cennet mekan sultan abdulhamid han

döşetti hicaza demir yolları
kuruldu hamidiye alayları
hududlara koştu onbinlerce can
serdar-ı hakan abdulhamid han
cennet mekan sultan abdulhamid han

haliçte yeni bir tershane kurdu
denizaltıları deryaya vurdu
darul aceze ve kuraba kurdu
serdar-ı hakan abdulhamid han
cennet mekan sultan abdulhamid han

...

-http://www.cogitosozluk.net...
devamını gör...
temennidir, duadır... ölülerinize cehennemlik mi olsun diyorsunuz, amma da garipmiş örfleriniz... hasetten hakir gördüğünü sanmaktan bu kibirden falan ne yapacaksınız kestirmek zor değil de zul...

devamını gör...
birgün edebiyat dersindeyiz. sağcı bir arkadaş ahmet arif hakkında atıp tutmaya başladı. yok şöyle solcu yok böyle. hocamız da iyi bir sağcı muhtemelen yalakalık yapmaya çalışmıştı hocaya.

hocamız da o arkadaşa "sen nasıl olurda ahmet arif hakkında böyle konuşursun. ne zaman ki onun kadar şiir yazar onun kadar nitelikli eserler ortaya koyarsın o zaman eleştirmeye hakkın olur. herkes haddini bilsin" demişti.

herkes haddini bilsin. bir temenni sözü olan cennet mekanın dahi anlamını bilmeden kalkıp koca cihan padişahına laf atmak,yermeye çalışmak,artistlik yapmak kimsenin haddi değil. hiç kimsenin.
devamını gör...
31 mart vakası'ndan sonra iktidarına fiilen son veren hareket ordusunun genç subayları arasında cennet mekan mustafa kemal de vardır.

not: cennet mekan temenni olarak kullanılmıştır.
devamını gör...
bir dua. kimi neden rahatsız eder gerçekten anlamak güç. islam düşmanlarının rahatsızlıkları gerçi anlaşılır ama müslümanım deyip bu ifadeden rahatsız olmak gerçekten hayret edilecek bir durum.
devamını gör...
hüseyin tekinoğlu isimli kitap yazarının kısaca şöyle tanımladığı insan.

--- alıntı ---
fikir yapısı olarak abdülhamid'i, islamcı, osmanlıcı, türkçü'den ziyade devletçi olarak nitelen-dirmek daha doğrudur. eski türk devlet geleneği anlayışını örnekleriyle şahsında yaşatan ıı. ab-dülhamid, tanzimat'ı devleti yeniden canlandırma çabaları, bir ihya hareketi olarak değerlendir-mekte, babasını da bu yüzden "muhyi-i devlet" olarak adlandırmaktadır. türk devlet anlayışının en büyük temsilcilerinden biri olarak dinden önce devleti düşünmüştür. devlet olmazsa dini mu-hafaza etmenin de mümkün olamayacağını biliyordu. osmanlı imparatorluğu'nu harap bir kervansaray olarak düşünüyordu ve onun her an yıkılmak teh-likesinde olduğunu biliyordu. bunun için halka ve devlet adamlarına sinmiş bedbinliği ve ümitsiz-liği giderip devletin yaşamasından ümidini kesen insanımızı harekete geçirmeyi hedef edinmişti. ilim ve teknikte çağın çok gerisinde kaldığımızı anlayarak her şeyi ile batıyı taklit etmeyi çare ola-rak gören tanzimat devri aydınlarından ayrılmıştır.

--- alıntı ---

bende kendi kafa yapıma ve bilgilerime göre diyebilirim ki, abdulhamid han şu an tayyip erdoğan'ın yerinde olsaydı, rusya ile abd'yi birbirine kırdırırdı suriye topraklarında.

neyse Allah rahmet eylesin. düşmanlarından çok dostlarından çekmiş gibi geliyor bana.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar