cennet kuşu

#özgürler 

çocukların ölümü ardından söylenen dua, dilek, murad barındıran bir dilemma ifadesidir. türkçede cennetin uçmak olarak algılanması göz önüne alınırsa neden olmasın.


belki bir tür simurg,hüma- homa ya da umay'dır kimbilir.

örnekmisal: çocuk öldü ve o artık bir cennet kuşu oldu !
devamını gör...
erkek kuşun muhteşem üreme tüyleri cennet kuşunun karakteristik özelliklerindendir. örnekleri avikültürde sergilenmiştir, fakat özel yuvalama alışkanlıkları sebebi ile kayıtlarda üreme oranının düşük olduğunu görüyoruz. cennet kuşları ilk olarak portekizli deniciler tarafından, afrika'nın widah limanından getirilmiştir. kuşun ismi burdan gelmektedir. aynı zamanda erkek kuşun siyah tüyleri sebebiyle dul kadın kuşu olarak bilinir.
devamını gör...
bu isimde güzel sevimli bir kuş , çiçek , çalı vs olmasına rağmen mecazen büluğ çağına gelmeden ölen çocuklara denir.

(aslını bilmemekle beraber) anne babasının dini ne olursa olsun bu çocukların cennete gireceği rivayet edilir.
devamını gör...
fallen angels.

bacakları ve kanatları çıkarılmış, kurutulmuş olarak avrupa'ya ilk geldiklerinde, sonsuza kadar havada uçan, melek gibi varlıklar olarak görüldüler. ferdinand magellan (macellan)’ın dünya seyahatinin sonunda, bir baharat kargosu ile doğu hint adaları'ndan getirildiği 16. yy'dan önce, avrupa'da cennet kuşları hakkında hiçbir şey bilinmiyordu. 1552’de avrupa’ya getirilen ganimetler arasında bu kuşların derileri de vardı. doğu hint adaları'ndan dönen portekiz ve ispanyol ticaret gemilerinden, yanardöner yeşil ve kadife gibi kahverengi tüylü, içi boşaltılmış cennet kuşu derisi gelmeye başladı ve aristokrat koleksiyoncular için ciddi bir pazar oluştu.

avrupalılar bu kuşun güzel renklerinden çok etkilenmişler, bunun da etkisiyle, bayer takımyıldızına bu isim verilmişti.

çok az yazar/çizer cennet kuşu derisini gerçekten görmüştü ama bacaklarının koparılmış ve rengarenk oluşları onların efsanevi melekler olarak görülmelerine yetmiş yazarların/çizerlerin hayal ettiği fantastik öykülerin ana unsurları haline getirmişti. isviçreli doğabilimci ve hekim conrad gessner (1551-1558), kuşlarla alakalı 2000 taş baskı deseni de ihtiva eden beş ciltlik eserinde cennet kuşları ilk defa yer alacaktı.

devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar