ceza hukuku

suçun neden işlendiğiyle de ilgilenen ve suçun ardından ceza verilip verilmeyeceğini irdeleyen, hangi cezanın adaleti tesis edeceğini tespit etmesi gereken normatif hukuk bilimi dalı. ceza infazı haricinde, suça dair bütün esas meseleler ilgi alanındadır.
devamını gör...
hukuk fakültelerinin en kapsamlı dersi, özel ceza hukuku ve genel ceza hukuku olarak ikiye ayrılır.


--- alıntı ---

Genel ceza hukukunun konusu suç kavramının maddi ve manevi unsurlarıyla tanımı, ceza hukukuna hakim olan genel ilkeler, ceza kavramının tanımı, suçu ortadan kaldıran nedenler, cezayı azaltan ve ortadan kaldıran nedenler gibi bütün suçlar için geçerli olan ilke ve teorilerdir.

--- alıntı ---

ancak x kişisine yapılan suçu affetme yetkisinin, y kişisinde yahut devlette olmadığı gibi; verilecek cezada da x kişisinin tatmin olması gerekiyor.
yani tecavüz eden bir adamın iyi hal indirimi alması, yahut cezasının 2/3 ünü yatarak tahliye olması bunlar hukuk kararı olsa da vicdanlara hitap etmiyorlar..
devamını gör...
bizim gibi ülkelerde egemenin siyasal sistemi tanzimine hizmet eden kavramdır.
şöyle ki; atatürk milliyetçiliğine, laikliğe, paralı eğitime vs gibi değerlere karşı politika üretmek bizatihi terör suçu kabul ediliyor en ufak şiddet meyliniz olmasa bile. tabi bunların hangisinin "suç" olduğu egemenin o andaki siyasal çıkarına bağlı. bir ülkenin siyasal ilişkilerinin dinamiğini en iyi onun ceza hukuku üzerinden anlayabiliriz ama sanıldığı gibi sözleşmeye,kanuna,hukuka değil o toplumdaki egemenliğin metafiziğiyle ilişkilidir en çok.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar