celda 211

1.
son dönemlerin en başarılı hapishane temalı filmidir. sürükleyici kurgusu, heyecan dolu atmosferi ve luis toser'in canlandırdığı o müthiş derecede absürdlüğüyle hayran bırakan malamadre karakteriyle zirveye çıkan güzel bir film. çeşitli sinema sitelerinde ve ortamlarında bilinmesi ve yayılması için yaptığımız çabalar da netice vermiştir. birkaç mantık hatası olsa da bunlar göze batmayacak ve filmi baltalamayacak derecede es geçilesi .
devamını gör...
türkçesi hücre 211 olan 2009 yapımlı bir ispanyol filmi.hapishanede yaşanan olayların içine o kadar derinden baktırıyor ki bir ara "harbi adamların üstüne çok geliyorlar" demeniz bile mümkün.malamadre karakterine sonradan sonraya alışmak da pek mümkün ama siz siz olun türkçe dublaja yaklaşmayın.içinizdeki anarşizm için güzel fırsat izleyin,izlettirin.

(bkz: cogito sözlük sinefil cemiyeti)
devamını gör...
(bkz: cogito sözlük sinefil cemiyeti) izleme listesinden bir film daha.

başka bir stockholm sendromu hikayesi.
--! spoiler !--
ilk başlarda bir gardiyan olarak mahkumlara rehin düşen ve kendilerine zarar vermesinler diye kendini mahkum olarak tanıtan kahramanımız serüven sonunda kendisini gardiyanlara karşı özgürlük mücadelesi veren mahkumların öncülerinden biri olarak buluyor. konu olarak biraz das experiement'e de benzettim.

son yıllarda izlediğim vasatın üzerindeki aksiyon filmlerinden biri.

özetle; parçası olduğun, savunduğun çarpık sistem gün gelir sana da saplar zehirli hançerini.

--! spoiler !--


devamını gör...
kesinlikle izlenmesi gereken harika bir hapishane filmi. konusu itibariyle ilgi çekici ama konunun işlenişi harika.

gardiyanın psikopata dönüşmesi ve azılı mahkumun içindeki insanlığın ortaya çıkması, polis şiddeti, insan hakları ve trajedisiyle lan ben bunu nasıl kaçırdım da izlemedim bu güne kadar dedirtti.

klişe sahneler tabi ki vardı ama bu filmi etkileyen bir durum değildi.

dikkat ağır spoiler;

--! spoiler !--

gardiyanın eşinin ölümü olayı gerçekçi bir boyuta taşıyarak filmi çok etkili bir hale getirmiş. halbuki film gardiyanın bir şekilde kurtulması ve final sahnesinde karı kocanın öpüşmesi ile de bitebilirdi.

--! spoiler !--

not: filmden haberim olmasını sağlayan dünya sözlük sinefil cemiyeti'ne teşekkürler.
devamını gör...
ispanyol yapımı harika ötesi bir hapishane filmi. gerilim tam anlamıyla had safhada. filmi nirvanaya taşıyan ise malamadre'dir. bu film bir ispanyol filmi değil de hollywood yapımı olsaydı malamadre en sevilen kötü karakter olabilirdi. gerçi bir antikahraman değildi ve hatta yardımcı oyuncuydu ama filmde başrolü geride bırakan bir karakter idi. malamadre hatrına izleyin derim.
devamını gör...
ispanyol yapımı hapishane filmi. türkçe manası "hücre 211" şeklindedir. atandığı yeni hapishanedeki ortamı görmek için göreve başlayacağı tarihten önce hapishaneyi ziyarete giden bir gardiyan, yeni mesai arkadaşları ile hapishaneyi gezip bilgi topladığı sırada mahkumlar isyan çıkarır ve o sırada da yaralanır. diğer gardiyanlar ona yardım etmeye kalksa, ortalığı yakıp yıkan mahkumlara yakalanacakları için onu hemen boş bir hücreye (211 numaralı hücre) bırakırlar ve kaçarlar. daha sonra da filmin başkahramanı olan arkadaşımız kendine gelmeye başlar ve mahkumların onun bulunduğu hücreye doğru geldiğini görünce üzerinde gardiyan olduğunu belli eden ne kadar şey varsa hepsini çıkarıp hücredeki klozete atar ve kendisini mahkum gibi göstermeye kalkar. mahkumlar onun bulunduğu hücreye ulaşınca da artık kendisini zorlu bir sınavın içinde bulur ve izleyici bir taraftan isyanın nasıl biteceğini merakla beklerken, diğer yandan da karısı hamile olan ve kendisini bir mahkum gibi gösterip isyan çıkaran mahkumların arasında onlardan biriymiş gibi rol yaparak hayatta kalmaya çalışan gardiyanın akıbetini merak eder.

not olarak şunu da belirteyim ki, filmde en dikkat çekici karakter ise, mahkumların başı, yani hapishanenin reisi olan "malamadre" karakteridir. adamda öyle bir görüntü ve ses var ki, sanki gerçekten de hapishane mahkumu gibi izlenim vermekte.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar