çekirdek

#özgürler 

özellikle trakya tarafında yetişŸtirilen ve yağŸından da faydalanılan bir yemişŸ çeşŸididir.. "çekirdegini alırım senin" gibi argo bir hitabada konu olmuşŸtur.. ege bölgesinde çiğŸdem olarak anılır.. külah ve bardak işŸi satılanı oldugu gibi modern tesilerde el degmeden üretilenleride vardır.
devamını gör...
dere tepe yol gidip epeyce yorulduktan sonra yolcu, bir çınarın altında mola vermiş. zeytin ve ekmek varmış çıkınında. bir yandan yiyor, bir yandan da, sırf oyun olsun diye, zeytinlerin çekirdeklerini mümkün olduğunca uzağa tükürüyormuş.
derken dev gelmiş kocaman adımlarıyla. yumruklarını sıkıp, "demin fırlattığın çekirdeklerden biri benim oğlumu öldürdü," diye haykırmış. "sen benim biricik oğlumun katilisin."
yolcu afallamış. "nasıl olur? mümkün değil. gözünün önüne getir bir kere. nedir ki mini minnacık bir çekirdek koskoca bir devin yanında?" devin kafası karışmış. yolcunun haklı olup olmadığını anlamak için yere düşen zeytin çekirdeklerinden birine bakmaya başlamış. bakmış, bakmış... günler, geceler, yağmurlar, güneşler, mevsimler boyu bakmış. gidip gelip tekrar bakmış.
nice sonra dev, "ah, demek, nedir ki mini minnacık bir çekirdek koskoca bir devin yanında, ha? az kalsın inanacaktım yalanına!" diye gürlemiş.
bir çekirdeğe "şimdi bakmak" ile "seneler sonra bakmak" arasındaki farkı öfkeli deve bir türlü kabul ettiremeyen yolcu, çınarın yanında boyveren zeytin ağacının altında boyun eğmiş devin reva gördüğü cezaya.

(bkz: nazar sözlüğü)
devamını gör...
" taneleri ve çekirdekleri yaran Allah'tır. o ölüden diriyi çıkarır; diriden ölüyü çıkaran da o'dur. Allah işte budur. nasıl olur da ondan yüz çevirirsiniz? " ( en'âm - 95 )
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar