cevizin yaprağı dal arasında

afyon yöresine ait çok güzel bir türküdür. bu türküyle bir aile anısını dinlediğŸi sırasında tanışŸmışŸ olan yazar kişŸisi o anıdan ve türküden çok etkilenmişŸ ve en sevilen türküler listesine almışŸtır bu türküyü.

cevizin yaprağŸı dal arasında,
güzeli severler bağŸ arasında.
üç beşŸ güzel bir araya gelmişŸler,
benim sevdiceğŸim yok arasında.

evlerinin önü zerdali dalı,
pencereden gördüm kınalı eli. (o nazlı yari)
benim sevdiceğŸim tomurcuk gülü,
sensiz lokmaları yiyemez oldum.
sensiz odalara giremez oldum.

evlerinin önü bahçelik bağŸlık,
ne güzel işŸlemişŸ eline sağŸlık.
yar bana yollamışŸ bir beyaz yağŸlık,
boynuna dolasın oynasın diye.


devamını gör...
* *

afyon yöresine ait naif bir türküdür. dinlenilesidir.

cevizin yaprağı dal arasında,
güzeli severler bağ arasında.
üç beş güzel bir araya gelmişler,
benim sevdiceğim yok arasında.

evlerinin önü zerdali dalı,
pencereden gördüm kınalı eli.
benim sevdiceğim tomurcuk gülü,
sensiz lokmaları yiyemez oldum.
sensiz odalara giremez oldum.

evlerinin önü bahçelik bağlık,
ne güzel işlemiş eline sağlık.
yar bana yollamış bir beyaz yağlık,
boynuna dolasın oynasın diye.


http://www.cogitosozluk.net/tk/tk.php?q=qagp1i *devamını gör...
erkan oğur'la tanıyıp, seza kırgız'la bağlandığım; "cevizin yaprağı dal arasında" derken hep bir mecaz aradığım ama "sensiz odalara giremez oldum" sözüyle yalnız sadelik ve samimiyet bulabildiğim güzel türkü.

devamını gör...
erkan oğur dan dinlenince ciğeri deşmesi mümkün türkü.

evlerinin önü zerdali dalı
pencereden gördüm kınalı eli, o nazlı yari
benim sevdiceğim tomurcuk gülü
sensiz lokmaları yiyemez oldum, yutamaz oldum
bu kısımda ağlamak serbest...

buyursunlar:

devamını gör...
evlerinin önü zerdali dalı,
pencereden gördüm kınalı eli.
benim sevdiceğim tomurcuk gülü,
sensiz lokmaları yiyemez oldum.

devamını gör...
çok sevdiğim afyon yöresine ait türkü.

mehmet özdemir ile fadime arasında geçen aşka binaen yazılmıştır.

mehmet özdemir’ in oğlu ali tarafından aktarılmıştır;
özdemir, 1903 dinar doğumludur. özdemir aşkın ne olduğunu bilmediği çağlarda 13-14 yaşlarındayken, raziye hanımla evlendirilmiş. bu evlilikten dört çocukları dünyaya gelmiş. mehmet özdemir, o dönemde köyün en yakışıklı delikanlılarındanmış. 90 kilo ve 1.90 boylarında olup, ayağında ingiliz kilotu, başında sekiz köşe şapka, ayağında söke çizmesi, bıyıklarda yanında caba. babam annem ile evliyken, fadime’ye de sevdalanmış, fadime gelin olup evlenip gidince, arkasından türküler yakmış dedi.

gün gelmiş! fadime’yi bir başkaları istemiş ve söz kesilmiş, hemen arkasındanda düğün tutulmuş. mehmet özdemir bu evliliği çaresizce geriden izlemiş ama köyde, fadime ile adı çıktığı için de düğün yerine fazla yaklaşamamış.. özdemir, geriden izlermiş olup bitenleri. bir ara; fadime’nin evinin önünde ki zerdali ağacının dallarının arasından, pencereden fadime’nin kınalı ellerini görmüş. sevdiği fadime’si gelin olmuş ellerine kına yakılmış artık gidiyor. arkasından şu dörtlüğü dökmüş dizelere. evlerinin önü zerdali dalı/ pencereden gördüm kınalı eli/(o nazlı yâri) benim sevdiceğim tomurcak gülü/ sensiz lokmaları yutamaz oldum (yutamaz oldum).

o dönemlerde kızlar sevdiğini bir oğlana kanıtlamak için işli bir yağlık göndererek onu ne kadar çok sevdiğini, sevdiğine yağlığa işlediği, dantellerle belli edermiş. mehmet özdemir’de gelen yağlığa şu dizeleri dökmüş. evlerinin önü bahçelik bağlık/ yar bana göndermiş bir beyaz yağlık/(bir beyaz yağlık) ne güzel işlemiş eline sağlık/(koluna sağlık) dolansın boynuna sallansın diye (sallansın diye) böyle dökmüş dizelere.

fadime gelin olup gittikten sonra, fadime’nin kız arkadaşları önceki buluştukları bağlık bahçeliğe gelmişler. mehmet özdemir, fadime’nin arkadaşlarını görünce onların içinde çok sevdiği fadime’sini aramış ama görememiş ve şu dörtlüğü yazmış. cevizin yaprağı dal arasında/ güzeli severler bağ arasında/(bağ arasında)üç beş güzel bir araya gelmişler/benim sevdiceğim yok arasında (yok arasında). diyerek bu dizeleri sıralamış mehmet özdemir.

fadime evlenip gittikten sonra, köyde olan dedikodular yüzünden abisinden çok işkence görmüş. en sonunda canına tak etmiş artık ve sevdiği adamın yanına gelip, başından geçen işkence ve dayak olayını tek tek anlatmış. mehmet! ne olursun beni bu işkencelerden kurtar diye yalvarmış. bu olayı öğrenen özdemir, silahını ve fadime’yi de yanına alarak, fadime’nin dayak yediği abisinin yanına gelmişler. o arada mehmet özdemir ile fadime’nin abisi arasında tartışma başlamış. mehmet özdemir silahına davranmış hiç tereddüt etmeden oracıkta fadime’nin abisini 1935’li yıllarda vurarak öldürmüş. mehmet özdemir, bu olaydan18 yıl ceza almış. bu cezanın 8 yılını afla kurtarmış 10 yılını da yatarak cezaevinden çıkmış. cezaevinden çıktıktan sonra, ayşe ipek'i 1946’li yıllarda kuma getirmiş ve altı çocukta ondan dünyaya gelmiş. özdemir, ömrünün kalan bölümünü de dinar’da sürdürmüş. 1972 yılının 15 mayıs günü yaşamını kaybetmiştir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar