cemal madanoğlu

27 mayıs 1960 darbesi'nin baş mimari, tümgeneral rütbesi ile cuntanın gerçek lideri olarak 27 mayıs darbesi'ni yöneten - milli birlik komitesi güvenlik komisyonu'nda görev alan türk askeridir.

merkezi haberalma teşkilatı'nın (cia) türkiye masası şefi olarak da görev yapan istihbaratçı ruzi nazar'a gelip ihtilal yapmak için amerikan desteği istediğini söyleyen darbeci zihniyetin baş mimarlarındandır.

komite üyeliği ile birlikte, ankara sıkıyönetim komutanlığı'nı da üstlenmiştir. milli birlik komitesi üyeleri arasında çıkan görüş ayrılığı yüzünden hemen seçime gidilmesini önermiş , 22 şubat 1962, 21 mayıs 1963 ve 9 mart 1971 darbe teşebbüslerine katılmakla suçlanmıştır. 6 haziran 1961'de komite üyeliği ile birlikte, ankara sıkıyönetim komutanlığı görevlerinden istifa ederek emekli olmuştur. 1966'da kontenjan senatörü seçilmiş, siyasi ortamın gerildiği dönemde sol darbe beklentilerinin odağı haline gelmiştir. 12 mart 1971 muhtırası sonrasında oluşan ortamda tutuklanmış lakin, ankara ve istanbul'da hakkında verilen yetkisizlik kararıyla aklanmıştır. 1993 yılında vefat etmiştir.
devamını gör...
27 mayıs 1960 darbesinin gerçek lideri olan korgeneral rütbeli türk subayıdır. cemal gürsel sadece sonradan bulunan birleştirici bir isimdi. hıfzı veldet velidedeoğlu, sıddık sami onar, ismet giritli gibi radikal laik akademisyenleri çağırarak iktidarın sivillere devri için hukuki altyapının oluşturulması emrini vermiştir. zira askerler olarak ülkeyi yönetecek bir birikime sahip olmadıklarının farkındaydı. daha sonraki on yıl içerisinde 27 mayıs anayasasının hürriyet ortamı ve ortadoğu'yu etkilemiş olan abdünnasır eksenli milliyetçi-demokratik sol'un da tesiriyle yükselen ulusalcı hareketin lideri olması, bunu bir darbeyle yapması bekleniyordu. ancak tasviye edildi.
devamını gör...
mehmet ali birand'ın darbe belgesellerinde sık sık görülür ve darbeyi nasıl yaptıkları ile ilgili mütalaa yapılır. benim gördüğüm darbe biraz bu adamın üstüne kalmış, sonrasında da darbeyi bunun elinden almışlar. zira kendisi darbe gerceklestikten sonra diyor ki, yeni anayasa yapmak lazım. bu yüzden profesörleri falan çağıralım. işte profesörlerde uzun süredir adnan menderes tarafindan hırpalanan kişiler. diyorlar ki, darbeyi once hukuki zemine oturtmak lazım. yani devri sabık yapıp eski devri yargılayacagız. sonrası zaten çorap söküğü. ama anladığım kendisi sonradan kontrolü kaybetmiş ve demiş ya ben de kendimi garantiye alayım olsun bitsin.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar