charles dickens

ingiliz edebiyatının gerçekçi yazarlarındandır.. insan karakterlerini çizmede çok başarılıdır.. çocukluğundan beri yakından görüp tanıdığı yoksul kimselerin yaşamını anlatırken eşine az rastlanan bir duygulandırma gücüne ulaşır..
devamını gör...
memur bir babanın oğlu olarak 1812 yılında doğan dickens, küçük yaşlardan itibaren sefaletle tanıştı. henüz 11 yaşında iken bir boya fabrikasında çalışmak zorunda kaldı. 15 yaşında bir avukatın yanına giren genç dickens, öğrenmeye meraklı olduğu için boş zamanlarında stenografi öğrendi. 1835 yılında morning chronicle gazetesine stenograf olarak girdi ve 1835’te “boz” takma adıyla “boz’un karalamaları” başlığında notlar yayımlamaya başladı.

1837’de ise esas onu ünlendirecek olan “bay pikvik’in serüvenleri” adlı kitabını yayımladı. aynı yıl içinde catherine hogarth ile evlendi. 1840 yılında ölen baldızı mary’e ithaf ettiği antikacı dükkanı romanını yayımladı.

1840-41’de amerika’ya gitti ve burada büyük bir coşkuyla karşılandı, ama “genel okur için amerika notları” kendisini o kadar içtenlikle ağırlamış olanlarda şiddetli tepkilere yol açtı. 1843 ile 1846 arasında bol bol seyahat eden dickens, bu seyahatlerde dönemin ünlü yazarlarıyla tanışma fırsatı buldu. bu dönemde yine daily news gazetesini ve household words dergisini çıkardı.

1858 yılında karısından ayrılan dickens, b dönemden itibaren yine sık sık seyahate çıktı, konferanslar verdi. ama çok yoruldu ve gadshill’deki evinde istirahate çekilmek zorunda kaldı. 1870’te de şöhretin zirvesindeyken öldü.
devamını gör...
ünlü ingiliz romancı ve oyun yazarı.

gündelik hayatın dayanılmaz gerçeklerini (hele yazdığı dönem ingilteresini gözönüne alırsak) keskin bir şekilde roman atmosferine yedirmeye çalışması bir çok eserinin estetik alımlamasını güç bir duruma sokmuşsa da (eliot veya austen ile karşılaştırdığımızda durum daha da barizleşir), 'sanat toplum içindir' klişesine yem etmemiştir dickens romanlarını: her yazarın altından kolay kolay kalkamayacağı duygu yoğunluklarını kahramanlarına yaşatırken, bence, incelmiş bir okurun kaliteli bir romandan içten içe bekleyebileceği ödülü vermiş, hüznümüzü bilemeyi bilmiştir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar