chp'li vekil bekir başevirgen'e göre haydi çocuklar namaza kampanyasının amacı namaz alışkanlığı kazandırmak değil etkinlik adı altında çocukara ideoloji empoze etmek.

"haydi çocuklar camiye" projesi başlatılmıştır. anayasamızın 41. maddesiyle çocuk hakları 42 maddesiyle eğitim hakkı güvence altına alınmıştır. anasayamız ve taraf olduğumuz uluslararası sözleşmeler bütün olarak değerlendirildiğinde etkinlik adı altında ideoloji empoze edilmesi çocukların düşünce, vicdan ve din özgürlüğünün ihlal edilmesi demektir. milli eğitim bakanı'na soruyorum. söz konusu proje ile çocuklarımıza eğitim-öğretim anlamında ne kazandırılması planlanmaktadır. katılım aralığı 6-13 yaş aralığı olarak belirlenmiş bu projenin bu kadar küçük yaştaki çocuklarımıza nasıl bir fayda sağlayacağı düşünülmektedir"

haber
devamını gör...
din ile bale, mukayese edilemeyecek şeylerdir ideoloji konusunda. din, bir insanın ve hayatının üzerinde diğer birçok şeyden fazla etkiye sahip olacaktır, hele baleden ohoo. bu yüzden ben bir "çocuğa" din aşılamaya çalışmayı doğru bulmuyorum. vakti geldiğinde kendi tercihlerini yapsın ki hayatında etkisi olan da kendi tercihleri olsun derim. eğer benim din düşmanı olduğumu iddia etmeyeceksiniz tabii. edecekseniz de siz bilirsiniz gerçi bana ne.
devamını gör...
chp'yi uzun zaman sonra doğru bir konuda muhalefet ettikleri için kutlarım. aslında siz de biraz aklı selim düşünseniz, 6 ila 13 yaş arası çocuklara dini eğitim vermenin yapılabilecek en büyük kötülüklerden biri olduğunu anlarsınız. hele ki bu devirde camilerimiz kim oldukları belirsiz tarikatler yuvasına dönüşmüşken. daha bir fetöden kurtulamadık, geleceğimiz bu denetimsizlikle bin beter fetölerle dinamitlenmekte.

hepimizin kurtuluşu ve olmazsa olmaz güvencesi laikliktir esas itibariyle. altı ila on üç yaş arası çocuğunun namaz kılmasını isteyen aile bunu bir şekilde öğretir. fakat gayrı müslüm, yahut alevi bir ailenin çocuğu da namaz kılmak zorunda mı? bu tür masum görünen kampanyalara göre değil elbette. fakat namaz kılmak istemeyen çocuklar üzerinde oluşturulan psikolojik baskıyı tahmin edebiliyor musunuz? devletin din politikalarının görevi halkın ve çocukların arasına ayrımcı tohumlar ekmek midir?
devamını gör...
çocuğun camiye gitmesine ideoloji diyor yav.

peki daha anasının babasının adını bile söyleyemeyen, altını ıslatan çocuğa kemalist ideolojiyi pompalıyorsun ama.
devamını gör...
asla bir chp'li değilim. nereden gelirse gelsin, kimden gelirse gelsin sonuna kadar destekleyeceğim bir karşı çıkıştır.

niye haydi çocuklar camiye kampanyası düzenlenir? din camilerde mi öğrenilir? islamiyet tarikatlar cennetine dönüştürülmüş camilerde mi öğretilir? din öğretmekle, müslümanlığı öğretmek aynı şey midir? tarafsız, alternatif sunarak, dini sadece müslümanlığı empoze etmeden öğretmek için, anlatmak için hangi eller, hangi diller muktedirdir? biz bu muktedirleri bugünün camilerinde bulabilir miyiz? bir "kampanya" olması onu katılmak zorunluluğundan çıkarıyor diye düşünülebilir. bunun bir mahalle baskısı kadar basit bir şeyle gönüllülük esasından zorunluluğa dönüşmesini kim engelleyebilir? bunu bir ideolojiyi yaymaya dönüştürmekten ve küçücük çocukları bu ideolojinin çarkına sokmaktan kim koruyabilir?

bale ve din nasıl bir versus oluşturabilir? bale bir ideolojinin uygulaması olarak nasıl görülebilir? bale bir toplumsal güruh oluşmasında, küçücük beyinleri angaje etme çabasında ne kadarlık bir güce sahiptir? bale sadece yeteneğe dayalı, müziğin ve dansın birlikteliğinden başka nedir? nasıl bir ideolojinin aracı olarak görülebilir?

6 ila 13 yaş arası çocuklara dinin ve dahası islamiyetin eğitimini vermenin çocuklara yapılabilecek büyük bir kötülük olduğunu düşünüyorum... bu kötülüğü sanatın herhangi bir dalını öğreterek yapmanıza imkan yoktur.
devamını gör...
klasik din düşmanı kamalist söylemi. konuşmayayım konuşmayayım diyorum konuşturuyorlar. ''çocuk büyüyünce kendi seçimini yapmalı'' martavalı çıktı bir de. ulan benim dinim çocuğuma erkenden dini öğretmemi, onları dini ibadetlere alıştırmamı emrediyor. ben, senin dünya görüşüne uymak mı zorundayım yoksa inandığım dinin emrine mi uymak zorundayım? bale farklıymış din farklıymış, peh! benim evladım bale yapıp tesettüre alışmazsa, böyle giyinmeyi normal bulursa inancım gereği ben suçluyum ve cezalandırılacağım. benim hesabımı sen mi vereceksin düdük!? sen çocuğunu bale kursuna gönder, tangoya gönder bilmem nereye gönder banane? benim çocuğum camiye gidecekse sanane? benim inancım gereği örneğin zekat vermek farz. ben sana gelip de ''malının niye 40'ta 1'ini vermedin?'' diyor muyum da sen kendi inançsız dünya görüşüne göre beni yargılıyorsun.
devamını gör...
mahalle baskısı mı? lan 2018 ramazanında eşimin çalıştığı okulda çocuklar hala oruç tuttukları için dalga geçiliyordu. bak oruç diyorum namaz bile değil. oruç ki bu ülkede çok daha kabul görmüş, uygulanma oranı namaza göre çok daha yüksek bi ibadet.

arada böyle "akp'nin x yıl iktidarda kalma sebebi" falan diye başlıklar açılıyor ya, aha işte sebebi tam olarak bu. siz ne kadar kendinizi kandırsanız da ülkenin yarısı partiden ekonomik yardım alıyormuş gibi konuşsanız da, facebook'tan arkadaş olduğum 50 küsür yaşlarında (sizin o çok kıymetli gördüğünüz beyin göçü oluyor falan diye üzüldüğünüz tiplerden) yurt dışında akademisyenlik yapan ve "akp'nin çok gizli planını bulduk, oruç tutmayanlar vatandaşlıktan çıkarılacakmış" diye paylaşım yapanlar gibi düşünmeden konuşsanız da bu halk 80 sene müslümanlara yapılan zulmü unutmadı.

yaw sözlükte bile var "bu ülkede başörtüsü hiç bir zaman problem olmadı" deme cüretini gösterebilen insanlar. sana olmadı tabi, sen başörtülü olmadın ki! başörtüsü olmayanları okula işe almayalım. imam hatip mezunu olmayanların üniversiteye girişinde puan kıralım. türkiye 41. si olan imam hatip mezunu olmayan arkadaşınız ancak balıkesir 2. öğretim işletme kazanabilsin. uğur dündar gibi bi lavuk çıkıp namaz kılmayanları uyuşturucu üreticisi basmış gibi program yapsın bakalım ne hissedeceksiniz. unutmadı lan bu halk unutmadı. siz hala azınlık halinizle çoğunluğu yönetebileceğinizi sanıyorsunuz. o günler geçti olum geçti. akp gider başkası gelir çok da umurumda değil ama bi daha zor çökersiniz bu ülkenin üzerine.

bu halk sizin bu hareketlerinizi gördükçe o 80 yılı hatırlayıp sizden kaçıyor. bu kafayla sadece konuşursunuz başka bi halt da başaramazsınız.
devamını gör...
kafirler istemese de Allah nurunu tamamlayacaktır. çatlasanız da patlasanız da bu ülke islam ülkesi olarak kalacak. çocuklarımız camiye gidecek. sözün özü nefesini boşa tüketen adamın boş lafı.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar