cem karaca

#özgürler 

cem karaca bir üstattır türk müzik tarihinde. şarkılarını bilmeyen sayısı azdır, ayıptır bu. herkes onu kirli saçı-sakalıyla, şapkasıyla, gözlüğüyle tanır, sever, dinler. 1980 sonrasında malum olaylardan dolayı çıldırmış ve şu şarkıyı yazmıştır: beni siz delirttiniz. ancak üzülerek söylemek isterim ki oğlu emrah karaca'nın babasıyla aşağıdan yukrıdan alakası yoktur. cem karaca ne kadar çılgın orijinal bir ilah ise oğlu o kadar sıradan bir trt türkücüsüne benzemektedir.işçisin sen işçi kal
devamını gör...
siyasi görüşŸlerini değŸişŸtirdiğŸi görülmemesine rağŸmen bir kesim tarafından dönek ilan edilen sanatçı. hem sanat için hem halk için. barışŸ manço ile cem karaca'nın eksikliğŸini erkin koray ve birazcık da mfö ile gidermeye çalışŸıyoruz. sevdamız onun kanatlarında...
devamını gör...
kucuktum. galiba 90li yillarin baslariydi. misafirlikteydik. kimsenin kulak vermedigi televizyonda cirkin, sapkali, kocaman gozluklu, bir cocugun kolay kolay sevmeyecegi bir adam gorundu. "namus belasina gardaaas" diye bagiriyorken annemlerden "himm, donmus demek" gibi yorumlar geldi, sonra herkes kaldigi yerden devam etti. ben takili kaldim sarkiya. neredeyse ezberleyiverdim hatta. sevdim mi, sevmedim mi bilemedim fakat nerede duysam o sesi pur dikkat dinledim yillarca. halbuki yonca evcimik dinleyecek zamanlarimdi. burak kut´a asik olmaliydim diger taraftan.
aklim az cok basima gelip yerlestikten sonra anladim ki guzel sarkilar soyluyordu bu adam. baska turlu soyluyordu. odam kirec tutmuyor´u soyleyen cok kisi vardi ama en cok onun sesinden, yorumundan dinlerken urperiyordu icim. neredeyse isci olup, isci kalacagim geliyordu hatta. sonra baska diyara goctu. goctugu gun ayaklarim yere basmayacak kadar mutluydum, bu dunyada degildim bir ihtimal. vefasizlik ettim, uzulemedim yeterince. son gunlerde uyumadan once mavi limanâ´i dinleyip cinarli, kubbeli sehri dusunurken vefa borcumu da odemekteyim.
devamını gör...
(bkz: bedava yaşıyoruz)
(bkz: bu biçim)
(bkz: ceviz ağacı)
(bkz: delikanlı sevdası)
(bkz: haberin var mı)
(bkz: herkes gibisin)
(bkz: ıslak ıslak)
(bkz: namus belâsı)
(bkz: nöbetçinin türküsü)
(bkz: raptiye rap rap)
(bkz: resimdeki gözyaşları)
(bkz: sen de başını alıp gitme)
(bkz: tamirci çırağı)
(bkz: daha gider bu)

anadolu rock'ın en önemli sesidir. özellikle 80 öncesinde yaptığı şarkılar pek bir güzeldir.
devamını gör...
en eski kayıtlarında halk şairlerinin dizelerini kullanmıştır. bunlar değerini hiçbir zaman yitirmeyecek klasiklerin başında gelmektedir. o şarkılarda anadolu dinamizmini köküne kadar yaşamak mümkündür.(bkz: hasan kalesi)
devamını gör...
kendisinden karabağ'da talan var ağıtını dinlemenin bir ayrı hoş olduğu büyük üstad.

--- alıntı ---
"Karabağda talan var
Ak gerdana saldıran var
Genirsen durun gedim
Gözü yolda kalan var

Şeyh Ahmet Yesevi’nin yaktığı ateş
Ateş değil sanki şerbet iç dolu
Binbir nakış söyler yerde kilimler
Ata yurttan balkana ille Anadolu

Bu asla bir turan değil muhteşem bir tufandır
Kavuşan elalem değil can ile canandır
Şimdi türkü söylemenin işte tam zamanıdır
İki gözüm bu işin yok sağı solu"
--- alıntı ---

demiştir.allah rahmet eylesin.
devamını gör...
son deminde mahsun kırmızıgül ile düet yapıp " hayat ne garip" diyen, düetinden kısa bir zaman sonra kendi ölümüyle bizlere hayatın gerçekten de garip olduğunu açıkça gösteren eşsiz sanatçı.
devamını gör...
komünistin önde gideni bayrak çekenidir. kmünizmin atası şeyh bedrettin'in osmanlı'ya isyanına "åžeyh bedrettin destanı" diyen cahildir.
devamını gör...
sözleri nazim hikmetin ilk gençlik dönemine ait bir şiirinden uyarlanan 'herkes gibisin' adlı parçasıyla dertli gönüllere dermandır.ruhu şad olsun.

sözleri demişken yazalim hemen;

herkes gibisin

gönlümle bas basa düsündüm demin
artik bir sihirsiz nefes gibisin
simdi tâ içinde bombos kalbimin
akisleri sönen bir ses gibisin

mâziye karisip sevda yeminim
bir anda unuttum seni, eminim
kalbimde kalbine yok bile kinim
bence artik sen de herkes gibisin

hatta ;
.
keyf edin buyrun.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar