ettiği ana avrat küfürleri zeki ve ince espri olarak algılayan kitle tarafından deli gibi savunulan domestik espri anlayışına sahip, güldürücüyle aynı ülkede bulunmak. bir türkün taş devrinde, uzayda ve vahşi batıda neler yapabileceğini göstermekle, advertorial reklam dolu filmleri millete yutturmakla komedyen olunmuyor.
devamını gör...
espri anlayislarinin farkli oldugunu kabul etmeyen/edemeyen * kisilerin rahatsizlik duydugu durum.
*

halbuki adamın "güldürürken düşündürme " gibi bi amacı da yoktu, niye bu kadar zorlarına gitti ki, hay Allah, tahta da dememisti elementleri sayarken halbukim.
devamını gör...
ülkede yaşayan insanların -istisnalar hariç- gerçek mizahtan anladığına delalet ettiğinden ötürü sevindirici bir durum olmakla birlikte bundan yerinenlerin neye güldüklerini de hakikaten merak ettiren durumdur. ha onun dışında bizim de güldüğümüz çok şey var elbet (şahsım adına konuşacak olursam rabbime bin şükür ki recep ivedik bunlardan biri değildir) fakat her zaman belirtmeye çalıştığım gibi;

mizah başka şeydir, salt güldürü başka.
belaltı olup olmaması başka şeydir, komik olup olmaması başka.
nitelikli komedi başka şeydir, karakter komedisi başka.
komedyen olmak başkadır, şebek olmak başka.

bütün bunlar anlayan için geçerlidir elbet.
fakat anlayan başka şeydir, anladığını zanneden başka.
devamını gör...
cem yılmaz'ı komedyen olarak görmeyen insanların yaşadığı bir ülkede komedi yapmak, deveyi hendekten atlatmaktan bir milyon kat daha zordur.
cem yılmaz bile komedyen sayılamayacaksa, bu ülkede komedyen hiç yaşamadı demektir.
devamını gör...
"kaynımda da var ehe mehe cem yılmaz öyle diyi" nesli yüzünden maruz kaldığımız gerçek. adam zaten bitti, herkes sadece "şartlandığı " için gülüyor ama "kaynımda da var o da gülüyor".
devamını gör...
graip birşeydir. cem yılmaz'ı eleştirdiğiniz takdirde hayranları tarafından"popüler olan kişileri/şeyleri eleştirerek karizma yapmaya çalışan kişi"ithamıyla karşılaşırsınız. cem yılmaz komedyendir elbette ancak iyi bir komedyen değildir. iyi komedyen diye adlandırılan insanların başarılarının sırrı gülme efektleridir. salonda üç beş salak kahkaha atınca herkes zincirleme gülme reaksiyonuna geçer ve oradaki en ciddi adam bile kahkaha atmak zorunda kalır. zaten komedi dizileri/filmlerini başarılı yapan gülme efektleridir.

cem yılmazı bu kadar savunan arkadaşlardan bir ricam var. cem yılmazı eleştiren benim gibi insanlara bağırıp çağırmadan,homurdanıp havlamadan,kükreyip anırmadan önce lütfen bu adamın yaptığı en kaliteli 10 espriyi burada yazın. ondan sonra bu adamın çok komik olduğunu iddia etmeye devam edebilirsiniz.
devamını gör...
bana geçenlerde bir gün bir kafade oturuken iki müzisyen arkadaş arasında geçen hararetli konuşmanın ortasında geçen şu kısa diyaloğu getirdi aklıma
--- alıntı ---

+++dede efendide zamanının tarkanıydı
-----ne tarkan'mı
+++evet abi
-----neden küfür ediyorsun abi dede efendiye.........

--- alıntı ---
gerçi istemeden şahit oldum ama çok doğru bir tehşis olduğuna inanıyorum hatta bir ara gidip arkadaışın elini sıkmayı düşündüm ama yapmadım.
devamını gör...
hala levent kırca parodilerinin zaman zaman ekranda yer aldığını düşünürsek çok da garip olmayan hadise.
ayrıca vakti zamanında cem yılmaz'a gerçekten çok gülüyorduk. o böyle karısını kazara hamile bırakıp zoraki evlenmiş ve bundan dolayı hayata küserek sağa sola saldırmaya başlamış gibi davranmadan önce bile fena değildi.
hoş gerçi adam bir kere bir programda "domates" demişti, yanındaki gazeteciler ona bile gülüyorlardı, o da haliyle çıtayı düşürdü, donunu da basite indirgedi, sonuçta böyle meymenetsiz ve gıcık bir adam oldu çıktı.
devamını gör...
cem yılmaz 1970 ve 80'lerde ertem eğilmez ve natuk baytan imzalı kemal sunal, şener şen filmlerinden aşina olduğumuz absürd mizahı gözlem ve tespitle bütünleştirip türkiye'de mizah anlamında çığır açmış bir insan evladıdır.

90 ların başında öğrencilik yıllarında leman dergisi'nde karikatürist olarak piştiği dönemde (henüz 19-20 yaşındayken) leman kültür'de amatör olarak yaptığı stand up gösterileriyle adını duyurdu. medya yoluyla reklamı yapılmamasına rağmen solcu entelektüel kesimde isim edindi ve leman kültür'de 20-30 kişi önünde başladığı komedyenlik hayatını beğenilerin artması nedeniyle daha geniş bir mekana taşıyıp popülerlik kazandı.

şahsına dönük eleştiriler genelde 3 kanaldan yürüyor: "küfürbaz olması", "kendi yaptığı espiriye gülmesi" ve "sinema filmlerinin beklenilen (komik) etkiyi yaratmaması". küfürbazlık meselesi bakma görme meselesi. bu adamın sahneye çıkıp konuştuğu 2 saat boyunca küfür kullandığı bölüm sayısı toplamı en fazla 10 dakikadır. keza efsane haline geldiği bir tat bir doku serisinde çok az küfür kullandı.
kendisi de defalarca anlattı ve hakkında çokça kullanılır "bizim kahvede şevket abi var o da çok küfürbaz çok komik o da çıkıp anlatsa güldürür milleti". mesele oraya çıkıp yaptığı performansın benzerini sergilemek, 18 yıl boyunca aynı işi yapıp zirvede kalabilmek. değil 18 yıl bugün küfürlü ve komik bir videoyu 5.izlemede sıkılan bir toplum haline geldik.

kendi yaptığı espiriye gülmesi meselesi. neden gülmeyeyim arkadaş yaptığım espiriye. komikse aslanlar gibi gülerim. espiriyi yapıp beton gibi duracak mıyım. bir kere o espiriyi tespiti duyurmadan önce kendi içimde süzmüş ve gülmüşüm etrafımdakilerle paylaştığımda neden gülmeyeyim. böyle bir zorunluluk mu var ? espiriyi paylaşacağım sonra da kabız gibi duracağım bu daha garip.

sinema filmlerinin güldürmemesi. bu da bakma görme meselesi. misal gora hayatımda izlediğim en komik filmlerden birisidir. bugün leyla ile mecnun'u izlerken hayran kalınan göndermelerin menbaıdır gora. konu olarak bir bütünlük arz etmeyebilir belki ama sahneler ayrı ayrı baz alındığında komedinin zirvelerinden birisidir. adam zaten iyi ve komik bir yönetmen ya da oyuncu olduğunu da iddia etmiyor, beğenmeyen beğenmez fikriyle çekiyor filmlerini.

bu eleştirileri ve cevaplarını da bir kenara koyalım. bugün hangi mefhum, düşünce, hareket maddi manevi olayı, hangi sanatçıyı, hangi yazarı tüketmiyoruz. hangisinden aldığımız hazzı yıllara yayabiliyoruz ki cem yılmaz'ın 20 yıllık süre sonunda değişebileceğini ve artık güldürmeyen bir adam haline gelmesini anormal karşılayalım.
15-20 yıl önceki hayatınıza bir bakın arkadaşlar. mizah namına hamdi alkan'ın, levent kırca'nın, nejat uygur'un at koşturduğu bir ülkeydik bugün "gregory house okmeydanı ssk'ya gelse olabilecekler", "anneanne evindeki tuvalette terliğin duvara eğik bir şekilde dayalı olması" "türk uzaya gitse olabilecekler" konulu yazılar yazıyoruz. bu algının yolunu bize açan cem yılmaz'dır. toplumun, kişilerin, kurumların kemikleşmiş tepkilerini ve düşünce yapılarını eleştirmek ve tiye almak için mizahı silah olarak kullanan algıyı öğretenlerin başındadır.

cem yılmaz olmasa da bunu bir şekilde öğrenecektik elbette fakat o bu süreci biraz hızlandırdı. teknolojinin, bilgi ve güç yönetiminin, sosyal hayatların akıl almaz bir şekilde değiştiği 20 yıllık süreçte bu adam stand up yöntemiyle insanları güldürme işinde zirveyi kimseye bırakmadı. stand up yapmak isteyen hemen herkeste onun izlerini gördük "cem yılmaz'ı taklit ediyor yeaa" etiketini yapıştırdık.

cem yılmaz benim nazarımda, benim ve sonrasında gördüğüm 15 yıllık jenerasyonda güldürebilme işini türkiye'de en başarılı icra eden adamdır. karşısında hitap ettiği kitle önemli değil boğaziçi üniversitesi öğrencilerinden tsk'nın üst komuta zincirindeki kitleye kadar konu fark etmeksizin gözlem ve tespit gücünü kullanıp görüp de söylenemeyenleri, belleğin tozlanmış kısımlarında kalanları dürtükleyip ortaya çıkarmayı bilecek donanımda ve kültürde komedyenin hasıdır. bindiği ferrari'ler, küfürleri zoruma gitse bile sadece bu ülke mizahına kattıklarından dolayı saygı duyulmalıdır.
devamını gör...
mutluluk, komiklik, hüzün, üzüntü gibi duyguların kişiye hatta kişinin içinde bulunduğu piskolojiye göre değişiklik gösterdiği gerçeğini kabul ederek sert eleştirmekten ziyade insan genellemeden sadece kendi görüşünü söylemesi gerekir, bu durumda cem yılmazın komedyen sayılması gayet normaldir, bana göre komiktir ben gülerim, ama ben çoğu kişinin korktuğu korku filmine de gülerim ve bu durum sadece beni bağlar.
devamını gör...
cem yılmazın tek komedyen olduğu ülkede yaşamak!
devamını gör...
muhteşem birseydir. hamdi alkan'siz, safak sezer'siz, sahan gokbakar'siz, mehmet ali erbil'siz bir dünyada yasamaktir. ama iste. zalim kader.
devamını gör...
güzeldir zevklidir. aynısı kaynımda da var, bak dedim ikidir oğlum diyorsun sonra bir ışık hüzmesi.., gibi gibi bir ton kaliteli esprileri ve gözlemleri olan, onu izleyenler ve esprilerini bilenler için bir cümlesinî ortama uydurmuş şekilde söylemek kırılma vesilesidir.

"ama çok küfrediyoooo çoluk çocuğa izletemiyoruz" diyenler izlememeli, yiğidi de öldürüp hakkını vermeyi bilmelidir.
devamını gör...
sıkıntı yok. artist cenazesi diye birşey var videosunu ya da ne bileyim refakatçi videosunu falan izleyince "yine güldüm lan." duygusunu yaşayacaksınız. siz asıl müjdat gezen'e güldüğümüz çocukluk günlerini nasıl temize çıkaracağız hele bi onu düşünün.
devamını gör...
mizah sanatının fenafillah mertebesine ulaştığının göstergesidir.

bir üst mertebe ene-l hak oluyor hacılar. onda da hallac-ı mansuru asmışlardı. hatırlatırım.
devamını gör...
levent kırca'nın komedyen sayıldı ülkede yaşamaktan 1000 kat daha iyidir.
devamını gör...
güzeldir. yapılan ince esprileri anlayamayıp amaan adam küfrediyor herkes gülüyor deyip aradan sıyrılma gibi yan etkileri bir takım arkadaşlarda görülmektedir.
devamını gör...
böyle bir şey yoktur. cem yılmaz komedyen "sayılmaz." aksine, 'komedyen ne demek ki agacım?' diye soracak olan bir vatandaşa 'ahan da budur işte birader' diye gösterilecek bir tanımdır. adamın mizahının içinden sadece küfürleri görmek bairz bir şekilde "konuyu anlamamak"tır. ve kendisinin de belirttiği gibi küfürle güldürmek diye bir formül zaten yoktur.
devamını gör...
gazman'a gülünen ülkede yaşamakla aynı şeydir.

bir milyon yüz onbininci kez soruyorum:

bana bu adamın bugüne kadar yaptığı en kaliteli 10 espriyi yazabilir misiniz?

o 10 esprideki dahiyane yönü anlatabilir misiniz?

ve bu adamın yaptığı en kaliteli esprileri buraya yazdıktan sonra hala onun müthiş bir komedyen olduğunu iddia etmeye devam edebilir misiniz?

hodri meydan.
devamını gör...
gazman'a gülünen ülkede yaşamakla aynı şeydir.

bir milyon yüz onbininci kez soruyorum:

bana bu adamın bugüne kadar yaptığı en kaliteli 10 espriyi yazabilir misiniz?

o 10 esprideki dahiyane yönü anlatabilir misiniz?

ve bu adamın yaptığı en kaliteli esprileri buraya yazdıktan sonra hala onun müthiş bir komedyen olduğunu iddia etmeye devam edebilir misiniz?

hodri meydan.
devamını gör...
bize de mi menü
garson geldi mi
ben bi daha gelicem
arog - taksiyi durduğu sahne
gora - evet tarafından
mini bar
hi guys
sperm bankası
yoga - kdv - hindistan
türkler uzayda
havuz problemleri
ışınlanma

yukarıdaki keyworleri youtube da aratarak gece uyumadan önce kısa bi terapi yapabilirsiniz. ben daha kalitelisini ve dahiyane yapanını görmedim.

varsa bilen beri gelsin.
devamını gör...
levent kırca'nın komedyen sayıldığı bir ülkede yaşamaya gözü kapalı tercih edilir.
devamını gör...
hamdi alkan, levent kırca, ata demirerdi rakipleri, normal yani...

sosyal medya çıkmayaydı iyiydi, gülüyorduk, espriler bu kadar çabuk eskimiyordu, saniyede yeni versiyonu çıkmıyordu, walkmene kaset takıp cem yılmazı çok dinlemişimdir. defaatle dinleyip hep gülmüşümdür,

ah doksanlar. siz ne şanslı çocuklarsınız.

aynısı kaynımda da var, ney nerdeyim, -tahta, neo zoruna mı gitti... yıkarlar demiyorum, yıkarlar diyorum,

güldük be abi.

ama elbette çalışılmış, 40 kere prova edilmiş, en az 5 sahneden daha aynen konuşulmuş şeylerin hiç komik olmadığını artık biliyoruz milletçe, fundamentalse 40 dakika ancak sabredilmiş olabilir.
devamını gör...
aynı zamanda cem yılmaz'dan başka komedyen çıkaramamış bir ülkede yaşamaktır.
devamını gör...
yıllardır seyreder ve gülerim, başlığı açan büyük ihtimalle yetenek sizsiniz'e katılan adama gülüyordur. neyse hadi bişey demiyom sen ona gülmeye devam et . bide ana avrat küfür ediyor demiş, bana bir gösterisinde ana avrat küfür ettiği video linkini gönderirmisin. bekliyorum haa kesin gönder yoksa yalancı durumuna düşeceksin
devamını gör...
ne mutlu böyle bir ülkede yaşamak dedirten durum. şahan filmlerine gülenleri rahatsız etmiştir. cem yılmaz çektiği filmlerle kalitesini ortaya koymuştur.
devamını gör...
hacı twitter gelesiye öküz gibi gülmüyordun sanki ''aynısı kaynımda da var'' dediğinde, ''hangi don, ney nerdeyim'' dediğinde, ''hakkatten ya nasıl tespit'' diye ağzından salyalar aka aka anırmıyordun sanki.

yumurtadan çıkmış kabuğunu beğenmiyor. hey gibi yeni yetme.
devamını gör...
güzel bi duygu o espri yapiyor biz gülüyoruz..

cem yilmaz zaten bir komedyen saymaya yada sayilmaya ihtiyaci oldugunu sanmiyorum..
devamını gör...
cem yılmaz bu ülkede komedyen sayılmıyor ki adam zaten komedyen
devamını gör...
"charlie chaplin'in komedyen olduğu bir dünyada yaşamak" diye saçma bir yorumla cevaplanabilir ancak bunu yapmayacağım. evet charlie chaplin bana hiçbir zaman komik gelmemiştir ama bu onun iyi bir komedyen olduğu gerçeğini değiştirmez. cem yılmaz ise bana göre gerçek bir gözleme dayalı mizah ustasıdır. güldürene olmasa bile en azından gülene saygı.
devamını gör...
"charlie chaplin'in komedyen olduğu bir dünyada yaşamak" diye saçma bir yorumla cevaplanabilir ancak bunu yapmayacağım. evet charlie chaplin bana hiçbir zaman komik gelmemiştir ama bu onun iyi bir komedyen olduğu gerçeğini değiştirmez. cem yılmaz ise bana göre gerçek bir gözleme dayalı mizah ustasıdır. güldürene olmasa bile en azından gülene saygı.
devamını gör...
"cem yılmaz ın komedyen sayıldığı bir ülkede yaşamak"

gerçekten üzücü bu adama sadece öyle kuru kuru "komedyen" demek içler acısı.. nasıl bir kültürden geliyoruz garip doğrusu. yani aklım almıyor cem yılmaz'a öylece geçiştirip (kısık ve komik bir sesle) "komedyen" demek, ayıptır. tek başına orkestra yahu.

beğenmeyen "recep ivedik" ve "okan bayülgen"e gülmeye devam etsin. o da farklı bir kültür elbet. o da olsun, olsun problem yok!
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar