çemen

nisan-haziran aylarinda, sarimsi-beyaz renkli çiçekler açan 20-40 cm yüksekliginde, bir senelik, otsu bir bitki. buy otu, hulbe otu olarak da bilinmektedir. gövdeleri dik, silindir biçiminde, içi bos ve oldukça dallidir. yapraklari sapli ve 3 yaprakçiklidir. çiçekler teker teker veya 2 tânesi bir arada olmak üzere bir yapragin koltugundan çikar. meyveleri düz veya az çok kivrilmis olup, fasulye meyvesine benzer. ıçinde esmer-sari veya kirmizimsi 6-20 tohum tasir.
devamını gör...
baklagiller familyasından sarımsı beyaz çiçekli 20-40 santimetre boyunda, bir yıllık, otsu bir bitkidir. tohumlarında, müsilaj, uçucu ve sabit yağ, trigonellin vardır.

balgam söktürür. göğsü yumuşatır. vücuda rahatlık verir. şehvet artırır.
devamını gör...
salça, baharat ve un ile karılan bir kahvaltılık. çok lezzetli olmasına rağmen çok ağır bir kokusu olduğu için kendinden uzaklaştırır.
devamını gör...
türkiyede en güzel elbistanda yapılan ve yenen acılı macun . çemen değil çamandır aslen.

salçayla fln yapıyorlarmış şaka hatta küfür gibi,

yapılışınıda yazayım durun ;

maraş menşei ince çekilmiş çamanlık biber bir kapa boşaltılır, kemikli et haşlanır ve dövülür et suyuda bekletilir. yanında az miktar çekilmiş ceviz içide hazırlanır.
biberin üstüne sarımsak ve çaman baharatı konulur, cevizde ilave edilir . et suyu ve dövülmüş et bibere alabildiği kadar katılır ve ocağa ısınmaya konulur ısındığı müddet karıştılır ve son olarak eritilmiş kuyruk yağı üzerine az miktarda ilave edilir. beklemeye bırakılır.devamını gör...
cesedi bağırsakların derinliklerinde kaybolmasına rağmen ruhu uzun süre atmosferi terk etmeyen karakterli yiyecek. varlığını sürdürmek için verdiği onurlu mücadele insanın burnunun direğini sızlatan cinstendir.
devamını gör...
ülkemizde pastırma yapımında ve soslara ilaveten kullanılan otsu bir bitkidir.

faydaları; tohumu kan şekeri dengeleyici ve kolestrol düşürücü olarak dahilen kullanılabilir. yağı zeytin ve susam yağı ile karıştırılıp saçlara sürülürse düzenli uygulamalarda saç dökülmesini önler, uzamasına ve parlak bir görünüm kazanmasına yardımcı olur. göğüs büyütücü etkisi var olarak bilinir.

musilaj etkisi olduğundan günlük aşırı kullanımda ağrılı bir ishale sebebiyet verebilir.
vucüttaki potasyum seviyesini düşürdüğünden vucüdunda potasyum eksikliği bulunanlar kullanmadan önce doktora danışmalıdır.
ayrıca günlük doz alımı 50 mg' mı geçmemelidir.
iki çeşit çay yapımı var. bunlar iki tatlı kaşığı tohumu 20 dakika 250 mg su da kaynatmak ve
benim tavsiyem çayını elde etmek için kaynatılmamasıdırki oda şöyle bir bardak soğuk suya iki tatlı kaşığı tohumu atıp üç saat bekletilmesidir. etkisini daha iyi gösterir.
satın alırken tohum olarak satın alınmasına özen gösterilmelidir. tozu sağlıklı bir şekilde elde edilmezse yan etki gösterebilir.
devamını gör...
biber salçasından yapılan ve bimde dahi mevcut olan, bol baharatlı, bol sarımsaklı ve bol cevizli kahvaltılık sos.
piyasada kahvaltılık sos adıyla kavanozlarda satılır.
devamını gör...
kahveden hayri abiyle kurduğumuz maskulik hareket. her eylem öncesi somun ekmekleri çemene daldırdığımız için bu adı seçtik. esinlenme falan yok yani.

hayri abi bir ara atleti çıkarıp cümle haşeratın yaşam alanı olabilitesi yüksek * göğüslerini göstermeseydi dayak yemezdik belki ama olan oldu bir kere. zaten en çok onu dövdüler böyle bir şey yaptığı için.

hayri abi şu an "erkeğe şiddet" adlı bir panele hazırlanıyor hastahane köşelerinde.
devamını gör...
çok güzel bir tadı var fakat kokusu katlanılamaz bir şey. sucuk gibi olsa yine iyi, sabah yersin akşama kadar unutursun kalmaz kokusu. ama çemen... kıyafetlerine siniyor insanın, tuvalet kokusu hele... ay yemeyin nolur ehehe...
devamını gör...
gaziantep ellerinde bir türlü bulamadığım leziz tat. yokluğundan değil elbet farklı bir isimle adlandırıldığı için gittiğim marketlerde bakkallarda bulamadım. çemen diyorum çaman diyorum çimen bile dedim anlatamadım. tarif ediyorum ketçap mı diyorlar. vay arkadaş...

(bkz: derdimi seviyorum)

devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar