çevreye en duyarlı dinin islam olması

islam dininin emir; yasak, öğreti ve uygulamalarıyla doğaya en saygılı, küresel ısınmayı önleyen bir din olmasıdır. hristiyanlığın yaygın olduğu gelişmiş materyalist ülkelerde, hindistan, çin gibi genel olarak hindu ve budist olan ülkelerde co2 atımı islam ülkelerinden kat kat daha fazladır. hristiyan ülkelerin, hindistan ve çin'in toplam co2 atımı dünya genelinin %70'den fazladır. ozon tabakasını en çok incelten yine bu ülkelerdir. küresel ısınmanın en büyük sebebi de batının gelişmiş ülkelerindeki tüketim çılgınlığıdır.

bilimadamlarının araştırmasına göre doğaya en zararsız defin işlemi islam dinindedir. kefenle cenaze kısa sürede toprağa karışır. hristiyanlar ise tabutla beraber gömülür. tabutlar için her yıl milyonlarca pahalı ağaç kullanılır. tabutun üzerine, boya, cila ve vernik gibi maddeler atılır. bu maddeler yeraltı sularına karışır. hindular cenazelerini odunla yakarlar. bir kişiyi yakmak için bir ağaçlık odun gider. havaya gene co2 çıkar.

peygamberimizin "yarın kıyamet kopsa dahi, elindeki fideyi dik" hadisinde olduğu gibi müslümana ise çevre konusunda büyük sorumluluklar düşer.

(bkz: müslümanlık yan gelip yatma dini değildir)

devamını gör...
o, dönüp gitti mi -yahut bir iş başına geçti mi- yeryüzünde ortalığı fesada vermek, ekinleri tahrip edip nesilleri bozmak için çalışır. Allah bozgunculuğu sevmez. bakara-205
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar