cemaat hakkında konuşmak yirmi zinaya denktir

the cemaat's parody. cemaatin kendini korumak için 5816 sayılı kanun gibi dini istismar ederek çıkardığı bir hurafedir.

edit: burada bir kişinin veya zümrenin toptan gıybetini yapmak değil, devlet içinde devlet olmuş ve günahlarının aysberg misali sadece su yüzeyinden görülebilen kadarını görebildiğimiz, daha derin nice melanetlerinin de olduğu, olabileceği son dershane savaşıyla iyice ortaya dökülmüş bir sektten bahsediyoruz.
devamını gör...
espri yapılmaya çalışılmış olmamış ciddiye almaya çalışsan her yönüyle elde kalan bir iftiradır. dinen gıybet yapmak caiz değildir bundan dolayı bir topluluğun gıybetini yapmak da caiz değildir. neye denk geldiğini über zeka allame sözlük fenomenlerinden başkası bilemez tabi.
devamını gör...
yirmi deyince aklıma sigara paketini getiren olay. yanlız yurdum insanının durumu iyi değil böyle derseniz teşvik olur millet birini bulamıyor.
devamını gör...
al-i imran suresi aliden bahsediyor diyen bazı alevileri gördükten sonra bu söz hafif geldi bana.
pensilvanyayı ne kadar tevil edersen et malatya olmuyor.
bu tartışma daha uzarsa korkarım "benim şakirtlerim gökteki yıldızlar gibidir..." türü sözler duymaya başlayacağız, Allah muhafaza.
devamını gör...
bekarın mı yoksa evli insanın mı yaptığı 20 zinaya denktir merak ettiğim önerme.

not: gıybet konusun da insanların kafası karışık sanırım. caiz olan gıybet vardır. örneğin peygamberimiz bazı insanlar hakkında o hırsızdır, o yalancıdır vb. şeyler söylemiştir. şimdi insanın duyduğu zaman hoşuna gitmeyen her şeye gıybet dersek bu da gıybete girer. ancak bir insanın hataları ile diğer insanları sakındırmak amaç ise bu gıybet değildir. islam alimlerinin en büyükleri reddiyeler yazmış, kimilerinden sakındırmıştır. bir insan dine bir bidat sokuyorsa o insanın günahını ne ile ölçeceğiz, kıyaslayacak günahta yok.
devamını gör...
cemaat hakkında gıybet ediliyorsa evet doğru önermedir ama bir de şöyle bir şey vardır.

--- alıntı ---

3. fasık-ı mütecahir dediğimiz günahları aşikar ve açıktan işleyenlerin gıybeti caizdir. ta her insan bu gibi insanların ne mal olduğunu bilsin.

--- alıntı ---


cemaat geçmişte gizliden yaptığı ulul emre itaatsizlik bozgunculuk gibi günahları artık açıktan yaptığına göre bunları söylemekte bir sakınca yoktur.
devamını gör...
1- bir şeyin hakkında konuşmak cümlesini en alt seviyede dedikodu yapmak olarak ele alırsak nasıl olurda büyük günah diye sıralanan zinayı, dedikoduyla eş eğer tutabiliyorsunuz?
2- zinanın bir keresiyle yirmi keresi arasındaki günah sayısını kim hesaplamış?
3- cemaat oluşumu nasıl bir topluluktur ki hakkında konuşulduğunda en büyük günahlardan birisini yirmi küsür kez işlemiş oluyorsun?
4- cemaat oluşumlarında insanlar gül suyu veya zemzem suyuyla mı abdest alıyor ki biz onlar hakkında konuşamıyoruz?
5- kuran-ı kerim'de cemaat hakkında konuşanlar zinhar günahkardır diye bir ayet mi var?
...

böyle bir söylemde bulunan cemaatçi kafaya soracağım birkaç soruyu yazdım. eğer beni ikna edemezse soru sayılarımı 100'e kadar arttırmayı düşünüyorum*
devamını gör...
hz. muhammed son peygamber ve islam da son din diye biliyorduk yanılmışız mıyız!!!
cemaat hakkında konuşmak yirmi zinaya bedeldir diye bir ifade yok islamın özünde o zaman iki secenek var;
1 islam son din değil, yeni bir din ve yeni peygamber gelmiş (ki olamaz)
2 islamın özünde olmayan şeyleri, hatta rakamsal şeyler genelde israiliyatta vardır, alıp islam'ın özündenmiş gibi gösteriyorlar.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar