cezeri

öncü müslüman bilim adamlarımızdan sadece biri...1153-1232 yılları arasında yaşadığı tahmin edilen edilen bu dâhi , cizre'de doğdu. adı ismail ebul-iz el-cezeri. zekâsı ve buluşlarıyla çağlar aşan , çığırlar açan eşsiz bir mucitti. artuklu hükümdarı tarafından saray başmühendisliğine atanmış ve tam 32 yıl artuklu sarayında başmühendis olarak hizmet vermiştir. dönemin hükümdarı nasuriddin mahmut, ebã»'l-iz el-cezeri'nin yaptığı mekanik araçlara hayran kalmış ve bunların unutulup gitmemesi için ebã»l-iz'den tasarlayıp yaptığı tüm otomatik makineleri resimleriyle birlikte bir kitapta toplamasını istemiştir. oda kitab-ül camii beyn-el ilmi vel-amel en nafi-i fi sınaat-il hiyel denilen ünlü eserini yazmış ve daha sonra doğduğu topraklara , cizre'ye dönüp , burada vefat etmiştir. bu kitabı kültür bakanlığı 1990 yılında "olağanüstü mekanik araçların bilgisi hakkında kitap" adıyla basmış ; yine aynı kitap yüzyıllar boyunca avrupa üniversitelerinde de ders kitabı olarak okutulmuş ve insanları hayrete düçar etmeye devam etmiştir.robot, saat, su makineleri, şifreli kilitler, şifreli kasalar, termos, otomatik çocuk oyuncakları gibi 60 makine icat eden el-cezeri aynı zamanda dünyanın bilinen ilk sibernetik bilginidir.mezarı cizre ' de nuh peygamber camii avlusundadır.
devamını gör...
müslüman bilim adamlarımızdan bir tanesidir.

ilk sistem mühendisi ve ilk sibernetikçi ve elektronikçi bilgisayarın babası, oysa bilgisayarın babası yanlışŸ olarak ingiliz matematikçisi charles babbage olarak bilinir.
devamını gör...
charles babbage’den önce aynı sisteme dayalı otomatik aletler yapmıştır. çalışmıştır. cezeri’den asırlar sonra 1951 yılında profesör ashby ross üstün denge durumu"nu ortaya atıp bu sistemden söz etmiştir.
donald routledge hill şöyle yazıyor:

el cezire'nin çalışmalarında ilk kez hem tasarım hem de inşaat için önemli olan birkaç kavram görüyoruz: çarpışmayı en aza indirmek için kerestenin laminasyonu, tekerleklerin statik dengelenmesi, ahşap kalıpların kullanımı (bir çeşit desen), kağıt modelleri tasarımları, deliklerin kalibrasyonu, koltukların ve vanaların tıkaçlarının zımparalanması ve zımpara kaplaması elde etmek için zımpara teli ve metal kalıpların kapalı kalıp kutularına dökülmesi. ” (donald routledge hill, "mechanical engineering in the medieval near east", scientific american, may 1991, pp. 64-9 (cf. donald routledge hill)

encyclopædia britannica'ya göre, italyan rönesans mucidi leonardo da vinci, el cezire'nin klasik otomat'larından etkilenmiş olabilir. (“al-jazari”.encyclopædia britannica (2009). retrieved on 2009-10-04.)

robotik mühendisliği kökten geliştiren kişi, polymath, matematikçi, makine mühendisi, mucit ve zanaatkâr olan badi az-zaman ismail el cezeri.
1206 yılında, mühendislik alanında seçkin bir çalışmayı tamamladı. arapça, “al-jami” bayn al-llll ve al-al-nafi 'fi sina'at al-hiyal ”(devasa mekanik cihazlar bilgisi kitabı). teorik ve pratik mekaniğin bu kapsamlı antolojisi, mühendislik ve robot biliminin tarihine çok değerli bir katkı sağlayan, çok sayıda ayrıntılı resimle çeşitli cihazları tanımlar. el-cezayir bu kitapta, farklı tipte saatler, el yıkama cihazı (wudhu'nun makinesi) ve su yetiştirme makineleri de dahil olmak üzere elli mekanik cihazı açıkladı. el cezire, kamların takıldığı bir mil olan eksantrik mili icat etti, avrupa mekanizmalarında sadece 14. yüzyılda ortaya çıkan bir aygıt.
diğer önemli buluşları, segmental dişli, krank mili ve krank-kaydırıcı mekanizmasını ve dönme hızını kontrol etmek için dönen tekerleğin kaçma mekanizmasını içerir. bu cihazlar otomat alanında muazzam bir değişim yaptı. el cezire, hidroelektrik, farklı otomatik saat türleri ve en eski robotlar tarafından yönetilen otomatik hareketli gibi çeşitli türlerde otomatlar yaptı. el cezire'nin otomatından biri, çay, su veya içecek servis edebilecek bir garsondu. içecek, bir kabın içine bir kabın içine damladığı ve yedi dakika sonra bir bardağa bir rezervuar ile depolanmış, bundan sonra garson, içeceği servis eden otomatik kapıdan dışarı çıkmaktadır. ayrıca, modern gömme tuvaletlerde kullanılan bir yıkama mekanizmasını içeren el yıkama otomasyonunu da icat etti. su ile doldurulmuş bir havza ile ayakta duran bir otomasyon sunar. daha sonra kullanıcı kolu kaldırdığında, su tahliyesi ve otomasyonu havzayı tekrar doldurur.
el cezire de padişah için robotik yaptı. bu robot, abdest sırasında sultana hizmet eden bir robottu.
el-cezire'nin en büyük astronomik saati, 3.4 metre yüksekliğindeki karmaşık bir cihaz olan “kale saati” idi. zaman işleyişinin yanı sıra, zodyak ve güneş ve ay yörüngesinin gösterilmesi de dahil olmak üzere birçok fonksiyona sahipti ve cihazın yenilikçi bir özelliği, bir ağ geçidinin tepesinde dolaşan hilal şeklinde bir işaretçiydi. gizli sepet ve otomatik kapıların her saat açık olmasına neden oldu.
1974 yılında charter(patent) mühendisi ve islam teknolojisi tarihçisi donald r. hill, al-jazari’nin kitabını ingilizce’ye çevirdi.
devamını gör...
sibernetiğin kurucusu olan müslüman bilim adamıdır. ayrıca ilk robotu ve bilgisayarı da kendisi yapmıştır. bu yüzden de "ilk robotu yapan" ve "bilgisayarın babası" olarak kaydolunmuştur.

kendisi bunların dışında da bir islâm âlimi olup artuklu türklerindedir. 1136 ve 1206 yıllarında diyarbakır'da yaşamıştır.
devamını gör...
(bkz: robotların efendisi)

800 yıl önce yaşamış cizreli, müslüman bilim adamı.

yaptığı robotu sultana gösterince, sultan başmühendisinden 500 den fazla icadını yazıp, kitap haline getirmesini istemiştir.
devamını gör...
ebû’l iz ismail ibni rezzaz el cezerî. (1136- 1206)

1181-1206 yılları arasında diyarbakır sarayı’nda çalışan mühendis. sibernetiğin ilk adımlarını attığı ve ilk robotu yapıp çalıştırdığı kabul edilir. "el câmi-u’l beyn’el ilmî ve el-amelî’en nâfi fî sınâ'ati'l hiyel"/"mekanik hareketlerden mühendislikte faydalanmayı içeren kitap" adlı eserinde 50'den fazla cihazın kullanımları ve nasıl yararlanılacağı çizimlerle gösterilmiştir.

bunlardan bazıları:

- su döken çocuk otomatı,


- müzikli kayık,


- içecek ikram eden çocuk otomatı,


- bardak su saati,


- davulcu su saati,
devamını gör...
üçtür cezerye okuduğum uçan araç. mantığını anlıyorum ama keşke hazerfan 1 falan koysaydınız ya. şu saatte cezerye çekti canım.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar