chicago

illinois eyaletinde bulunan amerika'nın 3. en kalabalık -2000 sayımlarına göre yaklaşŸık 3 milyon nüfuslu- şŸehri. sears kulesi bu şŸehirdedir ve windy city olarak nitelendirilir.
devamını gör...
kapitalizm in sembol şehri, ilk yüksek binanın arazilerin çok değerli olması nedeniyle, minimum arazide maksimum barınak anlayışıyla yapılmaya başlandığı, gökdelenler şehri.
devamını gör...
yakin zaman once sears tower'in ismi willis tower olarak degistirilmistir. sehir merkezinin nufusu 3 milyon olup, metropolitan (buyuksehir) alaniyla beraber nufusu 10 milyonu bulur. gezilecek yeri cok olan, cok guzel bir sehirdir.
devamını gör...
carl sandburg'un şiir kalıbına döktüğü şehir. (hayatta, görülebilecek en çirkin şehirlerden biri olduğunu söyleyenler az değildir.) åžiir de bunu imlemiyor mu??? hınzır kasabı dünyanın! daha ne olsun. . .

chicago

hog butcher for the world,
tool maker, stacker of wheat,
player with railroads and the nation's freight handler;
stormy, husky, brawling,
city of the big shoulders:
they tell me you are wicked and ı believe them, for ı have seen your painted women under the gas lamps luring the farm boys.
and they tell me you are crooked and ı answer: yes, it is true ı have seen the gunman kill and go free to kill again.
and they tell me you are brutal and my reply is: on the faces of women and children ı have seen the marks of wanton hunger.
and having answered so ı turn once more to those who sneer at this my city, and ı give them back the sneer and say to them:
come and show me another city with lifted head singing so proud to be alive and coarse and strong and cunning.
flinging magnetic curses amid the toil of piling job on job, here is a tall bold slugger set vivid against the little soft cities;
fierce as a dog with tongue lapping for action, cunning as a savage pitted against the wilderness,
bareheaded,
shoveling,
wrecking,
planning,
building, breaking, rebuilding,
under the smoke, dust all over his mouth, laughing with white teeth,
under the terrible burden of destiny laughing as a young man laughs,
laughing even as an ignorant fighter laughs who has never lost a battle,
bragging and laughing that under his wrist is the pulse, and under his ribs the heart of the people, laughing!
laughing the stormy, husky, brawling laughter of youth, half-naked, sweating, proud to be hog butcher, tool maker, stacker of wheat, player with railroads and freight handler to the nation.
devamını gör...
başrollerini renee zellweger, zatherine zeta-jones ve richard gere üçlüsünün paylaştığı müzikal film. 6 oscar almıştır ama o derece güzelliği tartışılır. iki kadının ünlü olmak uğrunda verdikleri savaş ve çevirdikleri oyunlar tabi ki kadınların ince zekasını gösterse de bilmiyorum, kötü bir imaj aslında.

müzikler şahane, kostümler güzel, müzikal severlerin severek izleyebileceği türden bir film. yalnız richard gere, normaldeki iyi imajının aksine pislik bir avukatı canlandırmış ve gönülleri bir kere daha fethetmiştir.

eklemeden edemedim, aldığı 6 oscarı hakedecek bir film değildir, yani abartılacak derecede güzel olduğunu sanmıyorum. benim için bir moulin rouge değil.
devamını gör...
amerika birleşik devletleri'nin nüfus bakımından (2008 yılındaki sayıma göre 2.853.114) en büyük üçüncü şehridir. göle nazır olan şehir merkezinde gökdelenin ve renkli sokakların yanı sıra oldukça estetik çeşitli kanatlı hayvan türlerinin esenlik içinde rahatsız edilmeden yaşadıkları park ve bahçeler yer almaktadır. türkiye'nin burada bir de konsolosluğu bulunmaktadır. şehir raylı sistem olarak oldukça gelişmiştir.
devamını gör...
orada yaşayan italyan ağırlıklı nüfus sayesinde mitralyöz için denir ki; bu şikago daktilosudur, bu şehrin tarihi bununla yazılmıştır...

heee bu arada şikago lan chicago değil de- yi da- yı ayrı yaz diye ünleyen selam olur...
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar