuşsan bu işkence değil aptallığının sonucudur. daha doğrusu kurulu sistemin sonucudur.
cehennem birçok kişi için dünya hayatından sonra yaşayacağı yaşam alanıdır. dünya hayatında tasvir etmek için kimi sembolik kimi gerçek manada tasvirler kullanılmış. en doğrusunu gider yaşarsak göreceğiz.

din çok basit bir şey söylüyor cennet hoşuna gidecek cehennem hoşuna gitmeyecek bir yer. seni sadece uyarıyor sen dilediğin yolda yürü. burada işkence ancak "isa" gibi bir insan tanrıya inanan birinin çıkaracağı sonuç.
senin muhatap alacak ve senin derdini dinleyecek bir tanrı hayal ediyorsan yanılıyorsun. Allah'ın bir sistemi var ve bu sistemde yapılanların sonuçlarını yaşıyorsun. yoksa ahirette hesap soracağın kimse yok. dünyada olduğu kadar yalnız ve tek başınasın. dünyada ne yapmışsan sonuçları ile baş başasın.
devamını gör...
şikayet etme... dün yersen hurmaları... yanacahsaaaan!
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar