çeyiz sandığı

evlenen kadının, eşŸiyle birlikte tuttuğŸu eve beraberinde götürdüğŸü eşŸyaları 'tıktığŸı' sandık. muhtemelen kadının genç kızlık hayalleriyle bir yaşŸam sürecinde topladığŸı eşŸyalar bütünü.
devamını gör...
etrafımda gördüğüm hiçbir gelin tarafından artık kullanılmayan ve ismi sadece annelerle birlikte anılır olan naftalin kokulu sandık.
devamını gör...
gelin kişisinin el emeği, göz nuru çeyizlerini sakladığı özel sandıktır.

çeyiz taşınırken üstüne oturan velet azbuçuk köşeyi dönmüştür.
devamını gör...
düğün öncesinde çeyiz taşınırken, üzerine oturduğunuzda bir dönemlik harcınızı bile çıkarabileceğiniz sandık.
devamını gör...
analarımızın, ninelerimizin, bacılarımızın evlenmeden önce işledikleri dantellerini,oyalarını, yemenilerini, havlulalarını, iç çamaşırlarını, geceliklerini vs. vs. koydukları sandıktır.
devamını gör...
günümüzde kadifeyle kaplanmış, fransız güpürleriyle süslenmiş alternatifleri vardır,
ama hiç yerini tutar mı cevizden oymalı bir sandığın yerini.
devamını gör...
kızların olmazsa olmazlarıdır. içinde oyalı tülbent, patik, ara danteli, havlu kenarları ve ayrıca masa takımları için danteller yer alır.
devamını gör...
çeyiz sandığı sadece kadına ait olan eşyalardan biridir. bir neşeyle ve hevesle hazırlanıp hayal kırıklığı ile bittiği de olur. içinde yazmalar,bohçalar, danteller,iğne oyaları, havlular, kanaviçe yastık, patiska, yün vs. muhafaza edilir. arada sırada açılıp güve yeniği var mı diye sağı soluna bakılır.
devamını gör...
kesinlikle anlayamadığım türk adeti.

birbirinize hediye aldınız tamam, verdiniz eyvallah ama serip de millete o bunu aldı bu bunu verdi demek nedir? çok saçma...
devamını gör...
çeyiz sadece kadınlara özgü değil. erkeklerin de çeyizi var. genelde evlenicek kişiler çok aileler bu çeyizi hazırlarl. bornoz takımları, nevresimler, masa örtüleri, terlikler, el işiyle hazırlanmış bir sürü ıvır zıvır. çeyiz sandığında yer alan her şey bir evli çiftin kullanabileceği şeyleri içerir. yani israf ya da gereksiz değildir. yararlı ve gereklidir.

eskiden sandıklar el işiyle özel işlemeli olarak hazırlanırdı. şimdi seri üretimdeki sandıklar satın alınıp kullanılıyor.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar