charles aznavour

gerçek ismi şŸahnur varenak aznavuryan olan ermeni asıllı fransız şŸarkıcı. diaspora diaspora dedikleri adamlardan biridir ve gün geçmesin ki türkiye aleyhinde birşŸeyler söylemesin. sözde soykırım üzerine şŸarkı bile yapmışŸtı aznavuryan.
devamını gör...
ermeni asıllı fransız sanatçıdır. sözde ermeni soykırım'ının avrupadaki en azıllı savunucularından biridir. yönetmen atom egoyan'ın ararat adlı filminde de rol almıştır.
sesi güzeldir şerefsizin, çok güzel la boheme demiştir, ama o ayrı.
devamını gör...
isabell şarkısına yeni bir söz yazabileceğim sanatçı. bu şarkının sözleri biraz erotik olmak zorunda oldu mecburen... dinlemeniz yeterli * ancak fransızca şarkıları sevdiren isimdir. *
devamını gör...
bugün 94 yaşında hayatını kaybetmiş fransız müziği ve sinema dünyasının yaşayan efsanesi. müzisyenliği bir yana aynı zamanda harika bir aktördü. (bkz: hier encore), (bkz: la boheme), (bkz: j'avais vingt ans) gibi unutulmaz şarkılara söz ve müzisyen olarak imza attı.
(bkz: die blechtrommel)'in yahudi aşığı sigismund'dan, (bkz: ararat) filmindeki yönetmen edward saroyan'a kadar türlü karakterlere hayat verdi. sahnede şarkı söylerken teatral yeteneklerini gösterir, bazen bir mendil, kimi zaman bir kaşkolla bile şarkıya anlam katardı.
aznavour fransa başta olmak üzere tüm dünyadaki ermeni diasporasının gözbebeği ve sözcülerinden birisiydi. anne tarafından izmirli olan aznavour, bir yunan asıllı arkadaşıyla ortak bildiği türkçe kelimelerin hepsinin küfür oluşunu gülerek anlatmıştı.
devamını gör...
17 yaşında falandım, sanırım hayatımın en saçma dönemlerinden biriydi. c.r.a.z.y. diye bir film izlemiştim. ılk o filmde dinlemiştim charles aznavour'u. filmden mi yaşadığım süreçten mi bilmem çok fazla etkilenmiştim şarkıdan. yıllar boyu playlistte yerini almaya devam etti, ediyor. annesi şimdi yaşadığım şehirde doğmuş. bugün bunu öğrendiğimde dünyanın garipliğini düşünmeden edemedim. burada bir çiftçi olarak kalabilir, sıradan bir hayat yaşayabilirdi ama o charles aznavour oldu.

devamını gör...
benim cahilliğimden mütevellit, ismini hiç duymadığım sanatçı.dün cenaze törenine katılanları görünce kimmiş bu yaw dediğim kişi.ermeni asıllı,fransız,anne tarafı izmir göçmeni.cenazesi napolyonun yanına konuluyor.tüm bunları görünce neden hiç dinlemeyip duymadığım için utancım arttı.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar