celaleddin rumi'nin şarap içmesi

sufiler tarafından ''aşk şarabı içti'' diyerek gizlenmeye çalışılan bir durumdur.

gerçekte ise şarabı helal etmiş, ''şarap haram değil mi?'' diye soranlara ise hakaret ederek dalga geçmiştir.
*açık cevap şudur ki , eğer mevlana şemseddin şarab içiyorsa, her şey ona mübahtır. çünkü o deniz gibidir. eğer bunu senin gibi bir kahpenin kardeşi yaparsa, ona arpa ekmeği bile haramdır" buyurdu. [ariflerin menkıbeleri 2, ahmet eflaki, sayfa 94, hürriyet yay. 1973]

şarabı kendine helal etmek içinse pişkince bir cevap bulmuş ''cennette şarap varsa dünyada neden olmasın'' diyerek evini şarap fıçılarıyla doldurmuştur.
*derler ki, yüce cennetler olacak, içinde temiz şaraplar, iri gözlü huriler olacak. madem ki işin sonu oraya varacak. o halde bizim şarabımız da, sevgilimiz de peşin elimizdedir. [mevlana'nın rubaileri 1, rubai: 605, sayfa 123, meb yay. 1974]

haramları avam-havas olarak ayırıp cahil halka şarabı haram eden ama seçkinlere helal eden celaleddin rumi, geceleri sazlı sözlü-kadınlı içkili alem yapmaya başlamıştır.
*hoşa giden her şey haram kılınmıştır ama bu halk için bir delil olamaz. yoksa; ney, şarap, çalgı, güzel yüz ve saz alemi, olgun kişilere ziyan vermez. ama bilgisiz halka yasaktır. [mevlana'nın rubaileri 1, rubai: 1078, sayfa 221, milli eğitim basımevi, istanbul 1974]

bu durumu görüp işkillenenleri susturmak içinse ''kamil (olgun/bilgili) kişiler küfre saparsa küfür şeriat olur'' diyerek kendini korumaya almıştır.
*illetli kimse ne tutarsa illet olur. kâmil, kâfir bile olsa o küfür din ve şeriat haline gelir. [mesnevi, cilt 1, beyit: 1613, meb yay. 1995]

islam dininde ise kamil denilen kişiler saparsa küfür şeriat olmaz. şarap/sarhoş eden içecekler kıyamete kadar yasaklanmıştır.
*maide suresi 90: ey iman edenler! şarap, kumar, dikili taşlar, fal okları şeytan amelinden pisliktir. öyleyse ondan kaçının, umulur ki felaha erersiniz. 91: oysaki şeytan sizin aranıza düşmanlık ve kin sokmak ister şarap ve kumar ile. sizi Allah'ın zikrinden ve namazdan alıkoyar. artık son verdiniz mi?
*bakara suresi 219: sana içki ve kumardan soruyorlar. deki: ''onlarda büyük günah vardır. insanlar için menfaat de vardır ama günahları faydasından büyüktür.''...

sonuç olarak; celaleddin rumi aşk sarhoşu değil, bildiğimiz levent kırca'nın sarhoş rolundeki gibi ayakta duramayan sarhoşlardan biridir.
devamını gör...
celâleddin rumî'nin ağzının tadını bildiğini gösterir. olsa da ben de içsem bir şarap, ayık kafayla hiçbir şey çekilmiyor. ayrıca alkol alan bir insanın kafası edebî ve felsefî konularda daha iyi çalışır ve kendini hiç zorlamaz. buradakiler ayık kafayla kendilerini kasa kasa yazıyorlar da ne oluyor?
devamını gör...
"o kadarını da bilemeyeceğim" dediğim açıklama.

lakin! menzil şeyhi, mahmud efendi(!) vs. müritlerine lüksü yasaklıyorlar; ama ya kendilerinin içinde bulunduğu lüks!

onu sorgulayamazsın. kur'an ayetlerinin dışına çıkarak yetimin, fakirin, düşkünün malını biriktirmek lüks yaşamak demektir ve bu şarap içmekten de çok tehlikeli bir suçtur.

yani beni şaşırtmaz.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar