charles bukowski

#özgürler 

evime gelme ama eğŸer gelirsen, mahvolmuşŸ hayatlar, kitlelerin dehası, harikulade gözlü adam başŸlıklı şŸiirlerini özellikle ilginç bulmuşŸumdur. amerikalıdır ve annesi almandır. depresyona sıklıkla girmişŸ ve çıktığŸında da bohem şŸiirler yazmışŸtır. kitlelerin dehası isimli şŸiirinde:


--- alıntı ---
Ortalama insanda
Herhangi bir günde herhangi bir orduya
Yetecek kadar ihanet,
Nefret, şŸiddet
Ve saçmalık vardır.
Ve cinayet konusunda en becerikliler
Cinayet karşŸıtı vaaz verenlerdir
Ve nefreti en iyi becerenler
Sevmeyi vaaz edenlerdir. demeye cüret edinmişŸ bir şŸairdir.
--- alıntı ---
devamını gör...
kült bir adam. serserinin tekidir. asıl adı heinrich karl bukowski, babası polonya kökenli bir amerikalı annesi almandır almanya'da doğŸmuşŸ, abd'ye yerleşŸmişŸ ve neredeyse bütün hayatını kaliforniya'da geçirmişŸtir. bazı eserlerinde henry chinaski adını kullanır. yazar, şŸair,serseri... bir tuhaf adamdır. eserlerinin tümünde kahramanları pis heriflerdir. okurlarına; eserlerindeki kahramanların kendisi olduğŸunu düşŸündürmüşŸtür.
kendisinden söz ederken söyle der: hey chinaski seni yaşŸlı köpek.

(bkz: ölüler böyle sever)

(bkz: bana aşŸkını getir)

(bkz: pansiyon manzumeleri)

(bkz: ekmek arası)

daha bir sürü kitapdevamını gör...
"...üç beş yıllığına ölmek istiyordum ama izin vermezlerdi. intihar? çaba gerektiriyordu.orada oturmuş intihar olasılığını düşünürken birden düşündüm. gideceksen beş, on, hatta yirmi kişiyi beraberinde götür..."
diyebilmiş on numara yazar.
devamını gör...
"en iyilerimizin sonu genellikle kendi ellerinden olur,
sırf uzaklaşmak için...
ve geride kalanlar
birinin onlardan
uzaklaşmayı neden isteyebileceğini
bir türlü tam olarak anlayamazlar."

istendiği kadar sırseri * olarak tanımlansın . ben böyle tılsımlı kelimeleri bir araya getiren adamın ellerinden hürmetle öper sonrada kendisine en büyük ebatlı şapkamı çıkarırım arkadaş .

ayriyeten şair bu parçada beni mi anlatmış ne ? * .
devamını gör...
at yarışı manyağıdır.hayatta kalabilmesini şiir yazmaya ve at yarışı oynamaya borçlu olduğunu sürekli söyler..."eehhh ayyaşın teki,bunak... "denilip geçilemeyecek yetkinlikte bir edebiyatçıdır.günlüğü ve hollywood adlı romanını daha bir severim!
devamını gör...
kitaplarının çoğu türkçeye parantez yayınları tarafından avi pardo adlı şahsın tercümesiyle çevrilmiştir, farklı yayınevi dolayısıyla farklı tercümeleri aynı tadı vermeyen alt kültürün has adamlarından.
devamını gör...
90'lı yıllarda ülkemizde beyoğlu -cihangir gençliği tarafından ilah muamelesi gören ve örnek alınan adam...
yazarlığı iyidir ama örnek alınması ancak bizim memlekette oluır..
devamını gör...
charles bukowski'nin kitapları kendi yaşantısından kesitler de sunan, tabir-i caizse serseri insanları toplumun burjuva sınıfı ile karşılaştırdığı, onların hallerini geniş kitlelere tanıtabilen sivri dilli üslubuyla da bunu başarabilmiş bir edebiyatçıdır. eserlerindeki ağdali dil birçok yazar tarafından da taklit edilmiş, kendi yazım tarzında bir ikon halini almıştır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar