cevat rıfat atilhan

anti-semitik (yahudi karşŸıtı) bir yazar olan cevat rıfat atilhan 27 ağŸustos 1951 yılında "islami demokrasi partisi" kuran ve partisinin ömrü kısa süren ve 7 kasım 1952'de partisi kapatılan adamdır...--- alıntı ---
Dünya SavaşŸı'nın bitimiyle birlikte Türkiye'deki tek parti döneminin de sonu gelmişŸti. 14 Mayıs 1950 seçimlerinde Demokrat Parti büyük bir çoğŸunlukla seçimleri kazanmışŸtı. Demokratik Parti hükümetiyle birlikte 1923'ten 1945'e kadar süren Ezanın Türkçe okunuşŸu uygulaması sona erdirildi ve Ezan yeni başŸtan Arapça olarak okunmaya başŸladı. Tek Parti dönemine nisbetle islam üzerindeki baskılar azaltıldı ve islam yeniden Türkiye'nin gündemine gelmeye başŸladı. Bu yükselişŸin sonuçlarından biri olarak anti-semitik (yahudi karşŸıtı) Cevat Rıfat Atilhan adlı bir yazar 27 AğŸustos 1951 yılında "islami Demokrasi Partisi" kursa da, partinin ömrü kısa sürdü ve 7 Kasım 1952'de kapatıldı.
--- alıntı ---
devamını gör...
senaryo yazarı merhum bülent oranın babasıdır. merhum oran babasına kendisini annesinden ayırdığı için soyadını kullanmadığını ve annesinin soyadını kullandığını bir roportajda anlatmaktadır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar