chernobyl

muthis mini dizi, cernobil faciasinda yasananlari izleyicinin anlayabilecegi sekilde anlatiyorlar. cok kaliteli bir sinema filmi ayarinda, atmosferi de cok iyi vermisler, sovyet tokileri, otobusleri vs. olaganustu emek.
izlerken bilimin ve bilim insanlarinin gerekliligini, yozlasmis burokratlarin fenaliklarini cok basarili bir sekilde
gozumuze sokmayi beceriyorlar. nitekim imdb listesine 9.4 puanla 6.siradan girmistir. simdilik 2 bolumu yayinlandi. 3 bolum daha yayinlayip bitirecekler sanirim.

izlerken en cok boyle bir kaza turkiye'de olsa ne olurdu diye gerildim. sonra halihazirda yasamakta oldugumuz ekonomik krizin nasil yonetildigini, hayatini ekonomi bilimine adamis bu isin tozunu yutmus ozhakiki biliminsani ekonomistlerle yoneticilerimizin ne kadar uyumlu calistiklarini dusunup korkulacak bir sey olmadigini farkettim ve ferahladim. *
devamını gör...
30 bölüm olsa izlenir müthiş akıyor. patladı radyasyon yayıldı olarak bildiğimiz chernobyl faciasında meğer ne süreçler yaşanmış, daha neler neler olabilirmiş onu da gösteriyor. filmde sscb düzenine eleştiriler de var. ideolojik romantizmin ve yanında getirdiği körlüğün uyandıranlar olmasa bir ülkeyi hatta dünyayı nasıl mahvedebileceğine dair çarpıcı vurgular. kendini feda eden normal insanlar ve başkalarını feda eden devlet adamları.

spoiler olmayacak şekilde söyleyeyim kömür bakanı sahnesi beni benden aldı. 10/10 sahne. o ceketin... neyse gidin izleyin. seri.
devamını gör...
izlerken insanı aşırı derece geren yapım. 6 değil 60 bölüm de olsa soluksuz izlenebilecek türden. yapımcı abd olunca ruslara da çakmayı ihmal etmiyorlar.. hbo sen yeme içme dizi yap abicim..
devamını gör...
bakan: bana çernobil'de bir sorun olmadığı söylendi.
kadın: ben nükleer fizikçiyim orada kesinlikle bir sorun var.
bakan: sizin fikrinize göre kendiminkini tercih ederim.
kadın: buraya gelmeden önce ayakkabı fabrikasında çalışıyordunuz.
bakan: ama şimdi yönetimdeyim.

spoiler olmaz bundan ama su diyalog bana müthiş seyler söyledi. bizim meclis'in içine bakınca bu diyalog çok güzel seyler söylüyor çok. fahri'nin kömür bakanı sahnesi bu herhalde. mutlaka izleyin.
devamını gör...
o kadar gerçekçi ki, monitöre de radyasyon bulaşmıştır düşüncesiyle sık sık dozimetre ile odadaki radyasyon seviyesini ölçüyorum.
o derece yani.
devamını gör...
güzel bir mini dizi. mahalle baskısına dayanamadım 5. bölüm çıkmadan bölümleri izledim. süreç yönetimi ne kadar kötü olmalı adına güzel bir örnek.
fakat 32. gün ün dyatlov la röportajı var o zamanlar yaptıkları. dyatlov u dinlemek lazım bir de bence.
57 deki patlamada ortaya çıkan bir gerçek var 10 yıl boyunca uyarılıp sscb makinaları hatalı olmaz diyen bir yönetim var ve sonuç ortada.

(bkz: kazım koyuncu)
devamını gör...
bugün* yayınlanan finaliyle sona ermiş dizi.

imdb de şu an dizilerde 9,7 lik puanla birinci sırada.

konusu güzel ve bizim coğrafyadaki etkisi nedeniyle de ilgi çekici ama en fazla 9 puanı hak edecek bir yapım.

(#6615473)'te bahsettiğim discovery channel'ın belgeselinde anlatılan ile dizisinin finalinde anlatılan testin konusu ve neden olduğuna dair anlatılan süreç biraz farklılıklar içeriyor. hangisi doğru acaba? ama aynı sonuca bağlanıyor 2 büyük hata, reaktörün hatalı olması ve dyatlov'un düşük güçte testi yapmada ısrarcılığı.
devamını gör...
bizim bir şeyi beğenmeyen timi “neden rusça konuşulmuyor” diye ağlarken bunu duyan ingilizler “dizide neden hiç zenci yok” diye tartışma başlatıp biz türklere diss attılar..--! spoiler !--

söylediğimiz her yalanla gerçeğe borçlanırz. er ya da geç o borç ödenir. çernobil, yalanlarla patladı*

--! spoiler !--
devamını gör...
bitti. çok güzel kurgulanmış belgesel tadında bir mini dizi idi. sonunda karakterleri ve olayları gerçeğiyle yan yana koydukları bi bölüm var. adamların neredeyse aynılarını bulmuşlar. bir başka hoşuma giden detay emily watson'ın canlandırdığı karkaterin gerçekte olmadığı, birden fazla akademisyeni temsilen bir karakter yaratıldığını açıklamaları oldu. işte bu abi. kurgulamak dediğimiz hadise bu. her şey bire bir aynı olursa izlenirliği tabii ki düşer. bir hikayeyi boğmadan etkileyici bi şekilde anlatmak için bu tarz taktiklere başvurmak şart. zaten dizinin en beğenilen kısmı görsel olarak gerçekliğe sadıklığı oldu. gerçek grafit temizleme görüntüleriyle bire bir set oluşturmuşlar. büyük emek. vay anti sovyet propagandası vay şöyle böyle diye izlenmez bu. evet bu kurgu işler aslında zihinlerdeki tarihi yeniden yazma kabiliyetine sahip. ama bunun ağlaması olmaz. sen daha iyisini çek, doğrusunu anlat ya da daha çok sabote et. işbu yüzden bir medeniyet yalnızca silah ve para ile ayakta kalamıyor.
devamını gör...
finalini bekleyen arkadaşlar; digitürk haklarını satın aldığı için platformlardan kaldırıyor haberiniz ola.

ayrıca ben o kadar da beğenmedim. evet rahatsız edici gerçek olması iç sıkıştırıyor ama zirvelik değil.
devamını gör...
dizisini izlemedim. fakat basından okuduğum kadarıyla iyi para dökülmüş bir yapım. bir o kadar da anti komünist propaganda sosuyla işlenen bir hikaye.
fakat mersin'de 2-3 seneye faliyete geçmesi öngörülen nüklüeer santral yapılırsa, zamanında karadenizde nenelerimizin gördüğü chernobyl'in kat be kat büyüğünü biz de göreceğiz yakın zamanda. anlayacağınız tehlike hiç de 30 sene önce geçen bir dizide değil. burnumuzun dibindedir.
devamını gör...
yapımcıları bölüm sonundaki açıklamalarında dizideki ulana khomyuk ve pavel karakterlerinin gerçek bir karakter olmadığını,

- ulana khomyuk'un o zamanlarda sovyetler birliği'nde çalışmış bilim adamlarının karışımıyla o zamanki bilim adamlarını,
- pavel'in ise canlı kıyımına girenleri

temsil ettiğini belirtmişlerdir.
devamını gör...
hiçbir platformda bulamadığım dizidir. büyük arayışlar sonunda digitürk’ün yayın haklarını aldığını ve telif dolayısıyla her türlü platformdan kaldırıldığını üzüntüyle ögrendim. en sonunda bilgisayardaki virüs programını kaldırıp torrent yükleyeceğim galiba öyle görünüyor.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar