cemil meriç

yazar veya şair için yaptığı tanım insanın zihnini gebe bırakan söz. eş seçimi konusunda hayatımda gördüğüm en şanslı kişilerden biri, keşke benim de öyle bir yâranım olsa dedirtir. dursun gürlek'in yakın arkadaşlarından. arkasında ümit meriç gibi ayrı bir devasa şahsiyeti bırakmıştır. eserleri muhakkak okunması gereken düşünce adamıdır.
devamını gör...
sakarya'da kurulan sosyal bilimler lisesine adı verilmiştir...üçüncü yılını dolduran bu okulun, üstada layık bir okul olacağı şimdiden bellidir...
devamını gör...
"bu ülkede sağcıyla solcu yoktur, bu ülkede namusluyla namussuz vardır." sözünü söyleyen zat-ı muhteremdir.her geçen gün teyid edildiğine inandığım sözü söyleyendir.
devamını gör...
başörtüsünü çıkarmayı reddedip emekliliği seçen prof.dr.ümit meriç'in babası...kitapları ve düşünceleri kadar önemli bir mirastır kendileri...
devamını gör...
gözleri görmez olduktan sonra kizi ümit meric'e kücük yasta kendisine okumasi icin kitap okutan böylelikle onun da kücücük yasta büyük bir ufka sahip olmasina zemin hazirlayan ufku genis insan.

jurnal'in yazari.
devamını gör...
canavarlarla dolu bir ormandayız. yolumuzu hayaletler kesiyor. tanımadığımız bir dünya bu. ithal mali mefhumların kaypak ve karanlık dünyası. gerçek, kelimelerin arkasında kayboluyor. ne güzel tarif; "gerici": bir toplumun gelişmesini sağlayacak hiçbir yeniliği istemeyen, her yönüyle eskiyi özleyen ve eski düzeni getirmeye çalışan (kimse) (meydan larousse). tarifin tek kusuru bu ucã»benin hangi çağda, hangi ülkede yaşadığını söylememesi. murdar bir hâlâ’den muhteşem bir maziye kanatlanmak gericilikse, her namuslu insan gericidir. 4. murad a, süleyman devrine dön! diye haykıran koçi bey, reşit paşaâ’ya kadar osmanlı devleti nin bütün ıslahatçıları gerici. dante, yaşadığı çağdan iğrenir. balzac eserini iki ezelã® hakikatın ışığında yazar: kilise ve krallık. dostoyevski maziye âşık. dante gerici, balzac gerici, dostoyevski gerici! gerici, ilerici... düşünce hürriyeti bu mülevves kelimelerin esaretinden kurtulmakla başlar, düşünce hürriyeti ve düşünce namusu.
devamını gör...
kemal tahir, ahmet hamd tanpınar, idris küçükömer vb. birkaç aydınla beraber cumhuriyet turkiyesine yeni bir soluk, heyecan getirmis gerçek ve namuslu bir entellektuel. her ne kadar anlaşılamamış olsa bile...

devamını gör...
hangisini beğenirsiniz bilmem ama aydın ya da münevver denince akla gelmesi gereken kişilerdendir. ilim uğruna,düşünce uğruna gözlerinden olmuştur. ümit meriç in de babasıdır.
devamını gör...
başarısız bir özel hayatın doğurduğu devasa bir fikir işliğidir cemil meriç. yıllar sonra türkiye'yi aydınlatabilmesi için verilen mücadelelerin çoğu cemil meriç'in anlattıklarının tersine olmuş, kendisine sahip çıkan kesimin kendisini fazla sıkı tutmasından olsa gerek, inancı konusunda son anında dahi şüpheler yaşamış bu adam asıl sahiplenmesi gereken solculara koklatılmamıştır. milliyetçiler zaten hiç nasiplenememiştir. oysa cemil meriç bir kesminin olamayacak kadar her yönde bir adamdır. edebiyatçılığı şiirleri fransızcaya hakimiyeti bunlar bir kaç nesile hiç kalmayacak. herkesin hatırladığı said nursi için söylediği sözler olacak. çok yazık olacak...
devamını gör...
türkiye'de okunmaması teşvik edilen yazardır. bir kitabı 22 lira civarıdır ki öğrenci adam için bir hafta demektir. tam alınmaya karar verilir. bunu haber alan bir takım mihraklar tam da o gün banka hesabından hesap işletim ücreti olarak 20 tl'yi hunharca çekmiştir. şaka bir yana trt'de yayınlanmış çok güzel bir belgeseli vardır. hayat hikayesi neden cemil meriç'in türkiye'nin kendisi olduğu sorusunun cevabıdır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar