cengiz han

moğŸol asıllı imparator. asyanın tamamını ele geçiren gerçek bir diktatör...
her ne kadar diktatörlükleri sevmesekte, ne yazıkki en büyük imparatorluklar hep diktatörlerden çıkar...

askerlerine ipekten kıyafetler giydirirmişŸ, vucutlarına giren oklar kolay çıksın diye... ve seferlerinin başŸında bulunurmuşŸ.
ele geçirdiğŸi ülkelerin krallarının eşŸlerini kendi haremine katacak kadarda sapık bir hükümdar.

türk boylarının anasını ağŸlatıp, orta asya'da fellik fellik kaçmasına neden olan bir adam türk ise eğŸer ben türk olmam arkadaşŸ..
devamını gör...
kesinlikle türk olmayan, aksine sarı ırka mensup olan hede. katildir, işbirlikçidir, amerikan yanlısıdır, emperyalisttir. ordusunda türkler vardır falandır filandır.
devamını gör...
sadist ve egoist. tarihteki komutanlara baktığımızda böyle tanımlar yapmayız ama bu adam baktığımızda tek amacı yaşadığı süre zarfında dünyayı ele geçirmek sadece o kadar. güçlü bir devlet bırakmayı düşünmeyen sadece yaşadığı zaman zarfını düşünendir. roma gibi yada osmanlı gibi hukuk sistemi koyup alimleri desteklemesi aksine gittiği yerlerdeki kütüphaneleri yakan dünyaya gelmiş talihsiz komutan zincirlerindeki en büyük halkalardadır.
devamını gör...
elinde kan pıhtısıyla doğduğu rivayet edilir. diğer ismitemuçinveyatimuçin'dir.

kesinlikle bir askeri deha. ancak deha bir lider değil. çünkü kendisi öldükten sonra imparatorluğu dağılmıştır, kendinden sonrasına iyi bir lider yetiştirememiştir. kimbilir iyi de olmuştur.

türk veya değil, zalim... çok kan dökmüş. türk olsa ne olur?

devamını gör...
adam türk mürk degildir...mogoldur...türklerle alakasi ordusunun yarisinin uygur, kazak ve kirgizlardan olu$masidir...bircok büyük komutanida türktüler...ama kendisi mogol oglu mogoldur...

ayrica tarihin gördügü en büyük zalimdir...tam bir kan icicidir...
devamını gör...
tarihin gödüğü en büyük zalimlerden , sırf bir elçisinin saçı kesildi diye dünyayı doğramaya başlayan adam ve kesinlikle türk değildir.güneş dil teorisi , mu kıtası ve diğer saçmasapan dünya türktür iddaalarıyla hayatını geçirenler tarafından sırf çekik gözlü ve orta asyalı olduğu için türk denilmiştir.

cengiz han ve onun soyundan gelen timurlenk in istilalarında bu kadar başarılı olmalarının sebebi acıma duygularının olmayışıdır.bir köyü veya şehri istila ettikleri zaman orda kim varsa meydanda toplar çeşitli işkencelerle öldürürlerdi.( ateşte yakmak , kazanda kaynatmak , kazığa geçirmek gibi ).ancak birkaç kişiyi sağ bırakır bu kişileri serbest bırakırlardı.bu kişiler moğolların zalimliklerini yaydıkça kimse önlerinde durmak istemedi. o yüzden orta asyadan anadoluya kadar istila edebildiler.
devamını gör...
türk olup olmaması umrumda olmayan eğer illa bir sıfat gerekiyorsa insanlığın yüz karası sıfatını hak eden tarihin tozlu sayfalarında tozdan görünmeyerek unutulmasını dilediğim insan bozmasıdır..
fethettiği yerlerde ilk olarak kitapları ve kültür anıtlarını yok eder..günümüze ulaşabilecekken onun gazabına uğrayarak tarihe gömülmüş nice alim ve eseri ahını büyük günde aheste aheste alacaktır..
devamını gör...
moğollar arasında meşhur bir sülale olan börçigin ailesine mensup devlet adamı. bugün de moğolistan'da en yaygın aile budur. bu yüzden moğollar, cengiz han'ı moğolların atası kabul ederler. asıl adı temuçin veya timuçin'dir. cengiz ismini kağan olduktan sonra almıştır. orta asya'da dağınık vaziyette bulunan moğol boylarını ilk defa tek bayrak altında toplamıştır. tarihte bilinen en büyük imparatorluğu kurmuştur. bozkır insanının hayat şartlarından kaynaklanan şedid bir mizacı vardır. bu yüzden istila hareketleri çoğu zaman kanlı dalgalarla ilerlemiştir. kendisi ve çevresindeki komutanlar şehirli olmaktan çok askeri kabiliyetleriyle gurur duyan göçebe liderler oldukları için bugün bizim önemsediğimiz mimari eserler, kütüphaneler ve benzeri şeyleri önemsememiş, dolayısıyla yok etmekte beis görmemiştir. taht varisi olan dört oğlu olmuştur. bunlar büyükten küçüğe doğru: cuci, çağatay, ögeday ve tuluy'dur. ölümünden sonra yerine ögeday geçmiştir. bu çocukların annesi de olan börte temuçin'le evlendikten sonra merkitler tarafından kaçırılmış, orada bir adama eş olarak verilmiş, kurtarıldıktan 9 ay sonra da cuci'yi doğurmuştur. bu yüzden cuci'nin babasının kim olduğu hiçbir zaman bilinememiştir. zaten ismi misafir (cuci) anlamına gelmektedir. börte dışında pek çok kadından sayısı kesin olarak bilinmeyen çocukları vardır. öyle ki istatistiksel olarak dünyada bugün yaşayan her üç kişiden birinin cengiz'in soyundan gelme olasılığı mevcuttur (bbc'nin yalancısıyım). orta asya'daki türk boylarının batıya göçlerini hızlandırmıştır. ayrıca onun komutası altında batıya hareket den moğollar türkler arasına karışarak asimile olmuştur.
devamını gör...
mensubu olduğu ırk konusunda milyon tane görüş vardır hatta fransız olduğunu iddia edenler bile mevcuttur. ancak türklükle alakadarlık kurabilenler daha çok, bildiği 2 dilden birinin türkçe olmasına dayanabiliyorlar.
dayanıklı kısa boylu moğol atları ve zor şartlarda yaşamaya alışkın moğol halkının aksine galiba en büyük avantajı küçük görülmesiydi. düşmanları daha çok kendisini (haklı olarak) medeniyet görmemiş, barbar,dağlı, sadece kaba kuvvetten anlayan, düşünemeyen bir insan gibi gördüğünden küçümseyici davranışlara giriştiğinde onları hiç ummadıkları şekillerde yakalamış.
ele geçirdiği kalelerin büyük bir kısmını savaşla değil korkutarak ele geçirmiştir.
zamanın alimleri bir bir çöken imparatorlukları görünce haklı olarak yecüc-mecüc'ün geldiğini düşünüp dağlara çekilmişler o derece betermiş yani.
åžehri aldıktan sonra halkının kendi kendisini diri diri toprağa gömdürtmüşlüğü vardır.
çin'in tamamını çinlilerin dışında alabilen tek devleti kurmuş.

ekleme: birbir de neymiş bir bir oldu o
devamını gör...
hanım kelimesinin mucidi olarak gösteriyorlar cengiz han'ı ne kadar doğrudur bilemiyoruz ama o kadar kan dökmüş ki artık hanımlarla ilgilenebiliyor muydu..? muamma..
devamını gör...
moğol hükümdar.
moğollar gittikleri yerde taş üstünde taş omuz üstünde baş bırakmazlarmış cengiz han zamanında. ayrıca bu moğollar kesinlikle yıkanmayan pis bir millet olduklarından işgal ettikleri yerlerde yaşayan insanları evvela kokularıyla etkisiz hale getirirlermiş. daha sonrası zaten pek te zor olmamıştır onlar için. bunun farkına varıp önlem alarak moğol hükümdarlığını yıkan devlet memlüklerdir. ve bu memlükler aynı zamanda mandalın mucididirler. *
devamını gör...
türk mürk değil tatar oğlu tatardır türk töresi olandır cengiz yakıp yıkan töresiz yurtsuz vatansızdır .. yani katardır tatardır..
türklük başkadır daha o seviyeye yükselemeden geberip gitmiştir.
devamını gör...
ing. (bkz: genghis khan).

dünya tarihi'nin en büyük komutanları arasında gösterilen sınırları 2 kıta ve milyonlaca km2'ye yayılmış moğol imparatorluğu'nun kurucusu ve varolma sebebi, büyük devlet adamı, askeri deha. öldüğünde ise moğol imparatorluğu gerilemeye dönemine girmiş ve bir daha asla o seviyeye gelememiştir.

türk değildir. bildiğin moğoldur. ayrıca; moğollar'ın türklükle bir alakaları yoktur. aynı zaman da dünya'nın gördüğü en dehşetli komutanlardan biridir. saldırdığı yerde önce taş taş üstünde koymaz. daha sonra aynı bölgeye tekrar gelip, sağ ve ayakta kalan canlı cansız herşeyi yakıp yıkardı. ayrıca en büyük keyiflerinden biri; ele geçirdiği devletlerin, beyliklerin vs. kral ve sultanlarının karılarını kucağında hoplatmaktır. eğer bu zaman da yaşasaydı tıbbın teşhis koyamayacağı biri olurdu...
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar